5 míst, kde si na Nürburgringu nesmíte hrát na mistra světa – G.cz
Vyhledávání

5 míst, kde si na Nürburgringu nesmíte hrát na mistra světa

Jezdec Nissanu během vytrvalostního závodu v Zeleném pekle srovnal se zemí plot a několik diváků. Může se to stát i vám.

Václav Rybář
Václav Rybář 29.3.2015, 14:41

Severní smyčka (Nordschleife) okruhu Nürburgring je považována za jednu z nejnáročnějších tratí na světě. Ve skutečnosti je to tedy veřejná jednosměrná komunikace ohrazená mýtnými branami, což znamená, že se na ní za poplatek může projet úplně každý. A každému je připomínáno, proč se téhle trati říká Zelené peklo. Bariéry a stromy jsou totiž stejně blízko jako na běžné silnici, takže prostor pro řidičskou chybu je minimální. A přesto jde o trať plnou slepých zatáček, zákeřných hupů a divokých esíček. Stovky zákrut, které si nemáte šanci zapamatovat a pestrá škála dopravních prostředků - od autobusů přes sporťáky až po závodní speciály.

Důkazem, že tahle zašmodrchaná asfaltová špageta dává zabrat i těm nejlepším, je aktuální bouračka jezdce stáje Nissan, Janna Mardenborougha. Nadějný mladík se na místě zvaném Flugplatz (Letiště) odlepil na hupu od země tak agresivně, že se poryv větru dostal pod auto. To ztratilo přítlak a udělalo salto vzad, v dopředné rychlosti kolem 180 kilometrů za hodinu. Obrovskou silou přelétlo betonové zábrany a srovnalo se zemí drátěný plot. Za ním bohužel stál hlouček fanoušků, pro které je toto místo oblíbeným stanoviskem. Jeden z nich svým zraněním na místě podlehl, další byli rozvezeni do místních nemocnic. Tragická a předčasná tečka za rozjetým závodem, a také další připomenutí toho, proč je Nürburgring jednou z nejnebezpečnějších tratí na světě. Vybrali jsme pět míst, kde dennodenně riskují profesionálové i laici za volantem svůj život.

1. Flugplatz

Tahle část trati se jmenuje Letiště podle zatáčky, která je u vzletové zóny větroňů. Před zatáčkou je ale značný hup, který dělá letadla ze samotných aut. Je to extrémně zákeřné místo. Pokud máte rychlý vůz a neuberete před horizontem plyn, riskujete, že doletíte příliš daleko a prošvihnete brzdný bod. Doslova tak doplachtíte do zatáčky a probrzdíte ji do bariéry, protože úniková zóna je minimální.

A TADY máte 10 největších automobilových rivalství.

2. Adenauer Forst

Série zatáček u Adenauer Forst je mezi fanoušky oblíbená. Vždycky je tu co točit. Přemotivovaní jezdci přilétnou z Liščí díry, což je pár mírných zákrut braných ve velké rychlosti, a slabé sériové brzdy nepoberou hmotu řítící se z kopce. Naštěstí je tu velký kačírek, takže můžete zatáčku doslova projet rovně a navázat na druhé straně. Pokud tedy nemáte podvozek proklatě nízko.

3. Bergwerk

Zatáčka na srdce. Některé vozy ji zvládnou v plné rychlosti, aniž byste museli sundat nohu z plynu, jiné zase ne. Pokud uberete, sebere vám to rychlost na dalším klikatém kilometru. Pokud ne, riskujete nedotáčivost a srážku se svodidly. Právě v tomto místě tehdy vyletěl z trati Niki Lauda.

4. Karussell

Slavná vybetonovaná klopenka vypadá nevinně, ale zmasakrovala už stovky podvozků. Musíte vědět, jak na ni najet. Pokud to vezmete prostředkem v plné rychlosti, riskujete minimálně proraženou vanu. Bouračky se tu nestávají, ale práce pro lokální autoservisy tu přibývá geometrickou řadou.

5. Brünnchen

Nejpopulárnější místo na celé Smyčce. Právě odtud jsou všechna videa. Právě před tímhle místem vás budou místní autopůjčovny varovat. Přilétnete do slepé zatáčky z kopečka, ale jakmile auto vrznete do zákruty, uvědomíte si, že jde o mírný stoupák. To znamená, že ztrácíte grip a necháváte se proti své vůli vynést do protilehlé bariéry, nebo vám naopak u zadokolky uteče zadek, a pokud nevíte co s tím, žvejknete auto pozadu do svodidel nebo popředku do zmíněné bariéry. V každém případě z vás bude další YouTube hvězda.

Podobné články

Doporučujeme

Další články