fb pixel 20x vánoční záplavy v anglickém Yorku: jsou ničivě mohutné, ale i úchvatně romantické – G.cz
Vyhledávání

20x vánoční záplavy v anglickém Yorku: jsou ničivě mohutné, ale i úchvatně romantické

+ DALŠÍCH 12 FOTEK + DALŠÍCH 13 FOTEK


Nebyly by to Vánoce, aby se někde na světě neudála v jejich průběhu nějaká ukázková přírodní katastrofa. Ale zatímco z jihoamerického kontinentu přicházejí jen obrázky zmaru a bídy, v anglickém Yorku se lidé usmívají v kulisách pohledně zaplaveného města a okolní krajiny, přestože jim tu povodně taky pořádně ‚zatápějí‘.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 29.12.2015, 17:00

Jak již dozajista víte, protože tím zprávy v současné době doslova přetékají – řeky Ouse a Foss vyhnaly na severu Anglie ze svátečně vyšňořených domovů stovky, ba možná tisíce svátečně naladěných Britů. Vody zmohutnělé vydatnými dešti zaplavily celé tohle romantické a turisty vyhledávané starobylé město York.

O záplavách v jižní Americe se to říct nedá, protože tam je léto v plném rozpuku, ale tady jako by se zima zeptala, co dělali lidé v létě – a mnozí poukazují na to, že se minulá léta nepochopitelně škrtalo v rozpočtech na protipovodňová opatření, třebaže právě York postihují sice menší, ale přeci jen nebezpečné záplavy téměř každoročně. Devastující silou udeřily naposledy v roce 2000, kdy se ve srovnání s historickými záznamy jednalo o nejhorší podobnou katastrofu od roku 1625.

Lidé z nejohroženějších oblastí již byli evakuování, ostatním se doporučuje přesunout se do vyšších pater i se všemi cennými věcmi, které by voda mohla poškodit.

Pršet už přestalo a Ouse i Foss kulminují na svých maximálních rekordních hladinách. Pršet by mělo zase ve středu a ve čtvrtek, ale neočekává se už, že by to hladiny řek nějak významně ovlivnilo, protože do té doby dostatečně klesnou.

Takhle to zde vypadalo z ptačí perspektivy na vrcholu povodní:

A ještě se podívejte na jiné nedávné záplavy – tehdy indický premiér letěl utěšit oběti povodní, ale nakonec měl z ostudy kabát, vlastně sárí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články