fb pixel
Vyhledávání

27 realistických fotek: kvůli nim teď jejich autor už nikdy nesmí do Severní Koreje

+ DALŠÍCH 15 FOTEK + DALŠÍCH 16 FOTEK

Jen co je spatřili místní papaláši, vydali slavnému francouzskému fotografovi okamžitý, trvalý a neodvolatelný zákaz vstupu do země.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 12.10.2017, 08:24
„Život v Severní Koreji je na většině míst brutální, nepředstavitelně vzdálený jakýmkoli západním standardům. Ale i přes svůj těžký život, jak mi tam lidé neustále opakovali se slzami v očích, zbožňují vůdce své země... třebaže mnohdy nemají ani co do úst.“

Už několik desetiletí se francouzský fotograf Éric Lafforgue toulá po celém světě ‚od čerta k ďáblu‘ a přináší odtud množství ojedinělých dokumentárních fotek. Jeho práce jsou tak známé a kvalitní, že mu před lety umožnila Severní Korea, jinak totálně uzavřená před vnějším světem, fotit na svém území. Pořídil zde tisíce snímků z běžného života i slavnostních chvil jak obyčejných občanů, tak vysoce postavených politiků. A zemi měl možnost navštívit hned několikrát.

Jeho šestá návštěva však byla poslední. A to kvůli následujícím fotkám, které nasdílel na internet. Tam je objevili severokorejští ‚strážci mravnosti a ideové linie‘. Jednalo se o předem neschválené snímky, které fotograf propašoval ze země na dobře schovaných paměťových kartách. Po jejich zveřejnění na něj severokorejská vláda apelovala, ať je stáhne a nenávratně smaže, což ale Éric odmítl učinit. Následoval doživotní zákaz vstupu na území tohoto posledního stalinského státu na světě.

A zde jsou ony inkriminované fotky, které Éricovi navždy uzavřely závoru do Severní Koreje:

Cizinci nesmějí fotit armádu...

... a zejména ne vojáky, když si dávají pauzu.

Lidé tlačí porouchaný autobus – ne zrovna líbivá fotka pro vládu, která se snaží udržovat neposkvrněnou image své země.

Severokorejská vláda nestojí o fotky ukazující chudobu reálného komunismu.

Metro v Pchjongjangu je hluboko v zemi a může fungovat i jako protiletecký kryt. Vláda požadovala vymazání této fotky, protože jsou na ní vidět tunely.

Sochy severokorejských vůdců jsou zde ve velké úctě a vážnosti, neboť vůdci jsou považováni na bohy, takže jakékoli fotky zezadu jsou naprosto nepřípustné.

Nelichotivá fotka severokorejského vojáka při „nádenické práci“.

Na další fotky i se zdůvodněním jejich zákazu se podívejte v následující galerii:

Vedle fotek, které Éricovi znemožnily jakoukoli další cestu do Severní Koreje, existuje celá řada jeho jiných dokumentárních snímků, jež severokorejská vláda schválila. Celkově je jich přes 2700 plus 49 videí a podívat se na ně můžete třeba ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články