Žádné jiné zvíře v nás nevyvolává tolik útěchy, tolik klidu a uspokojení, žádné jiné zvíře není tak jemné, milé, přívětivé jako ovce, ovečka, beran, beránek. Je zároveň neuchopitelné, drží se ve stádu, nedá se ochočit, je nezávislé, a přitom cítíme, že je nám bližší než jeho kolegové na statku – kráva, kůň, prase, kohout... K ovcím, zváště k jehňátkům chováme vroucí cit a kdo kdy spatřil skotačivého beránka na pastvě, jak provokuje svoji mámu ovci, tak ví, že je to jeden z nejkrásnějších pohledů na svět.
Možná je to dáno tím, že beránek Boží (latinsky Agnus Dei) je velmi starý a rozšířený symbol pro Ježíše Krista. Ježíš je pro křesťany beránkem, který se jako Syn Boží obětoval kvůli lidem za odpuštění jejich hříchů. Toto přirovnání pochází z Janova evangelia, podle něhož Jan Křtitel po setkání s Ježíšem pravil: „Hle, beránek Boží, který snímá hříchy světa.“
I když jsme skoro nejateističtější zemí světa, symbol beránka Božího je stále kolem nás: ať posloucháme píseň Beránku boží v kostele při Půlnoční mši, nebo je na stole o Velikonocích v podobě pečiva, nebo v jesličkách na Vánoce. Je to symbol smíření, čistoty, lásky a odpouštění – proto ty pozitivní asociace. Možná je ucítíte, když se podívate na tyto fotky – dýchá z nich prostor, svoboda, krásno, klid. Také se už těšíte na jaro a léto, až vylezete na vrcholky hor a uslyšíte cinkání zvonečků ovčího stáda?
1. Ty velké prostory, ta svoboda
2. Předjíždení povoleno
3. Bezpečí ve výškách
4. Božské slunce a boží zvíře
5. Nebe jim pokrývkou a země polštářem
6. Hrdý vůdce svého stáda
7. Je dobré být spolu
8. Okno do krásy
9. Sám mezi svými ovečkami
10. Ach, ten pohled
11. Zasněný uklidňující pohled
12. Stále vzhůru, vzhůru k pastvinám
13. Petra a její parta
A ještě pro vás máme na závěr 15 fascinujících pohledů z výšky na nejkrásnější kout Česka: Ústecký kraj.