5 nejstarších českých počítačových her – G.cz
Vyhledávání

5 nejstarších českých počítačových her

Byl to zvláštní pocit - koupit si hru od českých autorů, oficiálně a v krabici s manuálem. Teď je to běžné, ale takhle to celé začínalo...

1. Tajemství Oslího ostrova (1994)

201106141838_osli1 angel.starehry.eu Chatrná krabice, uvnitř disketa a hubený manuál. Tak vypadala první skutečně profesionální PC hra od českých autorů. Volně navazuje na pirátskou ságu The Secret of Money Island a jejího hlavního hrdinu, Guybrushe Threepwooda. Představitel hlavní role se jmenuje "Gajbraš Trípvůd" a místo oživlého piráta Le Chucka musí na Oslím ostrově zlikvidovat jeho bratra jménem Le Gek. Už jen z toho faktu vám musí být jasné, že jde o typicky českou zábavu plnou narážek na populární i nepopulární kulturu.

too_013 oldgames.sk Na ostrově jste více méně sami, ale potkáte například charismatického osla jménem Barum - kapitalistu a obchodníka s gumou. Hra má krásnou kreslenou grafiku, ale je poměrně krátká. Nicméně ve své době si vysloužila vysoké hodnocení od herních časopisů a rozhodně to nebylo jen za snahu.

2. 7 dní a 7 nocí (1994)

7-dni-a-7-noci_5 myabandonware.com Detektiv Venca Záhyb dostane od milionáře Smitha těžký úkol - ohlídat jeho sedm dcer od zneuctění neodbytnými nápadníky. Pak se ale v hospodě vsadí, že je všechny "dostane" a to také udělá. Hra je plná přisprostlého pubertálního humoru a pamětníci si jistě vzpomenou na minihru se souloží, při které bylo nutné rychle na střídačku klikat oběma tlačítky myši - má na svědomí několik amputovaných prstů.

77_3 oldgame.cz V roce 2004 vzniklo volné pokračování s názvem 6 ženichů a 1 navíc, které má kompletní český dabing a hlavně úžasný soundtrack od talentovaného elektronického hudebníka a kladenského playboye Vojty Nedvěda. Ke stažení zdarma zde: http://www.slunecnice.cz/sw/6-zenichu-a-1-navic/

3. Dračí historie (1995)

screen-family ucw.cz První česká hra, která kdy vyšla na CD - dráček Bert se snaží najít svého papá a řeší průšvihy, které způsobil s kouzelnou hůlkou. Roztomilý příběh, parádní malovaná grafika, vše to dali do kupy středoškoláci z Brna. Ke stažení je zdarma a poběží vám pod programem ScummVM.

screen-lazyman ucw.cz

4. Bermuda Syndrome (1995)

17572_full gamershell.com Pilot bombardéru v druhé světové, který se propadne portálem do paralelního vesmíru, kde zachrání princeznu a bojuje s dinosaury? Něco jako Eso Rimmer na druhou - ve své době byla tato hra velmi chválena za detailní grafiku.

5. Gooka (1997)

Adventura dle knihy spisovatele Richarda Evanse - vlastním jménem Vlado Ríši, což je slovenský autor fantasy, píšící v češtině. Také ručně namalovaná záležitost, která vypadá a) dost zvrhle, b) má trochu problém s proporcemi postav vůči hernímu prostředí. Ale povedená a profesionálně zpracovaná, v roce 2004 byl vydán druhý díl Záhada Jantarisu v 3D grafice, kde hlavního hrdinu dabuje Jakub Saic.

A TADY máte 10 přezdívek normalizačních aut.

Podobné články

Doporučujeme

Další články