19 retro pivních podtácků: jak šel čas s Budvarem – G.cz
Vyhledávání

19 retro pivních podtácků: jak šel čas s Budvarem

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Hospody se mění, jedno v nich však zůstává – často opomíjení, přesto užiteční pomocníci, kteří nejen účinně brání v zamatlání stolů ucmrdnutým pivem, ale zároveň statečně nesou výsostné znaky svého výrobce až do roztrhání těla.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 12.7.2017, 07:15

NE, hospody se nevzdáme – tak zní jedno hesel kampaně českobudějovického Budvaru. S tím nemůžeme než souhlasit, jenže v souvislosti s tím nám zároveň dochází, že hospody sice byly, jsou a budou, ale jedna klíčová věc se v nich právě teď mění. Sice nenápadně, přesto zásadně.

Všimli jste si, jak za poslední desetiletí ubylo v hospodách papírových, fyzicky tištěných materiálů? Nahrazují je digitální technologie. Na ústupu jsou kvůli elektronickým terminálům, dotykovým obrazovkám a smartphonům dokonce i klasické účtenky, které si člověk tak rád brával s sebou domů na památku, když se mu podařilo vypěstovat si na nich za večer hodně hustý plůtek. Něco naštěstí stále zůstává, přestože jistou dobu to vypadalo na renesanci porcelánu – jsou to kartonové pivní tácky. Jedna z mála věcí, která zbývá jako svědek starých časů. Pojďme se na některé z nich podívat.

1. Předválečné a těsně poválečné

2. Zlatá šedesátá

Mimochodem hospoda Schweizerhaus funguje ve vídeňském Prátru dodnes, i s čepovaným Budvarem. Vřele doporučujeme – vedle bezvadně ošetřeného piva tu mají taky šmakhaftózní jídlo.

3. Pro lázeňské hosty i filmové fanoušky

4. Nejnovější a nejstarší

5. Secesní retro

6. V jednoduchosti je krása i síla

7. MLR

Podtácek určený pro konzumenty v Maďarské lidové republice. Styl ilustrace vám jistě přijde povědomý – že by to byl slavný kreslíř a ilustrátor (zejména dětských) knížek Jaroslav Malák? Pokud ano, pak je docela úsměvné, že v Českých Budějovicích (sice na úplně opačném konci než pivovar) najdete na řece Malši známý a oblíbený Malý jez, kterému místní přezdívají Malák.

Na dalších 11 svědků pivních časů se podívejte v galerii:

A když už jsme u toho vzpomínání na dobré věci i časy, mrkněte ještě na těchto 22 obalů od dobrot, které zub času od dob komunismu překousal.

Podobné články

Doporučujeme

Další články