4 nejkontroverznější epizody South Parku – G.cz
Vyhledávání

4 nejkontroverznější epizody South Parku

Nekorunovaný král kontroverze americký seriál South Park je krásným příkladem toho, jak lze i v dnešní době zvednout leckoho ze židle. Které epizody vzbudily největší vlny nevole a cenzury?

Vojtěch Libich
Vojtěch Libich 28.11.2014, 10:00

V očích spousty (zvlášť českých) diváků je South Park pouze vehiklem pro záchodový humor a vulgarity, sem tam někdo možná zaregistruje nějaký lehce nekorektní fórek. Přesah a společensko-politická satira, kterou seriál vytváří, už ale většinou zůstává v pozadí. Na vině je možná český překlad, možná i neochota diváků vstřebat i něco trochu víc než zlidovělé „kurvadrát“ a další infantility.

Pod slupkou kanální komedie (která je samozřejmě v podání South Parku vtipná i sama o sobě) se však skrývá poměrně ostrá sociální a kulturní kritika (nejen) americké společnosti a všemožných aktuálních témat. Forma této kritiky (záměrně extrémní) však vyvolává bouře nevolí, ať už mezi kritizovanými skupinami nebo mezi samozvanými strážci morálky. Často dochází i k cenzuře. Ta by však měla být v pokrokové svobodné společnosti 21. století nepřípustná. I zdánlivě tak infantilní platforma, jakou je urážlivě komediální kreslený seriál, se tak může stát významným odrazem davové mentality současné společnosti. Pojďme se podívat na jednotlivé díly South Parku, které zčeřily hladinu stojatých vod.

1. Hell On Earth 2006

south-park-s10e11c12-crocodile-hunter-16x9 O mrtvých jen dobře? I o chlapovi, co blbne s bandou nebezpečných rejnoků, dokud ho nesejmou? Ale no tak, mějte trochu smysl pro humor...(southpark.cc.com) Kdo kdy proboha přišel s rčením: „O mrtvých jen dobře“? Již Aristoteles ve své Poetice píše, že základním pilířem komedie je zesměšňování zdánlivě vážných věcí. Černý humor, který si tropí žerty ze smrti, je toho nejlepším příkladem. V této epizodě se na satanově oslavě narozenin objeví mezi hosty i Steve Irwin, australský „Lovec krokodýlů“, proslulý svými nebezpečnými a dobrodružnými kousky s dravými zvířaty, které prováděl ve svých televizních pořadech. Ten v září 2006 zemřel při natáčení jednoho z nich. Připlížil se zezadu k rejnokovi (to byla vůbec Irwinova specialita, připlížit se k nebezpečným zvířatům zezadu a blbnout s nimi), ten ho však v první chvíli považoval za žraloka, lekl se a Irwina několikrát probodl svým bodcem. Strefil se do srdce a Australan na místě zemřel. Ve scéně South Parku se samozřejmě Steve Irwin objevuje i s rejnočím bodcem zabodlým v srdci. Vlna nevole, která se strhla po odvysílání epizody označila tvůrce seriálu za extrémně necitlivé z toho důvodu, že díl vyšel jen několik týdnů po Irwinově smrti. Epizodu se snažili stáhnout z vysílání zastánci dobrodruhovy rodiny, kritici i některé oficiální skupiny. Naštěstí neúspěšně. Upřímně řečeno, chlápek, co celý život blbne kolem nebezpečných divokých zvířat a o podobnou smrt si přímo koleduje, si možná říká i o daleko drsnější vtípky, nemyslíte?

2. Bloody Mary

south-park-s09e14c11-randy-is-cured-16x9 Jak urazit křesťana...(southpark.cc.com) A jsou tu naši staří dobří známí křesťani, které urazí vždycky všechno. Tvůrci South Parku Trey Parker a Matt Stone tohle už moc dobře vědí. Možná i proto se v epizodě Bloody Mary pokusili vymyslet něco, co bude pro zarytého křesťana suverénně nejurážlivější. No, povedlo se. Když je otec jedné z hlavních postav seriálu, Randy, přesvědčen křesťanskou protialkoholní skupinou, že jeho problém s pitím je nemoc, rozhodne se navštívit nedalekou sochu Panny Marie, která údajně krvácí a zázračně léčí. Sochu přijede prozkoumat z Vatikánu i sám papež Benedikt. Když Pannu Marii zblízka ohledává, z oblasti jejího rozkroku mu přímo do obličeje vystříkne menstruační krev. Papež poté prohlásí, že se nejedná o žádný zázrak, že „holky krvácej z vagíny pořád“. Americká Katolická liga pro náboženská a občanská práva začala hystericky bojovat proti opětovnému vysílání epizody, Liga katolických biskupů se zase pro změnu usilovně snažila zabránit vydání tohoto dílu na souhrnném DVD 9. série seriálu. Divili byste se, ale případ to nebyl zcela jasný. Spory se táhly dlouhé měsíce. Trey s Mattem si epizodu uhájili, v jiných oblastech světa však fanoušci seriálu takové štěstí neměli. Na Novém Zélandě byla například Bloody Mary zakázána.

