fb pixel 40 let od vydání singlu Thriller a 13 věcí, které o nejslavnějším videoklipu všech dob nevíte – G.cz
Vyhledávání

40 let od vydání singlu Thriller a 13 věcí, které o nejslavnějším videoklipu všech dob nevíte

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

'Cause this is thriller, thriller night! Dnes je to neuvěřitelných 40 let od vydání singlu Thriller Michaela Jacksona, který je právem označován za jeden z nejlepších songů 80. let. Vydání téhle pecky se považuje za moment, kdy si Jackson definitivně vysloužil přezdívku Král popu, která mu zůstává dodnes. Co možná ale nevíte, je, že song se původně vůbec neměl jmenovat Thriller a že natáčení dnes kultovního videoklipu nebylo zrovna nejjednodušší...

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 31.10.2023, 00:35

1. Singl vyšel až rok po desce

Thriller byl sedmým a posledním singlem ze stejnojmenné desky Thriller, jež vyšla v listopadu 1982 a okamžitě dobyla hitparády i žebříčky prodejnosti. V půli roku 1983 začaly prodeje zcela pochopitelně klesat – Jackson, posedlý statistikami prodeje, začal přemýšlet, jak zvýšit popularitu téměř rok starého alba. Na radu svého producenta Franka DiLeoho se Jackson rozhodl vydat další, v pořadí již třetí videoklip k titulní skladbě, a tak se z Thrilleru stal sedmý a poslední klip z této desky.

2. Píseň se původně jmenovala Starlight

Chybělo málo a píseň se mohla jmenovat Starlight. Jacksonův textař a skladatel Rod Temperton původně k základní melodii napsal úplně jiný text o „svitu hvězd“. Producentovi Quincy Jonesovi se melodie líbila a rozhodl se, že z ní udělá titulní song; nicméně se mu nelíbil ani název písně, ani její text. Temperton dlouho zápasil s hledáním nového názvu a tématu písně (dle Jonese měl být celý song mnohem temnější) – až jednoho dne ráno se vzbudil a zničehonic se mu vybavilo slovo „thriller“. Jonesovi i Jacksonovi se název zalíbil a za pár hodin přinesl Temperton nový text budoucího hitu.

3. Král popu se spojil s králem hororu

Jakmile měl Temperton napsaný text, rozhodl se, že pro zvýšení hororové atmosféry přidá do písně mluvenou část – ve stylu vypravěčů starých hororů z 50. let. Quincymu Jonesovi se nápad líbil a jelikož se jeho žena přátelila s hercem Vincentem Pricem, bylo rozhodnuto, kdo přednese děsivý monolog o temnotě a příšerách prahnoucích po čerstvé krvi. Vincent Price patřil k nejslavnějším hororovým hercům své doby, mimo jiné si zahrál v takových klasikách, jako byl Dům voskových figurín nebo Havran. Price nadšeně souhlasil a na závěr písně ještě přidal svůj slavný maniakální smích, který dokonale přidal na děsivé nátuře celé písně.

4. Vlkodlačí vytí je ve skutečnosti Michael Jackson

Zvukový technik Bruce Swedien přidal do písně několik efektů, které měly napomoct celkovému hororovému pojetí písně. Když přišlo na úvodní zvuky vytí, rozhodl se Swedien nahrát svou německou dogu – psa přivedl na noc do staré stodoly a obklopil ho několika magnetofony. Ať se Swedien snažil sebevíc, tvrdohlavé psisko ze sebe tu noc nevydalo jediný zvuk. Nakonec se Jackson nabídl, že zkusí vlkodlačí vytí nahrát sám. Výsledek byl tak dobrý, že skončil ve finální verzi.

5. Jackson si vybral režiséra klipu po návštěvě kina

V srpnu roku 1982 navštívil Michael Jackson kino, kde zhlédl nový horor amerického režiséra Johna Landise Americký vlkodlak v Londýně. Nadšený filmem okamžitě kontaktoval Landise a nabídl mu režírování videoklipu. Jednalo se ve své době o zcela revoluční krok, jelikož do té doby byly videoklipy považovány za pokleslý žánr kinematografie bez valné kvality či uměleckých ambicí – Thriller všechno změnil.

