4 jednoduché kroky: návod, jak efektně vyfotit rozlité nedělní kafíčko

Obrázek uživatele Radek Kovanda
18.2.2018, 10:02

Venku je pořád tak nepěkně hnusně, proto je lepší zůstat doma, dát si kafe... A aby se člověk u toho kafe nenudil a furt k němu něco nedlabal, může zkusit vytáhnout foťák a udělat něco kreativního, neobvyklého, zábavného. Vždyť i dospělí si mohou hrát.

Autorkou následujícího návodu je fotografka Dina Belenko(vová) z Chabarovsku, po Vladivostoku druhé největší metropoli ruského Dálného východu. Její jméno (té metropole) vám asi něco připomene leda v souvislosti s hokejisty Kolářem, Růžičkou, Petružálkem, Vránou či Zohornou, kteří hráli za místní hokejový klub hráli (a poslední jmenovaný, přesněji řečeno Tomáš Zohorna, za něj hraje stále.

Ale je zajímavé je tohle město také třeba tím, že mu v době Velké říjnové socialiatické revoluce šéfovala coby lidová komisařka Alexandra Kim(ová), korejská komunistická revolucionářka, která ovšem není nijak blízce příbuzná s rodinou dnešních dědičných vládců Severní Koreji.

Ale to už jsme se u toho kafe nějak moc zapovídali – dejme slovo Dině:

„Když jsem udělala tenhle snímek (Prázdný šálek), psalo mi mnoho lidí, jak se mi to povedlo. Někteří to jen konstatovali, ale většina to myslela jako otázku: jak se mi to povedlo? Tímto vlastně odpovídám všem, kdo se ptali. A budu ráda, když si podle následujícího návodu užijí zábavu i ti, kteří se neptali.“

1. Vercajk

Budete potřebovat stabilní podklad, přesněji řečeno pevnou krychli o třech stranách ­– jedné spodní/horní a dvou bočních. Karton ani krabice moc nedoporučuju, tím se všechno spíše zkomplikuje než usnadní, já jsem použila lakované překližky. Dále potom větší injekční stříkačku (bez jehly), lepicí pistoli (pozn. red. – dá se obměnit za ‚vteřiňák‘, ale bez záruky), oboustrannou lepicí pásku (spolehlivou) a pak jakékoli předměty dle vašeho výběru a chuti, aby vám zapadly do plánované fotky.
Nakonec a hlavně – je dobré mít stativ a externí blesk. (Pozn. red. – To první můžete nahradit tím, že aparát při focení položíte na někam na pevný podklad, to druhé bohužel ničím neošulíte, ale můžete to schválně zkusit s bleskem na mobilu).

2. Připravte se

Naaranžujte si plánovanou kompozici – budete ji ale fotit vzhůru nohama, proto to lepidlo. Všechno přilepte k sobě a k podkladové desce. Na menší a lehké věci stačí oboustranná páska, na ty těžší (sklenice) nebo nepevné (ubrousek) lepicí pistole (spolehlivé lepidlo). Ujistěte se, že všechno drží dobře přilepené, a celou tuhle ‚konstrukci‘ obraťte vzhůru nohama. Barva materiálu na onu krychli může být jakákoli – ale boční stěnu jsem udělala úplně bílou, aby při focení fungovala jako přirozený odražeč světla a v podstatě jako tzv. softbox.

3. Nastavte

U blesku používám nastavení na nízký výkon (1/8 až 1/128), díky čemuž blesk zasvítí jen velmi krátce a ‚zmrazí‘ tak pohyb cákanců na jednom místě, takže jsou pak krásně ostré). Foťák nastavím do režimu „dávkového focení“, kdy automaticky pořizuje více snímků těsně za sebou. (Pozn. red. – tohle jde i u mnohých mobilů, stejně jako ten blesk, tak proč to případně nezkusit takhle, nemáte-li regulérní foťák. Maximálně jen naděláte bordel bez užitku.)

4. Fotíme

Naplňte stříkačku kafem, mlékem nebo jakoukoli jinou tekutinou a skříkejte. Zdola nahoru do hrnku či šálku visícího vzhůru nohama dolů. Dělejte při tom krouživé pohyby, abyste vytvořili souvislé klikaté cákance. Jelikož fotíte z jednoho místa, můžete pak snadno zkombinovat více snímků do jednoho.

Výsledky:

Tak – a teď uklízet, a pak se chlubit. Nebo obráceně, jak se to komu líp hodí.

A nakonec ještě 3 jednoduchá pravidla, která je třeba mít na paměti při focení.


Komentáře