fb pixel
Vyhledávání

5 důvodů, proč jet letos do Nepálu, který dnes postihlo další zemětřesení

Cesta do Nepálu je nejsnadnější a zároveň i nejjistější způsob, jak zemětřesením postižené zemi pomoci. Už jenom tím, že tu budete utrácet peníze, přispějete místním lidem nejen na základní obživu, ale i na obnovu zničených domů a cest.
Zdroj: financialexpress.com

Chcete pomoci několikanásobným zemětřesením zničené himálajské zemi? Vydejte se tam na trek!

Ivan Brezina
Ivan Brezina 12.5.2015, 15:04

Koncem dubna se Himálaje otřásly silou 7,8 Richterovy škály. Proč k tomu došlo jsme přehledně vysvětlili ZDE. Počet obětí v Nepálu přesáhl 7000 a dvojnásobek lidí bylo zraněno. Do některých odlehlých oblastí se záchranáři dostávají až teď, takže skutečný rozsah tragédie zatím ještě neznáme.

A aby toho neštěstí nebylo málo, dnes v Nepálu došlo k dalším silným otřesům o síle 7,4 stupně Richterovy škály. Potvrzených obětí je zatím jen několik, ale jejich počet určitě ještě stoupne.

Naprosto zásadní význam v nepálské ekonomice má přitom turistika. V himálajské zemi, kde nezaměstnanost dosahuje 45 %, tenhle „průmysl“ zaměstnává více než 750 000 lidí a každoročně přináší asi 400 milionů dolarů (3 % nepálského hrubého domácího produktu). Nepál přitom patří mezi nejchudší asijské země. V roce 2013 byl hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele jen 694 dolarů. To je asi 17 000 korun – méně, než si průměrný Čech vydělá za jediný měsíc.

V roce 2013 podle statistiky do Nepálu přijelo 798 000 zahraničních turistů. Kolik si myslíte že se jich tam vydá teď? Naprostá většina obyvatel Západu se bude obávat dalších otřesů, nemocí, spadlých silnic, pobořených hotelů a památek, rozvratu turistické infrastruktury, chaosu... Skoro všichni potenciální zájemci o Nepál proto zůstanou sedět doma. Tady je pět hlavních důvodů, proč byste měli uvažovat přesně opačně:

1. Pomůžete

Celé rozvětvené rodiny v Himálaji desíty let žily z turistiky, která teď ale ustane. Kdyby aspoň část cizinců uvažovala jako vy, budoucnost Nepálu by byla méně temná. Své peníze navíc nenasypete do kasičky nějaké podpůrné organizace (která je vždy částečně utratí i za svůj vlastní provoz), ale odnesete je lidem přímo do hor. A to se počítá.

2. Projevíte účast

Je to asi podobné, jako když zemře vzdálená tetička, kterou jste vlastně neznali, a vy přesto vyrazíte na její pohřeb. Není to nic jiného než symbolické gesto, ale počítá se to.

3. Budete tam skoro sami

Dio Nepálu teď skoro nikdo nepojede – všichni se budou bát. Himálaj tak zažijete jako nikdy předtím – pustý, prázdný a právě proto hezší.

4. Ušetříte peníze

V horách bude větší nabídka ubytování, nosičů a dalších služeb a větší zájem o vás. Větší konkurence znamená i nižší ceny. Pokud se pod Everest plazí nekonečný had bohatých Němců, Japonců a Američanů, mohou si místní lidé dovolit všechno předražovat. Když ale po vylidněné trekové trase půjdete sami, budou se tam o vás všichni přetahovat.

5. Zažijete něco neobvyklého

Co je zajímavější a vnitřně přínosnější? Prosluněná horská romantika, nebo syrové příběhy lidí, kteří během zemětřesení pohlédli do tváře smrti?

Že poslední tři body vypadají cynicky, sobecky a vypočítavě? Na první pohled se to sice může zdát, ale jde přece o výsledek. Odborně se tomu říká “nezamýšlená externalita lidského chování”. Pokud vaše sobecká snaha mít po zemětřesní Himálaj jen pro sebe zároveň pomůže místním lidem překonat následky tragédie, neměli byste z toho mít špatný pocit. Právě naopak: mělo by vás hřát u srdce, že jste zabili dvě mouchy jednou ranou.

V roce 2013 spadalo 102 000 zahraničních turistů v Nepálu do kategorie tzv. dobrodružné nebo zážitkové turistiky. Jen tahle skupina do země přinesla 34 milionů dolarů (podívejte se níže na graf časopisu Nepali Times). A co může být dobrodružnějšího než vydat se do země po zemětřesení? Kdyby se letos nebo příští rok do Nepálu vypravilo jen těch sto tisíc cizinců, bylo by to skvělé.

A riziko, že při dalších otřesech zahynete právě vy? Je tak malé, že s vyšší pravděpodobností vyhrajete první cenu ve Sportce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články