fb pixel
Vyhledávání

17 výroků Richarda Dawkinse, které rozdráždí každého věřícího

Britský zoolog, etolog a biolog, popularizátor evoluční teorie a sociobiologie a jeden z nejslavnějších světových ateistů rád tne do živého.

Barbora Vrablíková
Barbora Vrablíková 22.2.2015, 14:00

Organizátoři letošního Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc, který proběhne v dubnu, se před pár dny pochlubili významným hostem. Tím bude zoolog Richard Dawknis. Představíme vám pár jeho výroků, pro které je nejen populární, ale také nenáviděný.

1. „Jsem proti náboženství, protože nás učí, jak být spokojení s tím, že nerozumíme světu.

2. „To, co se stalo Ježíšovi, se po smrti pravděpodobně stane nám všem. Rozložíme se. Jeho vzkříšení a nanebevstoupení jsou asi tak dobře zdokumentovaná jako Jack a fazole.“

3. „My všichni jsme ateisté vůči většině bohů, ve které kdy lidstvo věřilo. Někteří z nás jen jdou o jednoho boha dál.“

4. „Náboženství učí nebezpečný nesmysl, že smrt nepředstavuje konec.“

5. „Vesmír, který vidíme, má přesně ty vlastnosti, jaké bychom očekávali, kdyby neměl v podstatě žádný plán, smysl, žádné dobro a žádné zlo; nic, jen slepou, nemilosrdnou lhostejnost.“

6. „Není nic špatného na míru a lásce. Politováníhodnější je, že se zdá, že s tím tolik Kristových následovníků nesouhlasí.“

7. „Náboženství je schopné přivést lidi k tak nebezpečné pošetilosti, že se mi víra jeví jako druh duševního onemocnění.“

8. „Mé oči neustále žasnou nad mimořádnou skutečností bytí. Ne jen existencí člověka, ale také existencí života. A nad tím, jak tento úžasně mocný proces, kterým je přirozený výběr, dokázal uchopit velmi jednoduché fyzikální a chemické skutečnosti a vybudovat z nich sekvoje a lidi.“

9. Každopádně mějme mysl otevřenou, ale ne tak otevřenou, aby nám vypadl mozek.

10. Odporná je představa, že Bůh, tento vzor moudrosti a vědění, síly, nemohl přijít na lepší způsob, jak nás zbavit hříchů, než seslat své alter ego na zem ve svém synovi a nechat se strašně mučit a popravit, aby mohl sám sobě odpustit.

11. „Pokusme se naučit štědrosti a altruismu, protože jsme se všichni narodili jako sobci.“

12. „Jsem fascinován myšlenkou, že je genetika digitální. Gen je dlouhým sledem kódovaných písmen jako informace v počítači. Moderní biologie se čím dál více stává odvětvím informačních technologií.“

13. „My samozřejmě nemůžeme vyvrátit existenci Boha, stejně jako nemůžeme vyvrátit existenci Thora, víl, skřítků a Létajícího špagetového monstra.

14. „O Bibli by se mělo učit, ale empaticky, ne jako o něčem reálném. Je to fikce, mýtus, poezie, jen ne realita. Mělo by se o ní učit tak, jak je třeba, protože je základem tak velkého množství naší literatury a kultury.“

15. „Není smutné dojít až ke svému hrobu, aniž byste se vůbec zajímali o to, proč jste se narodili? Kdo by s takovou myšlenkou nevyskočil z postele a nedočkavě nepokračoval v objevování světa a radování se z toho, že je jeho součástí?“

16. „Já osobně se spíš těším na počítačový program, který vyhraje šachové mistrovství světa. Lidstvo potřebuje lekci pokory.“

17. „Samozřejmě je záhada, odkud všechna tato složitost pochází. Odkud pochází všechny tyto informace. To se nemohlo stát náhodou. Je absolutně nepředstavitelné, že byste pouhou náhodou mohli dostat něco tak složitého jako je pták, stejně dobře konstruovaného jako pták anebo člověka anebo ježka. To je absolutně vyloučené. Protože není možné se dostat od ničeho, od žádné složitosti, žádné informace až k extrémní složitosti moderní živé bytosti v jednom náhodném kroku. Bylo by to jako byste tisíckrát hodili kostkou a pokaždé dostali šestku. To nepřichází v úvahu. Ale pokud v nějaké generaci připustíte kousek štěstí, a potom kousek štěstí v generaci příští, a ještě jednou kousek štěstí v další generaci, pak se kumulativně, přidáváním jednoho krůčku štěstí k dalšímu a dalšímu můžete propracovat od libovolného stupně jednoduchosti k libovolnému stupni složitosti. Potřebujete jen dostatek času. Takže odkud se vzala? Pochází ze vzestupného procesu evoluce přirozeným výběrem.“

A TADY máte 21 letošních semifinalistů na Darwinovu cenu.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články