fb pixel
Vyhledávání

20 nejvoňavějších květin, které ucítíte na cestách i v zahradách

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Na jaře se opět objeví záplava květů. A s nimi vůně. Které květy jsou ze všech nejvoňavější?

Barbora Vrablíková
Barbora Vrablíková 2.5.2016, 09:50

Vzhledem k tomu, že se lidé spoléhají především na zrak a sluch, je čich podceňovaný a zanedbávaný smysl. Málokdo si přitom uvědomuje úžasnou moc, kterou čichové vjemy mají. Vůně totiž nelépe vyvolávají vzpomínky, a to mnohdy i velmi staré.

Na rozdíl od světla a zvuku, které jsou vlněním, mají pachy molekulární povahu.

V lidském nose se nachází na tisíc rozličných receptorů, z nichž každý rozpozná několik pachů. Díky kombinacícm receptorových vjemů jich rozeznáváme kolem deseti tisíc. Informace z nich putuje do limbického systému, mozkové kůry a do chuťového centra. Právě pachový signál doputující do limbického systému, řídícího emoce, paměť a chování, způsobuje mnohá emocionální pohnutí při přičichnutí ke staré známé vůni. Ta proto slouží jako „rejstříkové heslo“, díky němuž rychleji načítáme některé vzpomínky v našem mozku.

Je s podivem, že člověk opomíjí s evolučního hlediska tolik důležitý smysl. Stačí se podívat na naše blízké příbuzné, savce, u kterých hraje klíčovou roli.

Americký psycholog Trygg Engen přišel s myšlenkou, že jsou všechny pachy neutrální. Příjemné nebo nepříjemné vlastnosti jim dodává až stav, ve kterém je vnímáme. O takovém tvrzení bychom mohli pochybovat právě díky květinám, jejichž vůně je snad téměř univerzálně pociťována příjemně. Samozřejmě se hodnocení u jednotlivých druhů liší – někdo třeba nepochopí šílenství kolem vůně růží nebo konvalinek, pro někoho je vůně řezaných lilií příliš sladká. Málokdo by o těchto květinách ovšem řekl, že smrdí.

A skutečně, dobří zahradníci při projektování zahrad myslí nejen na vizuální vjemy. Dbají také na to, aby příchozí obklopil příjemný vonný opar, ve kterém by se cítili příjemně (tedy vyjma alergiků).

Podívejme se na několik květin, které jsou pro svou vůni ceněné nejen floristy a zahradníky.

1. Hyacint východní

Žádná jiná květina se nehodí na začátek tak jako hyacint. Ten je totiž považován za nejvoňavějšího posla jara, pro honosný tvar květenství navíc velmi krásného. Je proto s oblibou vysazován nejen na záhonky, ale i do květináčů, ze kterých dokáže provonět celý byt.

2. Růže

Není člověka, který by neznal růže. Jsou stálicemi v zahradách, v pugétech, na obrazech, nádobí, nábytku, špercích i na vzorech látek. Stovky lidí už po staletí zasvěcují život jejich pěstění a vzniká tak stále širší škála tvarů, barev i vůní květů. Tato původně asijská květina vyvolává posedlost, a i proto je považovaná za královnu květin.

3. Nocenka zahradní

Jste pracovně vytížení a doma se skoro celý den nevyskytujete? Pořiďte si na svůj balkón tuto něžnou, voňavou květinku. Kvete totiž přes noc, takže její rozvinuté květy během slunného dne spatříte jen stěží. Zpříjemní váš odpočinek o vlahých letních večerech.

4. Hrachor vonný

Popínavá, divoce krásná rostlina překvapivě také nádherně voní. Nechte ho obrůst váš balkón, plot či zídku, jejichž vzhledu dá najednou zcela nový rozměr. Jenom pozor na děti, rádi pojídají jejich jedovaté lusky!

5. Šeřík

Známou vůni šeříkového keře ucítíte desítky metrů daleko. Na procházce městem nebo vesnicí ho potkáváme rádi a je skoro s podivem, že se ještě nenachází v každé zahradě. Z přibližně třiceti druhů této původně asijské rostliny se u nás vyskytují jen tři: nejčastěji šeřík obecný, méně také čínský a karpatský.

6. Gardénie jasmínovitá

Květy těchto malých keříků jsou k nepřehlédnutí, a navíc váš byt naplní sladkou vůní, silně připomínající jasmín. Bezchybná kráska gardénie se může navíc chlubit nádherně lesklými listy.

7. Levandule

Vůně levandule je nádherná, léčivá a magická. Už v antickém Římě byla přidávána do koupele (od toho její latinský název, lavere - mýt) a dodnes je používána v lázeňství, kosmetice i v domácnostech. Kvalitní relaxační služby ve wellness centrech jsou bez ní už nemyslitelné. Pokud si ji chcete vypěstovat sami, zajistěte jí slunné, suché stanoviště.

8. Tařicovka přímořská

Původně středozemská rostlinka je stále oblíbenou okrasnou letničkou na českých skalkách. Vytváří nádherně voňavý kvetoucí koberec, o který se zvládnou postarat i méně zkušení zahradníci.

9. Vistárie

Celosvětově oblíbená okrasná popínavka se časem stane nepřehlédnutelnou dominantou vaší zahrady. Po pár letech, co ji jako subtilní, malou rostlinku vysadíte k fasádě svého domu nebo k altánu, se z ní stane mohutný, bohatě kvetoucí strom, jehož přítomnost zachytí čichové receptory kolemjdoucích na desítky metrů daleko.

10. Plumérie

Každá barevná varianta (růžová, červená, žlutá či bílá) něžných kvítků této křovinaté havajské rostliny ve svém zlatém středu krom opojné vůně ukrývá také dráždivý mléčný nektar. Pěstitelé, dávejte si na ni proto dobrý pozor a svůj zvědavý nos udržte v uctivé vzdálenosti!

Nemusíte mít zrovna zahradu, stačí balkón: TADY máte 17 tipů, jak si ho květinově vytunit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články