fb pixel
Vyhledávání

5 nejvíc nenáviděných povolání: to snad být radši na podpoře, než dělat tohle

Nepoctivý pražský taxikář fyzicky napadá publicistu Janka Rubeše, kterého předtím okradl
Zdroj: Praha vs prachy, Stream.cz

Následující práce mají jedno společné – jejich nepopulární aktéři dobře vědí, že své zákazníky si předcházet nemusejí

Jarek Přichystal
Jarek Přichystal 16.2.2016, 07:50

Kdo by tohle dělal? Charakterní, či alespoň trochu ohleduplný člověk – pokud není úplně zoufalý – by tohle dělat nemohl:

1) Odtahovač aut

Auta mizejí z ulic nikoli jen v místech a časech, kde a kdy překážejí, ale kdekoli a kdykoli se pro to doslovným uplatněním vyhlášky najde zákonná záminka.

Městy najatí odtahovači za asistence městské policie číhají na auta před hotely a kvapně je cizincům odvážejí – namísto toho, aby si v recepci nechali zavolat jejich řidiče a věc řešili na místě. Tahle banda odtahuje auta řemeslníkům z tzv. rezidenčních zón i přes den a v situaci, kdy na poloprázdné ulici není pro rezidenty nouze o místo – čímž komplikují život především jim. Z policejních statistik vyplývá i to, že nejvíce aut mizí z ulic v bezprostřední blízkosti tzv. záchytných parkovišť – odtahovači tak ušetří čas i benzin. Šéf pražských strážníků Ludvík Klema v tom ale neviděl problém. Zarážející je i symbióza mezi MP a odtahovkami. Třebaže Městská policie nemá oficiálně s "odtahovými" firmami smluvní vztah, zjevně podnikají společně. Na praxi, kdy část platu strážníci dostávají v závislosti na počtu odtažených aut upozornilo nezávisle na sobě už několik bývalých strážníků. Podle Klemy ale podobným dohodám nejde zabránit.

Pro tento svéráz je jen jedno vysvětlení – u odtahů nejde o to nastolit pořádek. Odvézt někomu auto a naúčtovat si v Praze 2150 (a v Ústí nad Labem 2750 Kč) je především super byznys pro lidi, kteří jsou líní živit se jakoukoli užitečnou činností.

2) Exekutor

Zapomněli jste zaplatit pětistovku za špatné parkování? Donedávna exekutoři nechali případ uzrát, v nepřítomnosti vás odsoudli a z pětistovky udělali i osm tisíc. Zákonná úprava z roku 2014 jim maximální výši poplatků u takzvaných bagatelních pohledávek do deseti tisíc korun naštěstí snižuje na zlomek původních částek.

To, že exekutoři pracují převážně jen z chladného kalkulu a o spravedlnost jde jen málokterému z nich, potvrzují i četné případy věřitelů, kteří se služby exekutorů spolehli. Čtyřicetiletý IT expert z Prahy, který si přeje zůstat v anonymitě, se pokusil vymoci na dlužníkovi dávnou drobnou půjčku. Namísto toho, aby exekutoři vymohli na dlužníkovi požadovaných 15 000 korun, vymluvili se, že je dlužník nedohledatelný, a věřiteli jen na poplatcích naúčtovali 30 000 korun. Nepomohlo ani to, že věřitel podvodníka sám našel. Exekutorům to bylo jedno. Není divu u organizace, jejíž někdejší prezident Juraj Podkonický si sám koupil pod cenou vilu v exekuci.

3) Popelář

Tito hoši v oranžových vestách mají své zákazníky jisté – a hlavně je mají všechny v hrsti. V přízemích činžáků mlátí popelnicemi o stěny i o dveře a je jim jedno, že za rozbřesku budí jejich obyvatele. Vysypané popelnice vracejí na dvorky ledabyle systémem přistání na náhodném místě. Důslední a pozorní jsou především jen v případě, kdy nedej bože někdo vyhodí věc, která se nachází na černé listině popelářů. Něco suti po zásahu instalatéra v koupelně stačí k tomu, aby popelnici dva týdny neodvezli a vám na dvoře mezitím vznikla druhá Neapol.

4) Roznašeč reklamních letáků

Horší je už jen mor nebo rakovina. U vstupu do domu stiskne 5 až 15 tlačítek a do mikrofonu pronese „tiiisk“. Blbec, který ho pustí dál, se mezi sousedy vždy najde. A kdyby náhodou pro jednou toto pravidlo selhalo, roznašeč z balíku letáků z Makra, Lidlu, od restaurací i pojišťoven nasliněnou rukou odměří velkorysý paklík, který pohodí před dveře. Je to nezákonné, ale nic mu za to nehrozí, protože městská policie má práci (viz bod 1). Vítr to pak rozmetá.

5) Taxikář

I když ti slušní převažují, na pověsti všech taxikářů ulpívá neomalenost těch, kteří své zákazníky, zejména z řad cizinců, systematicky okrádají. Publicista Janek Rubeš v pořadu Praha vs prachy publikovaném na portálu Stream.cz popsal i případy „jezdců“, kteří bez parkovací karty a dokonce i bez licence nabírali turisty v nejdražší Pařížské ulici v centru Prahy, aby je odtamtud dovezli – třeba na letiště, kde jim namísto obvyklé pětistovky naúčtovali i 2000 korun.

A tady se ještě podívejte na 10 zaměstnání, ve kterých se nejvíc chlastá.

Podobné články

Doporučujeme

Další články