5 nejbizarnějších nominací na Českého Slavíka – G.cz
Vyhledávání

5 nejbizarnějších nominací na Českého Slavíka

Dnes večer proběhne vyhlášení cen Český Slavík Mattoni 2014. Seznam nominovaných je již tradičně panoptikem. Jaké "zrůdičky" mezi nimi letos najdeme?

Vojtěch Libich
Vojtěch Libich 29.11.2014, 16:37

Samozřejmě se můžeme zamýšlet nad tím, jaký smysl mají pro hudební scénu tyto a další ceny. Reálný dopad je samozřejmě prakticky nulový. To ale není ten nejabsurdnější aspekt. Tím není ani konečný seznam vítězů, který se večer dozvíme. Zarážející je spíš už to, jaké nesmysly se vůbec ze vkusu českých posluchačů vylouply. Podívejme se stručně na ty, které nás zaráží nejvíc.  

1. Voxel

„Taj-Mahal, New York City, domy, chrámy, mešity, různý krásný pocity, nejlíp je tam, tam, kde jsi ty...“ Ano, toto je úryvek jednoho z Voxelových hitů. Nabízí se otázka – proč? Dospěla opravdu dnešní doba tam, že se hvězdou díky šikovnému promu a instagramovým videoklipům může opravdu stát kdejaká vidlárna? Smutné by to bylo i v případě, že by si tento umělec z Kopřivnice psal texty sám. O to tragikomičtější je ale fakt, že má na skládání songů lidi. Co dodat? Při poslechu infantilně až debilně sluníčkových písniček Voxela má i zarytý fanoušek popu chuť podříznout kůzle, jeho krví nakreslit na zeď pentagramy a vzývat Satana při poslechu Angel Of Death od Slayer. Pro nominaci do této prestižní hudební soutěže je však očividně Voxel dobrý dost. O čem to svědčí?
 

2. Michal David

Ehm, cože? Opravdu? Český mongoloid 2014? Postkomunistická vykopávka 2014? Možná. Ale jaký důvod má proboha nominace tohoto tvora na cenu, která má (pravděpodobně) reflektovat jakousi aktuální českou hudební scénu? Možná se jedná o recesi. Velká skupina vtipálků poslala Davidovi spoustu hlasů a doufala, že pořádající agentura prohlédne žert. Haha, tak jsme se zasmáli. A teď už prosím odhalte pravou soutěž? Je opravdu Michal David nominován v kategorii Hudební zločin? Bude při vyhlášení výsledků veřejně zostuzen? Uf, pak je tedy vše v pořádku. V kategorii dinosauřích komančských chcíplotin by se samozřejmě našli i další nominovaní, Michal David však bije do očí nejvíc.
 

3. Daniel Landa

U některých mých článků se objevil v diskuzních komentářích opakovaný názor, že mi asi leží hodně v žaludku zpěvák Daniel Landa. No, co na to říct? Zapírat nebudu, jeho největším fanouškem zrovna nejsem. Abych tedy nezklamal Danovy příznivce, pozastavím se i nad tím, proč král agresivních kryptonacionalistických buranů figuruje v soutěži o nejlepšího zpěváka. Vypovídá to něco o hudebních kvalitách tohoto kouzelníka z lidu? Ne, spíše o složení publika Českého Slavíka. Výjev, ve kterém Libor Bouček s idiotským úsměvem na rtech imbecilně poskakuje na Landovu píseň „Jsi Čech, Čech, Čech, tak si toho važ!“ (píseň od otevřeně rasistické kapely Orlík ze začátku 90 .let, kterou zpěvák na nedávném turné znovu oprášil) a publikum složené z vycpaných českých pseudocelebrit tleská do rytmu, si jistě všichni užijí.
 

4. Iveta Bartošová

Znal jsem u nás na severu jednoho slabomyslného alkoholika a feťáka, který se nedávno přestřelil heroinem a zemřel. Kdysi ale moc pěkně hrával na kytaru a zpíval cikánské lidovky. Myslím, že bychom ho měli nominovat na Českého Slavíka. OK, přeháním. Ale princip zůstává. Proč je proboha Iveta Bartošová nominována v kategorii Zpěvačka? Nechci se lacině navážet do nebožky ohranými fórky o její smrti z facebooku, typu „skokan roku“ a podobně. Ale uznejte, že nominace zpěvačky, která očividně poslední roky svého života ztrácela zdravý rozum a soudnost a její hudební počiny už fungovaly automaticky jako parodie sebe samotných, je opravdu přehnaná. Skoro bych až řekl, že je daleko neuctivější k památce zpěvačky než jakákoliv pobavená reakce.
 

5. Ortel

Má snad smysl něco dodávat? K výše popsané scéně s vyndaným Liborem Boučkem a bandou slaboduchých pseudoumělců ve večerních róbách si v připočtěte ještě bandu neonacistických nebo krypto-neonacistických fanoušků Ortelu, třeba v trikách Conflict 88, Hlas Krve nebo Thor Steinar, jak „mávají na kamaráda“ zdviženou pravicí (nedělám si srandu, tohle byl skutečný argument v diskuzi pod článkem o Ortelu) a máme zábavnou sobotní estrádu jak vyšitou. Možná bych si skoro i přál, aby se Ortel umístil. Třeba by to konečně někoho zalarmovalo a lidé by si uvědomili, že tady prostě něco smrdí. Ve světě, kde je možné, aby kapela otevřeně podporovaná neonacisty a propagující nenávistné a skrytě rasistické postoje soutěžila v anketě formátu Český Slavík, už opravdu nemůžeme hledat logiku v ničem.
  No nic, večer při slavnostním předávání to zřejmě bude opravdu panoptikální výjev. Nechme se už jen překvapit, jak celá ta šaškárna dopadne. Ať už však zvítězí kdokoliv, už jen fakt, že se tyto bizarnosti objevují v nominacích, je ostudný.   A jestli vám to je málo, TADY máte 9 českých vánočních hitů, ze kterých se vám udělá zaručeně šoufl.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu