fb pixel 3 x Babiš jako estébák – G.cz
Vyhledávání

3 x Babiš jako estébák

Nejde o to, co je a co není v archivech o minulosti ministra financí. Jde o to, co ten člověk dělá dnes.

Dirk Diggler
Dirk Diggler 20.6.2015, 12:00

Jestli Andrej Babiš byl nebo nebyl agentem bývalé Státní bezpečnosti netušíme. Že muž s krycím jménem Bureš byl estébák navíc ani nemůžeme napsat – existuje totiž rozsudek slovenského soudu. V červnu 2014 Babiš v Bratislavě vyhrál spor se slovenským Ústavem paměti národa (ÚPN). „Jako agent byl evidován neoprávněně,“ zní verdikt.

Komentátor Martin Fendrych to před dvěma lety přesně shrnul: „Je těžké takové rozhodnutí respektovat, když znáte okolnosti Babišovy (ne)spolupráce. A popravdě to na bratislavský soud nevrhá zrovna dobré světlo. Máme si snad myslet, že je Babiš čistý? Že by měl mít čisté lustrační osvědčení? Tak to těžko, přetěžko. Podle dostupných informací se totiž zdá nepochybné, že Babiš se Státní bezpečností spolupracoval. Od roku 1982 na něj StB vedla osobní svazek, kde vystupoval pod krycím jménem Bureš. Svazek byl skartován.“

Podle historika slovenského ÚPN Jerguše Sivoše musel být Babiš prověřeným agentem Státní bezpečnosti, protože měl podle spisů přístup i do konspiračního bytu. Krycí jméno Bureš navíc vystupuje ve dvanácti nezávislých svazcích získaných na pěti nezávislých místech.

Soud přesto rozhodl, že Babiš je „čistý“. Názor si udělejte sami. Co ale víme bezpečně je, že se Babiš jako estébák chová – a to stále častěji:

1. Ničení cizího majetku

Firma Agro Jevišovice (patřící do konglomerátu Andreje Babiše Agrofert) vede spor s firmou Agro Boskovštejn, patřící Bohumíru Radovi. Jedná se o jakési pozemky, ale to není v příběhu důležité. Jde hlavně o to, že na pozemcích zaselo obilí Agro Boskovštejn.

Babišova firma nepočkala na výsledek sporu o určení vlastnictví a postříkala obilí herbicidem jménem Roundup – tedy látkou, která firmě Bohumíra Rady veškerou úrodu spálila. Je to asi stejné, jako kdybyste se po rozvodu s exmanželkou hádali o dům a ona ho ve vzteku zapálila nad hlavou se slovy: „Když se nemůžeme dohodnout, nebude mít dům nikdo!“

Ať už to navíc s pozemky bylo jakkoli, obilí patřilo Agru Boskovštejn. A že Babiš osobně nic nestříkal a o skandálmím postupu svých podřízených nejspíš ani nic nevěděl? Tomu rozumíme, ale proč na to pak tedy nezaragoval? Jakmile se to dozvěděl, měl přece šéfa Agra Jevišovice na hodinu vyrazit pro jeho estébácké a vyděračské metody. Neudělal to, takže nutně sám vypadá jako estébák a vyděrač.

2. Zastrašování občanů

Podnikatelka Petra Fenclová v televizní debatě kritizovala Babišův návrh vnutit živnostníkům registrační pokladny. Hned druhý den na ni přišla kontrola ze správy sociálního zabezpečení. Podle webového deníku Echo24 to příslušná úřednice „dostala nakázáno“ právě kvůli kritickému postoji podnikatelky v pořadu Máte slovo, kde se Fenclová nebojácně pouštěla do Babiše.

Vedení lokálního úřadu sociálky se skandál s přepadovou kontrolou pokusilo vysvětlit běžným postupem. Při sledování pořadu prý totiž úředníci nevěděli, jestli mají podnikatelku Fenclovou v řádné evidenci, a tak si to šli hned druhý den prověřit. Věříte tomu?

Ale zase jsme u toho – prostě to vypadá jako promyšlená šikana a ryba smrdí od hlavy. Hlava, tedy Babiš, měla veřejně vystoupit, Fenclové se omluvit a jasně vysvětlit, že kontrola nesouvisela s jejími názory. Takhle se nemůžeme zbavit dojmu, že se Babiš chová jako estébák.

3. Zastrašování jiných politiků

Poslanec ČSSD Ladislav Šincl se ve sněmovně dostal do sporu s Babišem. Šinclovi se totiž nelíbilo, že ministr financí mění názor k návrhu na omezení provizí za zprostředkování pojištění. Šlo tedy o zcela věcné „pošťuchování“, které k práci politika běžně patří. A vlastně patří k jakékoli práci a k běžnému lidskému životu. Občas se s někým neshodnete, tak už to chodí.

Jenže Babiš reagoval naprosto nepřiměřeně. Šincla a celou jeho rodinu nařkl z korupce a začal poslance zastrašovat jakýmisi tajuplnými informacemi. „Babiš otevřel složku nadepsanou mým jménem a začal citovat směs domněnek a pomluv, týkající se mých předešlých zaměstnání, majetkových poměrů, a dokonce i mé rodiny,“ řekl Šincl.

A jak málokdy souhlasíme s Bohuslavem Sobotkou, tentokrát měl naprostou pravdu, když prohlásil: „Chování ministra financí vůči poslanci Šinclovi pokládám za bezprecedentní a zcela nepřijatelné.“ Ano, přesně jako Babiš to dělali estébáci. Na ty, které potřebovali „zpracovat“, sháněli špínu a s pomocí kompromitujících informací je s ní tlačili ke zdi.

O archivy vůbec nejde

Hlavně poslední případ tomu nasadil korunu. Babiš používá postupy, které v demokratické společnosti nemají co dělat. A když ne on, v prvních dvou případech je používali jeho podřízení, aniž by se od toho distancoval.

Je tedy úplně jedno, co o Babišovi je a není v archivech – ten člověk je pro nás prostě prototypem estébáckého myšlení. Chová se úplně stejně jako tenhle režim:

A pokud si chcete o všeználkovi Andrejovi, který všemu rozumí, všechno zná a všechno zařídí přečíst víc, klikněte SEM.

Podobné články

Doporučujeme

Další články