6. Nahrávací společnost odmítla klip financovat

Landis s Jacksonem se pro klip zcela nadchli a naplánovali natočení krátkometrážního filmu s rozpočtem 900 000 dolarů. Když Landis oznámil vedení nahrávací společnosti plánovaný rozpočet filmu, jeden z vedoucích na něj začal křičet tak nahlas, že Landis byl nucen sundat sluchátko z ucha. Nakonec se Landis rozhodl, že souběžně s klipem natočí ještě dokumentární film o samotném natáčení, který měl v plánu následně prodat televizním stanicím, aby tak pokryl náklady klipu. Televize ho ale odmítly, jelikož nevěřily, že píseň z rok staré desky má ještě nějakou naději na úspěch. Nicméně, poté se nová stanice Showtime rozhodla zaplatit půlku rozpočtu. To přesvědčilo do té doby nerozhodnou MTV, která nakonec doplatila zbytek nákladů. Suma se nakonec zastavila na 500 000 dolarech, což byla ve své době zcela nevídaná částka.

7. Jacksonův make-up odkazuje na Fantoma opery

Klip byl silně ovlivněn hororovými filmy 50. let – první scéna, ve které se Jackson změní ve vlkodlaka, je jasným odkazem na klasický horor I Was a Teenage Werewolf z roku 1957. Invaze tancujících zombie je zase inspirovaná nezávislým kultovním filmem a jedním z nejslavnějších hororů vůbec, Noc oživlých mrtvol z roku 1968. Jacksonův zombie make-up má dokonce ještě starší původ – inspirací byla němá adaptace Fantoma opery z roku 1925.

8. Slavná červená bunda je od stejného návrháře jako bunda Indiana Jonese

Červená bunda, kterou Jackson v klipu nosí, se stala jedním z mnoha symbolů 80. let a dnes je snad slavnější než samotné video – v roce 2011 se vydražila za závratných 1,8 milionů dolarů. Speciálně pro klip ji navrhla Deborah Landis, manželka režiséra, která má na svém kontě i outfit Indiany Jonese. Masivní popularita klipu způsobila, že se kopie bundy v polovině osmdesátek prodávaly za více než 500 dolarů.

9. Klip se stal nejprodávanější videokazetou své doby

Po uvedení klipu v prosinci 1983 vypukla doslova thriller-manie – MTV snímek neustále vysílala a po každém odvysílání vždy oznámila, kdy Thriller uvede znovu. Během několika měsíců se prodalo více než milion kopií tohoto šestnáctiminutového klipu na videokazetách, čímž se Thriller stal nejprodávanější kazetou své doby. Zamýšlený plán – tedy zvednout prodeje alba Thriller – se podařil a necelý týden po uvedení klipu se prodal další milion kusů desky.

10. Nejoceňovanější klip roku 1984

Klip byl mimořádně vřele přijat hudebními i filmovými kritiky. Thriller získal dvě ceny Grammy – za nejlepší hudební videoklip a za nejlepší hudební dokument. Krom toho obdržel čtyři ceny MTV – nejlepší výkon v klipu, nejlepší choreografii, cenu diváků a v roce 1999 se umístil na prvním místě 100 nejlepších videoklipů všech dob od MTV.

11. Klip odstartoval vlnu stížností

Organizace NCTV zaměřující se na násilí v televizi obdržela v letech 1982 a 1983 několik stovek stížností na videoklipy vysílané na MTV včetně Thrilleru. Některým se nelíbilo, že Jackson ve filmu děsí svou přítelkyni. Předseda organizace Thomas Radecki tehdy prohlásil: Není tak těžké si představit některé mladé diváky, kteří si po zhlédnutí klipu Thriller řeknou ‚Ty jo, když může Michael Jackson terorizovat svou přítelkyni, proč bych to nemohl dělat taky?‘ A pak, že jsou Social Justice Warriors záležitostí dnešní doby.

12. Upozornění na začátku klipu je dílem Svědků Jehovových

Pozorní diváci si všimnou, že na začátku klipu se na moment objeví následující sdělení: „Kvůli mému silnému osobnímu přesvědčení chci zdůraznit, že tento film v žádném případě nepodporuje okultní víry“. Jackson se rozhodl toto upozornění přidat, jelikož mu vedení Svědků Jehovových (kterých byl členem) pohrozilo, že mu za uvedení klipu hrozí vyloučení z církve. Jackson v panice nejprve navrhnul všechny negativy klipu zničit, ale později se rozhodl na radu svého týmu přidat výše uvedené sdělení.

13. První videoklip, který byl přidán do National Film Registry

Thriller se stal prvním videoklipem, který byl přidán do National Film Registry (NFR), jenž spadá pod oficiální Knihovnu kongresu. NFR shromažďuje filmy, které jsou kulturně, historicky či esteticky významné, a myslíme, že Thriller splňuje všechny tyto podmínky.

A jestli máte rádi hudbu, tak si nastudujte 10 málo známých faktů o Freddiem Mercurym, které musíte vědět, než půjdete na Bohemian Rhapsody.

Podobné články

Doporučujeme

Další články