fb pixel
Vyhledávání

3 roky od smrti Adolfa Borna: Věděli jste, že otec Macha a Šebestové má na svědomí i vůbec první filmové zpracování Hobita?

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Adolf Born svými ilustracemi zkrášlil přes 250 knih. Kresbami doprovodil Dickense, Poea, La Fontaina, Dumase či Němcovou, ale nejenom to. Je to 3 roky, co nás tento velikán opustil. Kdo byl vlastně Adolf Born? Pojďme na něj zavzpomínat.

Petra Švejstilová
Petra Švejstilová Aktualizováno 22.5.2019, 12:17

Pan malíř

Adolf Born (12. 6. 1930 – 22. 5. 2016) byl český výtvarník, ilustrátor, scénárista a režisér. Jeho nezaměnitelný rukopis pozná snad každý. Born si zakládal na pověsti monarchisty a miloval ty "dobré staré časy". Své vyznání stvrzoval i svou image, jako byly knírky či sbírka čepic. Rakousko-Uhersko považoval za dokonalejší státní útvar než republiky, které na jeho troskách vznikly.

V 50. letech Born započal svou výtvarnou kariéru. Nejdříve na pražské UPRUM, později na Akademii výtvarných umění. Začal jako karikaturista, sbíral mezinárodní ceny, v roce 1974 získal na světové výstavě v Montrealu ocenění pro nejlepšího karikaturistu.

Výtvarník především proslul spoluprácí s televizním a filmovým scénáristou Milošem Macourkem, se kterým vytvořil legendárního Macha a Šebestovou, opici Žofku či Robinsona. Symbiózou těchto dvou autorů nám vznikla nadčasová, česky v něčem typická a přitom autorsky mimořádně osobitá zábava. Mach a Šebestová je zkrátka klasika, která se nesmazatelně zapsala do historie kreslených českých filmů.

Born ilustracemi doprovodil přes 250 knih. Jako ilustrátor (především dětských knih) si ostatně plnil sny po celý život: jeho kresby doprovázejí Dickense, Poea, Marka Pola, La Fontaina, Dumase, Robinsona Crusoa, Boženu Němcovou a spousty dalších pohádek. Ale nejen to. Věděli jste třeba, že má na svědomí vůbec první filmovou adaptaci Tolkienova Hobita v historii kinematografie? Je to tak! V 60. letech ji pomohl vytvořit americkému režisérovi Genu Deitchovi a je skutečně půvabná.

„Mám rád, když ilustrace žije paralelním životem vedle textu. Když se líčí dobrodružství legračního psa, tak já vedle něho rozvíjím ještě příběh kočky, co sedí vzadu na plotě. Děti to baví, dovedou si oba příběhy domyslet,“ říkal výtvarník.

Adolf Born zemřel 22. května 2016 ve věku 85 let. Ovšem jeho nezapomenutelný rukopis, zdobící nejen stránky knížek, tu s námi bude již napořád.

A tady koukněte na 10 dokonale matoucích ilustrací jídla.

Podobné články

Doporučujeme

Další články