5 důvodů, proč můžete Smrtelné stroje Petera Jacksona v klidu vypustit – G.cz
Vyhledávání

5 důvodů, proč můžete Smrtelné stroje Petera Jacksona v klidu vypustit

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Smrtelné stroje, filmová adaptace fantasy knihy Phillipa Reeva, je nejnovějším počinem Petera Jacksona. Ten sice za snímkem stojí pouze jako producent, po zhlédnutí filmu ale není pochyb, že měl hlavní slovo prakticky ve všech ohledech. Pokud jste geek, který usíná pod povlečením s Avengers a místo stolní lampičky má miniaturu světelného meče, musíme vás ale zklamat. Tenhle film je jen souhrnem toho, co jste jako správný fanda žánru viděli už mnohokrát. A ani tak to moc nefunguje.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 6.12.2018, 07:24

1. Hester Shaw není Katniss Everdeen

Nebojácná divoženka s dlouhými tmavými vlasy, která si jde tvrdě za svým, a která bez větších keců udělá, co je potřeba, aby přežila ona nebo její blízcí. Taková premisa sedí na hlavní hrdinku Smrtelných strojů Hester Shaw (Hera Hilmar), ale taky na hrdinku jiné fantasy adaptace, Katniss Everdeen z Hunger Games. Zatímco z Jennifer Lawrence druhá jmenovaná role udělala nejen hereckou star, ale především idol, nemastná neslaná Hera nemá šanci stát se vzorem komukoliv. Doslova každá postava v tomhle filmu je zajímavější než Hester.

2. Tom Natsworthy není Han Solo

Hesteřina parťáka Toma hraje Robert Sheehan aka Nathan z Misfits. Jeho fanoušky jistě potěší, že od dob populárního seriálu svou hereckou polohu neposunul ani o píď. V první polovině filmu je to otravný ufňukánek, ve druhé se z něj stane v podstatě Han Solo. Ale ne Han Solo - Harrison Ford. Kdepak, Tom připomíná spíš Hana Sola v nejnovějším spin-offovém přírůstku starwarsovské série. Akorát, že i toho je Natsworthy slabým odvarem. A být slabým odvarem Hana Sola, kterého všichni nesnášejí, to je špatné, moc špatné...

3. Přehlídka úplně všech žánrových klišé

Svět zachráníme jen tak mezi vypouštěním patetických hlášek, ty nejlepší obětujeme v zájmu vyššího dobra, několikrát zastavíme zkázu v poslední vteřině, po porážce zlého muže si všichni podáme ruce a pohovoříme nad šálkem čaje, zatímco hlavní hrdinové za zvuku klavíru hledí jeden druhému dlouze do očí a následně v objetí vyrazí vstříc slunce západu. Tak určitě.

4. Kulhající scénář

Chceme věřit, že knižní předloha Smrtelných strojů je sama o sobě slabá. Jinak si skutečně neumíme vše výše uvedené vysvětlit, protože za scénářem stojí autorky Pána prstenů Fran Walsh a Philipa Boyens. Nejde o to, že by tu byly nějaké výraznější nesrovnalosti. Jen se jeden předvídatelný zvrat kupí na druhý a je to meganuda.

5. Skvělý svět, kterého je málo

Postapokalyptické svět třetího tisíciletí, ve kterém obří západní metropole brázdí zpustošenou planetu a požírají menší města na kolech, to je velmi zábavné. Efekty studia Weta Digital jsou také velmi zábavné. Nás ale zajímá hlubší ponor do společnosti budoucnosti, která stojí na pokraji vyhynutí, místo na otrokařinu se tu lidi prodávají na salámy, společenské postavení souvisí s tím, v jakém patře pojízdného města bydlíte a v níž nejváženějšími lidmi jsou archeologové. Je tam toho hodně a viděli bychom to raději, než Hesteřino rodinné drámo.

A tady čtěte recenzi na mysteriózní neo-noir Záhada Silver Lake, který je aktuálně rovněž v českých kinech.

Podobné články

Doporučujeme

Další články