fb pixel 23 důvodů, proč nenávidět „sametový listopad“ – G.cz
Vyhledávání

23 důvodů, proč nenávidět „sametový listopad“

„Studentská revoluce“ je při zpětném pohledu kýč, připomínající legendu o Blanických rytířích.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 17.11.2017, 08:00

Můžeme to tvrdit proto, že jsme to byli my, kdo „nastavoval záda obuškům totalitního režimu“, vylepoval letáky a zvonil klíči. A právě proto se nám po komouších občas zasteskne. Kdyby bývali nepadli, nepřišli bychom v životě o spoustu věcí.

1. Lépe bychom se soustředili

Byly bychom krásně odříznutí od světa jako Severní Korea. Nebyl by u nás Facebook, Youtube, Freefoto… Prostě nic z toho, co nás jen okrádá o čas, rozptyluje a znemožňuje nám koncentrovat se jen na jednu důležitou věc. Třeba na to, jak se trefit krabičkou od sirek do půllitru.

2. Byli bychom zdravější

Po ulicích by na nás všude nečíhaly lákavé stánky a restaurace s fastfoodem. Nanejvýš tak připálená klobása na Václaváku, ale jinak nic. Žádný Mekáč ani KFC. Krásně bychom kynuli z ovarů, tlustýho masa a smetanových omáček.

3. V Praze by nebylo tolik cizáků

profimedia-0014878463 Foto: Profimedia Dnes se centrem města skoro nedá projít, kolik je tu Japončíků, Američanů, Italů a dalších otrapů. Nebýt listopadu 1989, bylo by město poloprázdné a v zakouřených špeluňkách a hranatou nerezovou pípou bychom posedávali sami.

4. Neřešili bychom éčka a umělá barviva v jídle

Řešili bychom spíš, jestli něco poživatelného vůbec dostaneme.

5. Byli bychom spokojení s politikou

Na rozdíl ode dneška totiž nebylo na výběr. Komouš, komouš a zase komouš.

6. Prezident by byl hovado – bez debaty

A ne jako dneska, kdy si to o něm část národa myslí a část mu naopak tleská, protože se jim líbí, že se chová ‚lidově‘ (tedy jako hovado). O Husákovi jsme si to mysleli všichni bez rozdílu, snad až na pár komoušů.

7. Užili bychom si čekání a těšení se

Když stojíte dlouhé hodiny ve frontě na novou škodovku, na svíčkovou nebo na džíny, mnohem víc si toho pak vážíte a mnohem víc si to užijete. Dneska je všechno hned.

8. Bylo by snadnější získat „morální kredit“

profimedia-0185650382 Foto: Profimedia Stačilo jen zařvat: „Komunisti jsou svině!“, zavřeli vás a hned jste získali aureolu bojovníků za demokracii. Anebo jste potají vydávali knížky, hráli bytové divadlo nebo organizovali demonstrace. Hned z vás byl hrdina. Dneska musíte zachránit topící se děcko nebo udělat něco podobně výjimečného, co se většině lidí nikdy nepodaří.

9. Vážili bychom si exotického ovoce

Banány? Pomeranče? Když už jste je náhodou dostali, byl buď nějaký komoušský svátek nebo jste museli vystát hodinovou frontu. Ale ta slast, když jste se pak do cizokrajných plodů zakousli! A ne jako dneska, kdy je mají v každé zelenině, nebo si pro ně zaletíte do zemí, kde rostou.

10. Mohli bychom „žít detektivku“

Stačilo stát se konfidentem StB, a hned tu byl slastný pocit konspirace, dvojího života a podílení se na zákulisní hře. Někoho to zjevně bavilo.

11. Měli bychom víc šancí na sex

131071-original-w9s20

Spartakiády? Setkání Socialistického svazu mládeže (SSM)? Letní aktivita mládeže (LAM, přezdívaný “zloděj prázdnin”?) Tam všude se především souložilo. Holky dávaly víc i proto, že v zadrátované zemi nebylo co dělat a nudily se.

12. Zakázané věci byly přitažlivé

Tehdy byly zakázané kvalitní knížky a dobrá hudba. Tím víc nás to lákalo.

Dalších jedenáct věcí včetně snění o Západě a výrobě dětí najdete na následující straně...

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články