1. Poslední etuda
Fotografie byla pořízena na kalifornském pobřeží nedaleko Fort Ord – bývalé vojenské základny na pláži Monterey. „Chodila jsem tam do školy a tenhle starý strom s piánem byl dost známý. Chodila jsem k němu s kamarády relaxovat. Bohužel ho nějací opilci jednou po tom, co hodně pršelo, rozmlátili na maděru. Takže už neexistuje,“ píše autorka fotky.
2. Český Kristus
Tuhle poetickou raritu najdete kousek od letohrádku Hvězda nedaleko tolerančního hřbitova. Není ale úplně jednoduché na ni narazit. Pomůžeme vám. Klikněte SEM.
3. Opuštěná pařížská nadzemka
Železniční trať La Petite Ceinture (česky malý železniční okruh) je bývalá okružní dvoukolejka dlouhá 32 kilometrů, která kdysi vedla po obvodu Paříže. Pochází z poloviny 19. století. V roce 1934 byla uzavřena pro osobní, v 90. letech pak i pro nákladní dopravu. Tohle místo v sobě skrývá hned dvě tváře genia loci, jednak přitažlivou opuštěnost lidmi a objetí přírody a zároveň sladkost Paříže. Dnes trať zdobí graffiti a spousta druhů rostlin a živočichů.
4. Přírodě neujedeš
Tenhle známý bicykl snědený stromem najdete zastrčený v lese hned vedle dálnice směrem na město Vashon na ostrově Vashon ve státě Washington.
5. Čínská rybářská vesnice, kterou ulovila příroda
Tahle opuštěná rybářská vesnička leží na souostroví Shengsi v blízkosti ústí řeky Jang-c-tiang v Číně. Příroda ji chytla na háček a už nepustila.
6. Bývalý mlýn, ve kterém se mele vítr a listí
Poblíž italského Sorrenta nedaleko jihoitalské Neapole leží hluboký kaňon známý jako „údolí mlýnů“. Uprostřed husté vegetace tu najdete mlýn, jehož historie sahá až do 9. století. Používal se k mletí mouky. Opuštěn byl nejspíš roku 1866, kdy ho stavba náměstí Piazza Tasso v Sorrentu izolovala od moře. Následný nárůst vlhkosti byl posledním šroubkem vypadlým z mlýnského kola. Dnes je oblíbenou turistickou atrakcí.
7. Opuštěné obchodní centrum plné němých návštěvníků, kteří si nic nekoupí
Obchodní centrum v thajském Bangkoku bylo uzavřeno v roce 1997. Následný požár ho navíc připravil o střechu. To ale těm, kteří dnes„bloumají“ mezi dávno neexistujícími regály, nevadí. Nastěhovaly se sem totiž tisíce ryb. Ovšem nikoliv z vlastní vůle. Pomohli jim lidé.
Během období dešťů, kdy byla zdejší promenáda zaplavena vodou, následovala komáří invaze. Místní dostali nápad. Začali v opuštěném obchoďáku chovat sladkovodní sumce a okrasné kapry koi, kteří se právě hmyzem živí.
8. Město duchů v namibijské poušti
Kolmanskop – město uprostřed nehostinné namibijské pouště byste si počátkem 20. století snadno spletli s fata morganou. Honosné domy od roku 1908 rostly jak houby po dešti, který tu ovšem prakticky neznají, díky diamantům. V polovině 50. let následoval ale strmý pád do dun. Diamantová horečka odezněla, obyvatelé barevných a luxusních domů zmizeli. Místo nich se do jejich postelí nastěhoval písek. Ještě předtím se tu ale vytěžilo přibližně 1 000 kilo diamantů o celkové ryzosti 5 milionů karátů. Těžařská společnost De Beers budovy zakonzervovala a udělala z nich muzeum historie města a těžby diamantů v Africe obecně.
9. Tunel lásky na Ukrajině
V tomhle případě přírodě pomohla lidská ruka. Společně vytvořili nedaleko městečka Kleven blízko ukrajinského Rovna tzv. Tunel lásky. Kilometrový tunel obklopuje jednak vlaky, které vozí svůj náklad do nedaleké ocelárny, ale také milence, kteří se sem často vydávají na romantickou procházku. Místní tvrdí, že když se dva lidé, kteří se opravdu milují, projdou tunelem ruku v ruce, jejich sny se stanou skutečností.
A TADY máte 11 úplně obyčejných fotografií dokazujících, že žijeme v neobyčejném Matrixu.