4 případy lásky až za hrob

Obrázek uživatele Elsa K.
03.10.2014, 20:10
Dokud nás smrt nerozdělí, a ještě pár stovek až tisícovek let dál. Lehce morbidní, ale přesto dojemné až na půdu. 
   

1. Milenci z  Leicestershire

iflscience-com-ruce iflscience.com Zhruba před dvěma týdny oznámili archeologové z Univerzity v Leicesteru, že v kapli sv. Morella v Leicestershire objevili dvojici, která se drží za ruce už přibližně 700 let. Celkově odhalili 11 koster, včetně páru, který ve 14. století navzájem propletl prsty a už se nepustil. Za zmínku stojí i to, že kostry byly nalezeny mimo standardní dobové pohřebiště, kterým bylo okolí kostela sv. Michaela v Hallatonu, ve své době rušném středověkém městě. Archeologové pracují s teorií, že šlo o lidi nemocné, cizince nebo případně zločince, kterým nebyl umožněn pohřeb klasickým způsobem. Ať už byl důvod jakýkoli, těla byla pohřbena stejným směrem, kterým tehdy velela křesťanská tradice, tedy hlavou k východu. Duchovní byli v té době ukládáni do hrobu opačným směrem – jako by čelili církevnímu shromáždění. Kromě středověkých milenců objevili archeologové také muže, který pravděpodobně zemřel po úderu sekerou do hlavy, a mladšího muže, který měl kolena přitažená k hrudi.    

2. Romeo a Julie z mladší doby kamenné

bubblewrench-tumblr-com-valdaro bubblewrench.tumblr.com Zhruba 6000 let strávili tito dva mladí milenci v objetí, skryti před zraky světa. V roce 2007 archeologové jejich posmrtnou něhu odkryli a pro změnu je viděli úplně všichni. Kostry pocházejí z neolitu – mladší doby kamenné – a byly nalezeny v nekropoli v italském Valdaru nedaleko Mantovy, kam mimo jiné William Shakespeare částečně umístil děj jedné ze svých nejslavnějších her. Velmi mladí milenci (archeologové tak usoudili podle stavu jejich chrupu) se k sobě choulili více než těsně. Kromě nich se v hrobě nacházely ještě pazourkové nástroje, hroty šípů a nůž.    

3. Sibiřští propletenci z doby bronzové

archaeologynewsnetwork-blogspot-com1 archaeologynewsnetwork.blogspot.com Siberia_03 V některých hrobech objevili archeologové dospělé spolu s dětmi. Siberia_02 Loni v zimě objevili archeologové starověké pohřebiště v obci Starij Tartas u Novosibirsku. Zkoumali asi 600 odkrytých hrobů - desítky z nich obsahovaly kostry více lidí, přičemž někteří z nich měli posmrtně propletené údy. Šlo o muže a ženy, ale i o dospělé pohřbené spolu s dětmi. O tom, proč byly tito lidé pohřbeni společně, existuje řada teorií. Například že poté, co muž zemřel, byla jeho maželka zabita a pohřbena spolu s ním. Nebo třeba možnost rituálních pohřbů, kdy byla mrtvá těla naaranžována do polohy připomínající sexuální akt, což mohlo souviset s vírou v reinkarnaci a představou posmrtného početí nové bytosti. Možné je samozřejmě i to, že šlo opravdu o simultánní smrt.    

4. 2800 let starý polibek

alchemistonline-com alchemistonline.com Tato líbající se dvojice byla nalezena v roce 1972 v archeologickém nalezišti Hanaslu v oblasti Solduz v Ázerbajdžánu. Pikantní je, že obě kostry jsou mužského pohlaví. Zemřeli před více než 2800 lety následkem vojenského útoku a následného požáru. Rána na lebce vpravo je ale čerstvá – pochází od bagru.    

Komentáře

Doporučeno pro vás