fb pixel 3,5 miliardy pro hoteliéry: Vládní program Covid – Ubytování pomůže hoteliérům v nouzi – G.cz
Vyhledávání

3,5 miliardy pro hoteliéry: Vládní program Covid – Ubytování pomůže hoteliérům v nouzi

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Čeští hoteliéři a majitelé ubytovacích zařízení v ČR budou moci v blízké době začít žádat o finanční podporu z programu Covid - Ubytování. Jak potvrdila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), tak by stát měl rozdat zhruba 3,5 miliardy korun, které by měly částečně vykompenzovat ztráty během karantény. Hoteliérům, kteří přišli o hosty, bude umožněno čerpat peníze za 72 dnů.

Martin Miko
Martin Miko 7.9.2020, 11:30

Hoteliéři se dočkají pomoci

O programu Covid – Ubytování jsme byli informování už v polovině srpna, když se vláda rozhodla podpořit ubytovací zařízení v rámci dopadů koronavirové krize. Čeští hoteliéři byli ujištěni, že dostanou kompenzace za 72 dní karantény, přičemž stát by jim měl přispět částkou 100 až 330 korun na pokoj a noc. Po dobu karantény byla zavřena drtivá většina ubytovacích zařízení, což způsobilo obrovské ztráty pro celý cestovní ruch v ČR.

Ministerstvo pro místní rozvoj v čele s Klárou Dostálovou (ANO) v současnosti připravuje parametry výzvy, aby mohlo hoteliérům pomoci co nejdříve. Podpora bude v praxi poohlížet například i na sezónnost zařízení, což znamená, že by některým žadatelům mohla být podpora poměrně zkracována. Na finanční kompenzaci by měly dosáhnout všechny hotely, kempy, ubytovací zařízení pro turisty i penziony. Zatímco například luxusní hotely by měly dostávat 330 Kč, tak u turistických ubytoven by mohlo jít o 100 korun za noc. „Jediné, co tam je podmínkou, je skutečnost, že by žadatelé měli podnikat podle živnostenského zákona a neměli by být nespolehlivými plátci DPH,“ řekl prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek pro Českou televizi.

Tato kompenzace by měla výrazně pomoci odvětví cestovního ruchu, které vlivem nedostatku turistů letos strádá. Majitelé ubytovacích zařízení navíc měli možnost využití programu Antivirus, který jim pomohl hradit část mzdových nákladů. Nicméně opozičním politikům se „rychlost“ programu Covid – Ubytování příliš nelíbí. Prý přišel příliš pozdě, a vzhledem k tomu, že v cestovním ruchu v Česku pracuje přes čtvrt milionů Čechů, tak se pomalá reakce vlády dotkla obrovského počtu rodin.

Program Covid – Ubytování navíc schválila i Evropská komise. Nicméně podle některých majitelů ubytovacích zařízení se situace v létě zlepšila, a to především díky státnímu voucheru na pobyt v lázních v ČR. S blížícím se podzimem a rostoucím počtem nakažených koronavirem Covid-19 se však opět obávají úbytku turistů a možného opětovného uzavření provozoven. To se samozřejmě v těchto temných dobách může stát v podstatě ze dne na den.

Podobné články

Doporučujeme

Další články