25 selfíček s nejmilejším zvířetem na světě: tohle je klokánek quokka – G.cz
Vyhledávání

25 selfíček s nejmilejším zvířetem na světě: tohle je klokánek quokka

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Vůbec první klokan, se kterým se Evropané setkali při objevení Austrálie, je přítulný jak lázeňská veverka.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 9.3.2018, 06:50

1. Přítulnost

Tohle zavalité zvířátko podoby krysy a velikosti přibližně kočky domácí má latinský název Setonix brachyurus, ale jinak se mu ‚lidově‘ říká „Quokka“ (čti: kvoka).

2., 3. Zvědavost

Quokka nemá vůbec strach z lidí, bez problému se k nám přiblíží a nechá se s námi vyfotit. Navíc jeho ‚obličej‘ vnímáme jako šťastný a veselý – i když možná podobně jako šimpanzi vnímají náš úsměv odhalující zuby jako výhrůžku a výzvu k boji.

4. Starý rodokmen

Jeho pojmenování pochází z jazyka domorodého kmene Noongarů (Nungarů) žijícího v jihozápadním cípu Austrálie a na přilehlých ostrovech. A nemá zřejmě žádný jiný význam než (fonetické) označení tohoto zvířete. Svůj český název dnes tenhle klokánek nemá, ačkoli kdysi se používal název klokan krátkoocasý.

5. První mezi všemi

Je to ve skutečnosti úplně první zástupce klokaního druhu, kterého spatřily oči evropských mořeplavců po objevení Austrálie. Což zavdalo později příčinu k několika úsměvným nedorozuměním.

6. Kočkoidní

Poprvé několik jedinců tohoto zvířete uviděl, nebo o tom aspoň zanechal písemný doklad, nizozemský mořeplavec Samuel Volckertzoon, který je považoval za „divoké kočky“ (1658).

7. Krysoidní

Podruhé si pak jeho krajan a rovněž mořeplavec Willem de Vlamingh při jejich spatření myslel, že jde o obří krysy (1696). Ostrov, na kterém k tomuto setkání došlo, pak pojmenoval Rottnest, tedy „krysí hnízdo“. Ostrov se tak jmenuje dodnes.

8. Má kloaku a skáče

Vtipnou historii má ale i pojmenování samotného klokaního druhu. Do češtiny se dostalo díky Janu Svatoplukovi Preslovi, který zkombinoval dvě slova – skokan a kloaka = klokan. Od nás tohle slovo převzala ještě srbochorvatština, ale jinak jsme jediní na světě, kdo těmto zvířatům dal tohle jméno.

9. „Nerozumím“

Ostatní národy vycházejí z domorodého slova „gangurru“ (v angličtině „kangaroo“), k jehož vzniku se váže tahle legenda – když Evropané v doprovodu australských domorodců spatřili klokana, ukázali na něj a se zeptali se: „What is it?“. Domorodci, kteří ještě tehdy moc nevládli angličtinou, jim odpověděli: „Gangurru“ = „Cože? Nerozumím...“

A TADY máte 5 zvířat, kvůli kterým se musíte vypravit do Austrálie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články