21 fotek z opuštěného obchoďáku, ze kterých vám bude běhat mráz po zádech

Obrázek uživatele Radek Kovanda
11.1.2018, 09:01

Přepadne vás z nich neodbytný pocit, že svět skončil, protože ho pohltila (nukleární?) zima.

Už je to pár let, co americký fotograf Seph Lawless představil projekt, jehož název Black Friday poukazuje na tradiční americkou nákupní horečku před Vánoci, kdy se věci prodávají s ohromnými slevami a do obchoďáků se mnohdy doslova vlamují šílené davy. V tomhle případě jde ale o úplně opačný případ – o obchodní domy, které přestaly sloužit svému účelu.

Teď se do jednoho z opuštěných obchodních center vrátil. Konkrétně do Rolling Acress Mall v Akronu v americkém Ohiu – to se otevřelo v roce 1975 a postupně se rozšiřovalo, až v něm v době jeho největší slávy fungovalo na 140 obchodů, multikino, foodcourt... ale potom se zas postupně od roku 2008 zavíralo, až z něj v roce 2014 odešel poslední obchodník a kdysi živoucí prostory zcela osiřely.

A pak už to šlo ráz na ráz: ‚objevila se‘ první rozbitá okna, propadla se část střechy a dovnitř vtrhly živly – přírodní i ty lidské. A Seph to během jednoho týdne všechno zdokumentoval, – v podstatě ‚na tajňačku‘, ilegálně, tedy protiprávně, což je na tom mile pikantní, protože „protiprávní“ zní i překlad jeho příjmení do češtiny. Ostatně, ono to ani není jeho pravé příjmení, ale záměrně vybraný pseudonym.

„Najednou se uvnitř rozchumelilo, jak se sníh dostal dovnitř rozbitými střešními okny, a já otočil hlavu vzhůru a vločky mi něžně přistávaly na tváři. Představoval jsem si, že jsem v nějakém obřím imaginárním sněhovém glóbu,“ vzpomíná Seph na jeden z nejsilnějších okamžiků své dobrodružné výpravy. „Mám raději představy a absurditu než rozum a racionalitu.“

Další Sephovy fotografie si prohlédněte zde:

Kromě výše uvedeného linku na oficiální Sephův web se na jeho díla můžete podívat rovněž na Facebooku, Instagramu nebo Twitteru, a jeho projekt Black Friday vyšel i knižně.

Hned jak byly tyhle fotky uveřejněny na serveru petapixel.com, ozval se jiný fotograf – Johnny Joo – s tím, že pořídil podobné fotky ze stejného místa pouhý den předtím než Seph. Pro srovnání se na ně můžete podívat tady:

A tady se ještě mrkněte na 7 nejstrašidelnějších opuštěných zábavních parků v Evropě.


Komentáře