Otec pěti dcer, kterým přezdívá "Hitlerovy děti", je více než spokojen s tím, že vypadá jako Adolf Hitler. "Hitler byl proti Srbům, ne? Takže jsme kamarádi."
1. Život...
"Rozdíl mezi mnou a Hitlerem je pořádně velký. Ale já jsem on."
Emin Xhinovci (to je jeho příjmení albánsky, jinak se též píše po makedonsku Djinovci či po srbsku Džinovci) dnes už mnoho let žije ve svém rodišti v kosovské Mitrovici. Předtím však strávil čtyři roky v německém Düsseldorfu, kam v roce 1993 emigroval a zařídil si zde soukromý import-export byznys (povahu a druh dováženého-vyváženého zboží ovšem nikde blíže nespecifikuje).
Když se v roce 1997 vrátil domů, zuřila zde válka. Přidal se ke Kosovské osvobozenecké armádě - tam si poprvé někdo všiml, že se podobá Hitlerovi, a zakrátko už ho pod stejnojmennou přezdívkou znali všichni jeho spolubojovníci.
2. ... a dílo
Po válce se usadil opět v kosovské Mitrovici, kde si otevřel postupně dvě restaurace - jedna se jmenovala Bar Hit and Jet, ale všichni místní jí přezdívali Pizzeria Hitleri. Ty pak musel zase během několika let zavřít, protože je pojal v "hitlerovském" stylu (například účtenky dostávali hosté se zřetelnou černou svastikou v levém horním rohu), což naštvalo představitele zde umístěných mírových sborů NATO stejně jako vysoké důstojníky KLA (Kosovské osvobozenecké armády).
3. Být Hitlerem je zjevně fajn... pro všechny
"Mladý nebo starý, žena nebo muž, ti všichni zdvihnou své ruce pozdravu "Hi Hitler" (Čau Hitlere)... všichni říkají "Hi" (čau, ahoj, zdar...)"
Dodnes s sebou aspoň nosí - kamkoli se hne - výtisk Mein Kampfu a sám sebe nazývá "kosovskou reinkarnací druhoválečného německého vůdce". V Mitrovici s tím už teď podle všeho nemá nikdo problém.
Pro místní občany ani jejich politické zástupce nepředstavuje žádnou nepříjemnost či snad hrozbu. Mnozí naopak vítají, že do města díky němu jezdí o něco víc turistů, kteří se s ním fotí. Kdysi si účtoval 40 euro za fotku (jak uvidíte i v následujícím filmu), letos už jsou ale ceny o nejméně deset euro vyšší.
4. Nejasná budoucnost
Chtěl by se vrátit do Německa, ale nemůže, protože prý už sama jeho podoba naplňuje skutkovou podstatu trestného činu podle německých zákonů o zákazu propagace nacistických symbolů.
5. (Do)životní role
V roce 2013 byl o jeho současném životě natočen dokumentární film Nemci me se malo boje (Němci se mě trochu bojí) - zde k němu máte krátký, leč vydatný trailer:
A na závěr - jak jinak - tematicky navážeme: 10 věcí, které vás ve škole o Adolfu Hitlerovi určitě neučili.