fb pixel 25 důvodů, proč mít rád Irsko a Iry – G.cz
Vyhledávání

25 důvodů, proč mít rád Irsko a Iry

Poznali jste někdy sympatické obyvatele Smaragdového ostrova? Navštívili jste někdy jejich zemi? Pokud ne, seznamte se s pár důvody, proč byste tak měli učinit.

Barbora Vrablíková
Barbora Vrablíková 26.4.2015, 10:00

Nedávno se můj kolega Dirk rozpovídal o své averzi k jistému východnímu národu. Měli byste vědět, že nejsme nenávistní xenofobové a dokážeme oceňovat kvality jiných národů. Velmi rádi máme například tyto zelené mužíky - no posuďte sami, jestli k tomu nemáme dost důvodů!

1. Přátelské chování

Oproti ohrnutým českým „čumákům“ je dobré skoro všechno. Ale i tak jsou Irové hodně fajn. Opravdu. Kdo nevěří, ať tam běží.

2. Irský setr

Však dali světu jedno z nejpřátelštějších a nejkrásnějších psích plemen! Vyšlechtěn byl v 19. století z anglického setra, pointera a kontinentálního španěla. Spíše než k lovu je zejména u nás chován jako dobrý společník.

3. Otevřenost a tolerance k jiným národům

Už jenom to, kolik potkáte cizinců v dublinských ulicích, vypoví mnoho o skutečnosti, že společně s Iry ostatní lidé chtějí žít. Irové se na vás nedívají přes prsty, nemají z vás obavy. Naopak si s vámi přátelsky popovídají a velmi často vám nabídnou pomoc. I kdybyste byli černí, žlutí nebo fialoví s puntíkama.

4. Skromnost a pokora

Tito lidé se na vás nebudou povyšovat jako třeba Francouzi nebo nedejbože Rusové. A ne jen proto, že je jejich země malá. Oni se totiž také docela zajímají o to, co se děje kolem. Jsou si díky tomu vědomí toho, že nikdo nesnědl všechnu moudrost světa a nikdo nestojí nad všemi ostatními. Snad jen Bůh.

5. Nevýbojná povaha

Však se na rozdíl od Rusů nikam agresivně necpou. Je pravda, že velká spousta z nich v minulosti kolonizovala Severní Ameriku a Guinness potkáte i v zapadlých koutech Afriky, nikde však nenaráží na odpor. Irové umí najít a využít příležitost, aniž by tím někoho otravovali.

6. Příjemné chování turistů

Irové jsou většinou velmi ukáznění a pohodoví turisté. Tedy, s výjimkou rozluček se svobodou. Členové tzv. „stag parties“ totiž mohou co do hlučnosti konkurovat skupinkám mladých Italů a co do opileckého zvracení mladým Dánům. Avšak místní hostinští si mnou ruce.

7. Carpe diem

Tito pihovatí sympaťáci nejsou upjatí a přehnaně neškudlí. Nehrají si na intelektuály a krásně si umí užívat života.

8. Smysl pro humor

Jejich lehce surrealistický sarkasmus, který používají s imponujícím nadhledem, je trochu více trhlý a trochu méně intelektuální než ten anglický. Máme ho rádi, a dokonce mu i docela rozumíme.

9. Pevnost a nezdolnost

Tento národ je tomu našemu podobný zarputilostí, s jakou si proti monarchii stál za svým, a nakonec se velká jeho část dočkala své vlastní repuliky. Jeho území sice výrazně nezasáhly světové války, o to víc se však ve zbrani bil on sám. Přes kroky postupného odpoutávání se od Spojeného království, později už Commonwealthu, se v roce 1937 konečně dočkal definitivní samostatnosti . I když té si moc dlouho neužil, roku 1973 se přidal k Evropské unii.

10. Hlavní vývozní artikly jsou poživatiny

Jaképak smrtonosné zbraně, smradlavá auta, jedovaté hračky nebo rozpadající se boty! Guinness a Jameson do každé světové domácnosti!

11. Venkov v srdci

Ačkoli se v Irsku v minulém století odehrál vcelku raketový rozvoj a nedávno poměrně zaostalá, většinově venkovská společnost si dnes umí poradit s nejmodernějšími technologiemi, městskou zhýčkaností ještě zcela nenasákla. Pro takto legrační momenty proto nemusíme jezdit až do Asie.

12. Láska a respekt k rodině

To je hodnota, která zejména v Čechách upadla a stále upadá. Irové si svou užší i širší rodinu hýčkají a irští muži jsou dokonce známí úctou ke svým matkám. Na takovém přístupu k rodině se jistě z velké části podílí i náboženství (73 % lidí zde věří v Boha, 22 % v duši nebo životní energii).

13. Sexuální otevřenost

Nebo jak si jinak vysvětlit, že jedna z nejznámějších historických osobností Dublinu je prostitutka Molly Malone? V půlce června Dubliňané dokonce slaví „Den Molly Malone“!

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články