21 fotek lidí, které výstižně ilustrují těžkosti a zmar kancelářského života

Obrázek uživatele Radek Kovanda
17.6.2018, 08:06

Díky zmenšenému měřítku jsou každodenní problémy ‚bílých límečků‘ dobře vidět z většího odstupu a širší perspektivy.

Americký marketingový stratég Derrick Lin přišel s nápadem, který již před šedesáti lety zrealizoval sovětský spisovatel Nikolaj Nosov v dětské knižní trilogii o Neználkovi. Zatímco však Nosovovi posloužil svět v reálných proporcích osazený ‚malíčky‘ coby kulisa pro více méně skrytou výchovu ke komunismu, Derrick Lin má ohledně jakékoli propagandy či ideologie naprosto nulové ambice – jde mu pouze o to, aby kreativním a vtipným způsobem popsal a ukázal, co lidé pracující v kancelářích každý den zažívají, s čím se potýkají a co je štve.

Protože oni v kancelářích nejen pracují, ale vlastně žijí. Pracovní doba bývá tzv. volná – což se ovšem netýká jejího začátku, nýbrž jen konce. A když srovnáme dobu zde strávenou s tou, kdy jsou pryč a věnují se rodině či sami sobě, vychází z toho, že jejich skutečným domovem je právě ‚office‘.

Navíc, jakkoli mohou mít nejen Češi, ale lidé po celém světě obecně tzv. „holubičí povahu“, při dlouhodobějším nuceném pobytu v omezeném prostoru se právě i jinak něžní holoubci k sobě začnou chovat velmi neurvale, nepřátelsky až násilnicky.

Tak daleko ale Derrick Lin ve svých trojrozměrných instalacích nezachází, nebo jen pouhým náznakem.

Daleko pozoruhodnější na jeho díle ale je, že klasické kancelářské situace rozestavil po stolech, nasvítil lampičkami a nafotil iPhonem za běžného pracovního provozu. Takže s těmi frustracemi a stresem to možná nebude zas tak horké, jak to může zvnějšku, ale hlavně zevnitř vypadat.

„Kancelářská práce může být často velmi hektická, stresující a frustrující, ale od nás jako dospělých lidí se očekává, že to budeme snášet v klidu a všechny nářky si necháme pro sebe,“ uvedl Derrick Lin pro web Bored Panda.

„Jelikož pracuji v reklamě, je moje každodenní práce velmi chaotická a nepředvídatelná. A protože se snažím, aby ve mě stres nezabil to nejlepší, přetvořil jsem všední a často otravné momenty běžného života naší agentury do těchto scén jako inspiraci, že i v těch nejobyčejnějších věcech lze najít aspoň špetku kouzelné roztomilosti.“

Další jeho 3d minidíla si můžete prohlédnout na tumblerovské stránce projektu 1:87 – což je ve skutečnosti měřítko použitých figurek k reálnému světu.

A tady ještě dvě momentky „ze zákulisí“ – takhle to vzniká:

A zde máte 9 důkazů, že dřív byla práce v kancelářích o moc příjemnější než dnes.


Komentáře

Doporučeno pro vás