Jen pár hodin cesty z Česka leží země, kde je v outdooru všechno jinak. Najdete tam neuvěřitelná místa, která doma prostě nemáme, a i kdychom je měli, nesmělo by se tam bez průvodce s rádoby vtipnými kecy. Nasaďte si čelovku, zapněte neoprén a...
Na všechny tři ponorné řeky se můžete vypravit jen v sandálech a s čelovkou, ale pak daleko nedojdete. Pro seriózní průzkum je třeba neoprénové oblečení (voda má méně než 10 C), boty na brodění, helma s pořádnou jeskyňářskou svítilnou, lano a nepromokavý pytel na výbavu. Ideální je průvodce z Rumunské jeskyňářské společnosti (srsc.speologie.ro).
1. Cetatile Ponorului ("Ponorné hrady")
Co uvidíte: impozantní soustavu tří obřích krasových závrtů, propastí a v dávné minulosti zřícených jeskyní, hlubokých přes 120 metrů. Nejvyšší portál má 76 metrů, takže jde o jednu z největších skalních bran v Evropě. Moravská Macocha impozantnosti Ponorných hradů nedosahuje ani náhodou.
Na dně jednoho ze závrtů se dá šikmou jeskyní slézt až k hladině podzemní říčky Tranghiesti. Podél jejího toku se pak můžete brodit skalní chodbou o výšce až čtyřiceti metrů. Někde je to jen po kolena, jinde budete muset plavat. Cestu nakonec uzavírá sifon, který byl poprvé proplaván v roce 1957. Roku 1971 byla celá ponorná řeka zmapována. K místě vývěru budete muset horem po značce.
Délka: 3145 m
Lokalita: Asi tři kilometry od chaty Padiš, stojící na stejnojmenné krasové náhorní planině v pohoří Apuseni. Chata je dostupná z městečka Stei ležícího na trase z Devy do Oradey. Příjemnější variantou je ale asi třídenní trek přes pohoří Vladeasa, kam se dostanete od železniční stanice Huedin na rychlíkové trati z Oradey do Kluže (Cluj – Napoca).
GPS: 46.563372, 22.701783
Bonus: Na planině Padiš jsou desítky dalších krasových jevů, třeba ledová jeskyně Focul Viu nebo menší ponory a vyvěračky.
2. Sura Mare ("Velký kravín")
Co uvidíte: i bez jeskyňářských zkušeností se říčkou snadno probrodíte ke skalnímu portálu, kde vytéká ze skály. Portál je vysoký třicet a široký dvanáct metrů. Můžete jím projít asi tři sta metrů do podzemí. Další cesta už vyžaduje plavání a lezení přes velké balvany. Stropy, vysoké až čtyřicet metrů, se postupně snižují asi na dva metry. Na cestě je několik lagun, vodopádů a polosifonů.
Asi 2300 metrů od vchodu navštívíte rozlehlý dóm Sala Mare s výzdobou z obrovských krápníků a za dalších 800 metrů vás čeká dóm Sala Mendip. Zhruba po třech hodinách se dostanete k místu zvanému Žumpa, uzavřenému sifonem, kterým už bez potápěčské výbavy nepřekonáte. Vedle něj je asi šestimetrový skalní stupeň s uvázaným lanem, na jehož kvalitu se ale nedá spoléhat (raději si přineste vlastní). Pokud stupeň přelezete, dojdete do Dómu přátelství (Sale Prieteniei) s 80 metrů vysokým vodopádem.
Délka: 3145 m
Lokalita: vyvěračka je nedaleko vesnice Ohaba Ponor (na železniční trati Petrosani – Simeria) v pohoří Šureánu u města Pui. Od vlakové zastávky Ohaba Ponor půjdete asi tři kilometry severovýchodně k vesnici, ze které pak už jen stačí brodit proti toku říčky.
GPS: 45°31′45.96″N, 23°08′50.85″E
Bonus: další soustava ponorných říček se jmenuje Cioclovina a najdete ji jen asi deset kilometrů severozápadně odtud. Opodál jsou nad vesnicí Gradistea de Munte ruiny dáckého hradiště Sarmiszegetuza, v roce 106 století zničeného Římany.
3. Huda lui Papara ("Paparova díra")
Co uvidíte: v místě zvaném Vinatare se pod strmým skalním štítem stékají tři potoky, jeden s efektním dvacetimetrovým vodopádem. Jejich vody pak mizí v podzemním systému, ale v místě ponoru nejde říčku sledovat příliš daleko. Voda, která si pod zemí razí cestu skrz vápencový hřeben, vytéká asi kilometr severně odtud v údolí u pravoslavného kláštera Sub Piatra (Pod skalou).
Mohutná vyvěračka má čtyřicet metrů vysoký portál. Do jejího úzkého ústí se před lety dalo projít po zbytcích železných žebříků, poničených povodněmi. Už ale vzaly za své úplně, takže vám nejspíš nezbude, než proplavat asi dvacet metrů dlouhým vstupním jezerem.
Úvodní dóm se jmenuje Síň zázraků a má rozměry 56 x 102 metrů. Uzavírá ho Velká barikáda, přes kterou se bez lezeckého materiálu budete dostávat jen těžko. Žije tu jedna z největších evropských kolonií netopýrů a kdosi spočítal, že během staletí v jeskyni zanechala asi osmdesát vagónů guana (netopýřího trusu, který např. v Chile používají jako surovinu pro výrobu hnojiv). Rozlehlý podzemní systém byl detailněji prozkoumán až v roce 1984. Na www.hudaluipapara.com se můžete dočíst o osmimetrových krápnících, o Panenském dómu, o Lví díře, o Síni mlčení...
Délka: přes 5000 m (podzemní prostory zatím nebyly celé zmapovány).
Lokalita: propadání najdete asi tři kilometry severně od vesnice Bradesti v pohoří Trascau. Přístup k vyvěračce je možný i z jihu od vesnice Salciua, která leží v údolí řeky Aries mezi městy Cimpeni a Turda.
GPS: 46.37579, 23.458986
Bonus: pár set metrů pod vyvěračkou najdete nejen klášter, ale i penzion Sub Piatra (pensiuneasubpiatra.ro), kde skvěle vaří rumunské speciality.
(Připraveno ve spolupráci s časopisem Outdoor)
A TADY máte 10 světových jeskynních skvostů.