17 tajných tváří sovětské erotiky: výchovný sex a zároveň slabikář pro nevzdělané občany

Obrázek uživatele Radek Kovanda
09.8.2017, 11:08

Jak se naučit číst a psát? Pomocí evidentně nevinných písmenek na pozadí explicitně nemravných obrázků!

Před listopadem 1989 bylo v tehdejších socialistických zemích oficiálně zakázáno porno, prostituce, sexshopy a další oblasti související s lidskou erotikou. Komunismus byl velmi prudérní – nebo se tak aspoň navenek tvářil. Dávná publikace sovětského výtvarníka teď ale tuhle představu tak trochu nabourává.

Cenný objev ze stalinistických trezorů se podařil v Moskvě. Po pětaosmdesáti letech se dostala na světlo kniha ilustrovaná Sergejem Merkurovem, která měla v roce 1931 posloužit v boji proti tehdy ještě dost rozšířenému analfabetismu. Jak negramotné mužiky přesvědčit, že umět číst a psát se vyplatí? Jak je přimět, aby si ty klikiháky zapamatovali? V běžné škole se používají výukové tabule, takže třeba písmeno „J“ se pojí s ježkem, jablkem nebo jelenem. Výtvarník stejný princip použil i pro výuku dospělých, které víc než nějaký ježek zajímá jebání.

A pozor, Sergej Merkurov nebyl žádný průměrný mazal! Ve své době velmi známý a oblíbený výtvarník a sochař učil na moskevské Akademii umění a byl autorem tří největších soch Stalina v bývalém SSSR.

Na další slabikářová písmena eriotické abecedy se podívejte v galerii:

A závěrem se podívejte na sex převedený do písmenek trochu jiným způsobem.


Komentáře