5 českých předválečných filmových hvězd, o kterých se dnes nemluví

V dobách největší slávy je každý znal. Patřili k herecké smetánce, vytvářeli jednu nezapomenutelnou roli za druhou. Jejich kariéry ale přerušila válka a po ní už do rozjetého vlaku zpět nenaskočili. Někteří přestali hrát úplně, jiní dostávali už pouze vedlejší role. Tady je pět herců, na které se dnes už příliš nevzpomíná.

1. Ferenc Futurista

Voskovce, Wericha, Buriana, ty všechny dodnes známe a často i citujeme jejich slavné výstupy. Na Ference Futuristu, vlastním jménem Františka Fialu, už se ale tolik nevzpomíná, a to navzdory tomu, že patřil do stejné party a ve své době byl jedním z nejpopulárnějších kabaretních komiků.

2. Zdenka Sulanová

Krásné herečce dlouhá a zářivá kariéra dopřána nebyla. Hrála pouze v sedmi celovečerních filmech. Velkým úspěchem byl její debut Lízin let do nebe, nejslavnějším kouskem v její filmografii je ale zřejmě Madla zpívá Evropě. Po válce byla prohlášena za kapitalistickou hvězdu a nesměla natáčet. Provdala se a odstěhovala se na Slovensko.

3. Raoul Schránil

Elegán a fešák, kterého ale trochu zastiňoval miláček národa Oldřich Nový. Schránil hrál do vysokého věku, jeho obličej si tedy mnoho z nás vybaví, jméno, leč atypické, ale většina dávno zapomněla. Obzvlášť okouzlující byl například jako tajemník Kučera v Eva tropí hlouposti. Po válce se musel živit jako stavební dělník.

4. Věra Ferbasová

Věra Ferbasová zemřela chudá a opuštěná na konci 70. let. V mládí přitom patřila mezi klenoty - byla nejen hezká, měla také nadání pro komediální herectví. Přezdívalo se jí komik v sukni a ve své asi nejslavnější roli ve snímku Falešná kočička je dodnes neuvěřitelně okouzlující. Když vypadla ze záře reflektorů, všichni na ni ale tak nějak zapomněli a pár posledních rolí si střihla až ve stáří.

5. Theodor Pištěk

Theodor Pištěk je známý český malíř, scénograf a držitel Oscara za kostýmy k filmu Amadeus. Když se tedy vysloví jeho jméno, je to právě on, kdo všem vytane. Jeho otec, trochu zastíněný herec Theodor Pištěk, ovšem patří k rekordmanům ve svém oboru - zvládl nejvíce rolí ze všech svých kolegů. Jeho poslední rolí byl rádce v Princezně se zlatou hvězdou, nejznámějšími pak ty, kde mu byla hereckou partnerkou Antonie Nedošínská.

A tady 19 retro pivních podtácků.


Komentáře

Doporučeno pro vás