fb pixel 17 míst, kde to bouchne příště. Bude mezi nimi i Praha – G.cz
Vyhledávání

17 míst, kde to bouchne příště. Bude mezi nimi i Praha

Sebevrah naštěstí nikoho netrefil. Až dopadne příští, může to dopadnout jinak.
Zdroj: Profimedia
Ivan Brezina
Ivan Brezina 12.1.2016, 17:17

Před Theodosiovým obeliskem v Istanbulu se odpálil sebevražedný atentátník. V době, kdy tohle píšu, je zatím deset mrtvých a patnáct zraněných. Útok spáchal přívrženec Islámského státu.

Místo útoku je velmi symbolické. Zaprvé je to hojně navštěvovaná lokalita přímo v centru města, oblíbená u západních turistů, kteří sem přicházejí od nedalekého chrámu Boží moudrosti (Hagia Sophia). A zadruhé právě za byzantského císaře Theodosia (379 – 394) došlo k povýšení křesťanství na státní náboženství a byly vydány zákony namířené proti pohanství. Kdyby tehdy už existoval islám, byl by bezpochyby zakázán.

Islamisté si cíle teroristických útoků často vybírají právě na základě symboličnosti. V listopadu v Paříži udeřili v pátek 13., k hromadným sexuálním útokům na evropské ženy došlo na Silvestra. Dá se proto předpokládat, že další bomby vybuchnou při příležitosti německých karnevalů, na sv. Valentýna v Benátkách, na Velikonoce v Římě nebo v době konání Mistrovství Evropy ve fotbale (až budou v ulicích velkoplošné obrazovky).

Může k tomu dojít všude, kde se na větším prostranství sejde větší množství lidí, kteří nemohou být předem kontrolováni. Tady jsou další tipy, kde by logicky mohli teroristé zaútočit příště:

1. Praha, Staroměstské náměstí

Česko je pro islamisty zdánlivě nezajímavá země, ale opak je pravdou. Je to země ve střední Evropě a jezdí do ní spousta turistů, včetně Američanů, Židů a Rusů, tedy hlavních nepřátel Islámského státu. Výbuch v Praze by proto ochromil turistiku v celém regionu. Před orlojem vždy v celou hodinu postávají davy a součástí představení je navíc smrtka, zvonící na umíráček. To je vysoce symbolické…

2. Lisabon: Bairro Alto

Stará čtvrť s úzkými uličkami plných barů a hospůdek skýtá teroristům nejen spoustu cílů, ale i dobrý únik. Portugalsko je zdánlivě stranou zájmu teroristů, ale to je právě přitahuje. Snaží se zasáhnout nejen srdce Evropy, ale i jeho křídla.

3. Benátky: náměstí sv. Marka

Nejvíc holubů, nejvíc turistů, nejvíc potenciálních obětí, žádné kontroly. Sázka na jistotu, zvláště na Valentýna -14. února.

4. Vídeň, plocha před katedrálou sv. Štěpána

Před Štěpánovou katedrálou je stále plno. Výbuch v tomto městě by byl symbolickou pomstou za porážku islámské armády osmanského paši Kary Mustafy v září 1683 vojskem polského krála Jana Sobieského a Habsburků. Tím totiž začalo vytlačování islámu z Evropy.

5. Mnichov, Marienplatz

Nová radnice, Mariánský sloup, Zvonkohra, Rybí kašna a další památky sem lákají tisíce turistů. Mnichov je považován za nejklidnější velké město Německa. Kde jinde udělat velké Bum!, než právě v této bavorské oáze.

6. Budapešť: prostranství před Matyášovým chrámem

Matyášův chrám na Hradním vrchu býval až do září 1683 mešitou. Z uherské metropole pak Turky vyhnala armáda Karla Lotrinského, což je třeba pomstít. U pumovému útoku by se hodila i sousední Rybářská bašta, odkud si turisté fotí panoráma města s Dunajem.

7. Krakow: Rynek Główny

Kde jinde poslat do islámského pekla pár příslušníků jednoho z nejkatoličtějších národů Evropy než před historickou tržnicí Sukiennice? Poláci se navíc velmi ostře vymezují proti islámu a staví se do role strážců evropských křesťanských hodnot.

8. Drážďany před kostelem Frauenkirche

Často se tam srocuje Pediga, na kterou mají islamisté zvlášť spadeno. Dnešní „Kostel naší paní“ navíc už vyletěl do vzduchu při bombardování v únoru 1945, takže je tu jistá tradice k navázání.

9. Řím, Španělské schody

Prochází se tu a posedává na nich spousta turistů, umělců, milenců… Schody navíc končí u kostela Nejsvětější Trojice, což je pro islamisty cíl sám o sobě.

10. Bratislava, Hlavné námestie

V Bratislavě to žije jen v okolí ulic Michalská a Panská. Žije, ale jen v pátek navečer. V této době se muslimové modlí, takže riziko terorismu je ve slovenské metropoli velmi malé.

11. Amsterdam: náměstí Dam

Hlavní amsterdamské náměstí s královským palácem je místem, kde se konají nejrůznější akce. Je jen náhoda, že výbuch funguje na principu akce a reakce?

12. Barcelona: La Rambla

O této pěší zóně průvodce píšou: „La Rambla can be crowded, especially during the height of the tourist season. Its popularity with tourists has affected the character of the street, with a move to pavement cafes and souvenir kiosks…“

Pokud teroristé kromě arabštiny umí i anglicky, už chystají bomby.

13. Paříž

Splněno loni v listopadu (130 mrtvých a 352 zraněných).

14. Madrid

Splněno v březnu 2004 (191 mrtvých a 2050 zraněných).

15. Brusel

Skoro splněno letos v prosinci. Dva zatčení islamisté plánovali útoky během novoročních oslav.

16. Londýn

Splněno v červenci 2005 v Londýně (56 mrtvých a asi 700 zraněných)

17. Moskva

Splněno v březnu 2010 (40 mrtvých, 88 zraněných).

Anketa

Pojedete ještě někdy do Turecka?

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články