3. Trapped In A Closet

south-park-s09e12c08-what-scientologist-actually-believe-16x9 Výjev z mytologie scientologické víry, nám to vtipné připadá, Tom Cruise se kvůli tomu vzteká jak malé děcko...(southpark.cc.com) A je to tady, naprostý král trapných debilů – Tom Cruise. Nevím, jak vy, ale mně je tenhle chlápek prostě nesympatický už od pohledu. Ať už se tváří jakkoliv, vždycky působí namachrovaně a snobsky a má fakt divné obočí. Neupíral bych mu herecký talent, ale to nikdo neřeší. Tom Cruise je prostě „ten blbec z Top Gunu“ a taky ten, co se vzteká po jakémkoliv vtípku na svou adresu a plive kolem sebe žaloby téměř na potkání. Výsměch Parkera a Stonea v South Parku si vysloužil svou oddanou angažovaností ve scientologické církvi. V této epizodě si ze tvůrci ze scientologie utahují dost nepokrytě, vtipné na celé věci je ale především to, že většinu faktů ohledně scientologické víry nijak nezveličují a nepřikrašlují. Směšná je sama o sobě. Navrch samozřejmě s pubertální drzostí sobě vlastní naznačují, že už by měl konečně Tom Cruise přiznat svoji homosexualitu. Okamžitě po odvysílání epizody obdržela televizní stanice Comedy Central Cruisovy hrozby, že pokud odvysílají reprízu, herec odmítne mediálně propagovat film Mission Impossible III, který tou dobou zrovna přicházel do kin. Comedy Central i studio Paramount, které film produkovalo, totiž vlastní stejná společnost. Jak byste řekli, že to skončilo? Díl byl stažen na všech stanicích, které mají cokoliv společného s Paramountem nebo mateřskou společností Viacom, mediální bitva proti tvůrcům South Parku ze strany Cruise a dalších scientologů se táhla ještě několik měsíců a v rozhořčení z této epizody podal výpověď další člen scientologické církve, soulový zpěvák Isaac Hayes, který po několik let propůjčoval hlas postavě Chefa. Člověk si pak říká, jestli těch 20 minut fórků za to tvůrcům stálo. Posuďte sami, epizoda je už teď po letech volně ke zhlédnutí na oficiálních stránkách South Parku.

1. 200-201

200_34 Super Best Friends, skupina náboženských superhrdinů, které je Mohamed členem, Buddha má například problémy s kokainem a Ježíš je závislý na pornografii, muslimského proroka však nevidíme. Odůvodněný strach nebo zbabělá cenzura? (southpark.wikia.com) Pravděpodobně nejkontroverznější ze všech dílů tohoto seriálu. Nebo minimálně alespoň díl, který vyvolal nejhysteričtější reakce a nejbouřlivější debaty. V rámci první části této dvoudílné epizody tvůrci několikrát zmínili, že ve druhé části (která se měla vysílat týden na to) zobrazí proroka Mohameda. Což, přiznejme si to, je nápad přinejmenším odvážný. Radikální muslimské skupiny totiž v minulosti z podobných snah nebyly zrovna nejnadšenější. Okamžitě po odvysílání první epizody se strhla vřava. Někteří radikální muslimové se ozvali a na internetu se objevilo i několik nepřímých hrozeb na adresu Treye Parkera a Matta Stonea, kteří se jim (jako vždy všemu) pouze vysmáli. Daleko hysteričtěji však paradoxně křičela celá americká konzervativní veřejnost. Trey s Mattem nakonec ve druhé epizodě Mohameda převlékli do kostýmu medvěda, ze kterého když nakonec vyleze, vyjde najevo, že se nejedná o muslimského proroka, ale o Santa Clause. Dětinský vtípek, měl však za následek jednu z největších debat o svobodě projevu a cenzuře v moderních médiích. Pravděpodobně záměrně. Epizoda byla i tak televizní stanicí Comedy Central velmi těžce zcenzurována (k velké nelibosti tvůrců) a především celá závěrečná řeč jedné z hlavních postav, která vede monolog o svobodě projevu, byla vypípána. Fakt, že se tohle dělo v roce 2010, stejně tak jako fakt, že jsou epizody dodnes staženy ze všech dostupných internetových i mediálních kanálů, vypovídá leccos o tom, jaký dopad může mít kontroverzní obsah umění i v dnešní době. Nevybíravý styl humoru, jakým se vyznačují Trey Parker a Matt Stone i jimi vytvořený seriál South Park, je velice potřebný pro vyváženou polaritu sociálního komentáře. Pokud nebudeme mít možnost třeba i nevkusně se vyjádřit ke kontroverzním tématům nebo se zasmát, čemu chceme (i když se jedná o necitlivá, nevkusná nebo přímo nechutná témata), ztrácíme možnost se svobodně vyjádřit. A samozřejmě, i když si odmyslíme hlubší významy, tak jako tak je South Park prostě seriál, který se strefuje naprosto do všeho a do všech. A to je přece vždycky sranda. A TADY máte 11 skvělých a přesto nepříliš známých seriálů.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články