16 dobře míněných rad pro rodiče, jak nepokazit dětem letošní Vánoce – G.cz
Vyhledávání

16 dobře míněných rad pro rodiče, jak nepokazit dětem letošní Vánoce

Všechny zážitky, které jim letos dopřejete, v dospělosti jako když najdou...

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 20.12.2017, 09:52

Každý z nás prožívá Vánoce trochu jinak. Někdo je má spojené s vůní vanilky, skořice a prskavek, jiný s dlouhými procházkami v lese, pohádkami nebo naopak hádkami, strojeností a nepohodou.

Pokud chcete, aby se pro vaše děti staly Vánoce tou nejkrásnější částí roku, máme pro vás pár dobrých rad.

1. Hrajte s nimi všechny ty hry na Ježíška. Skryjte před nimi stromeček a snažte se, ať jej opravdu spatří teprve na Štědrý den.

2. Před štědrovečerní večeří zhasněte všechna světla. Jeden z vás ať se postaví nenápadně do okna a lucernou nebo baterkou bliká světélkem do krajiny nebo do vnitrobloku. Tak, a už víte, jak vypadá zlaté prasátko!

3. Jakmile (bez úrazu) povečeříte, pošlete děti do dětského pokojíčku, aby tam čekaly na Ježíška a nevyplašily jej. Slibte jim, že je zavoláte, aby ho stihly. Pod stromeček mezi tím rozhoďte trochu sněhu nebo listí, pár stříbrných hvězdiček a otevřete okno dokořán. Pak zazvoňte na zvoneček a volejte na děti... Když přiběhnou, vysvětlete jim, že tady před chvilinkou byl. Že se jen o pár vteřin minuli. Výraz v jejich očích vám za tuhle hereckou etudu rozhodně bude stát!

4. Nehleďte na řeči ekologů a ochránců zvířat. Kupte jim kapra a dejte ho do vany. Bude to pro ně mnohem silnější zážitek než procházka po ZOO.

5. Dejte si tu práci a v televizním programu jim zaškrtejte všechny pohádky, které by měly vidět! Ocení vaši snahu a budou se při tom cítit stejně důležitě jako vy na filmovém festivalu v Cannes.

6. Olovo volovo. Vyzkoušejte tenhle starý obyčej a s ohledem na zdravotní aspekt přimhuřte obě oči.

7. Na Štědrý den omezte veškerou svou domácí aktivitu pouze na smažení řízků. Tenhle den se prožívá, ale nepracuje! Dejte si záležet, abyste všechno stihli do 23.

8. Pěstujte v dětech sociální cítění. Jděte s nimi nakrmit labutě nebo zanést zvířátkům do lesa kaštany.

9. Vezměte je na hřbitov. Ať ví, že si mohou s prababičkou popovídat nejen o dušičkách a že i všichni zesnulí mají právo slavit vánoční svátky.

10. Nezapomeňte jim ukázat jesličky. Pokud ve vašem městě není živý Betlém, vemte je alespoň na nějaký vyřezávaný a zasvěťte je do vánočního příběhu.

11. U stromečku dejte dětem privilegium, ať dárky rozdávají samy a ty své ať si také samy rozbalí, bez ohledu na množství poničeného balicího papíru!

12. Rozhodně je nenuťte mýt nebo utírat nádobí po štědrovečerní večeři!

13. Nezapomeňte na dárky pro pejska, kočičku, morčata a další obyvatele vaší domácnosti! Ježíšek přece ví o všech a na nikoho nezapomíná. Ani na bezďáka Jardu, kterému letos nadělí třeba krabicové víno.

14. U každého dárku předstírejte radost! Jen ať se děti naučí, že radovat se musí i z ponožek a kapesníků!

15. Udělejte výjimku a dovolte jim, aby si pod vaším dozorem hráli s ohněm. Skořápkové lodičky, prskavky a další fascinující objekty jim tentokrát neodpírejte.

16. Nechte své děti ponocovat, jak je jim libo. Odměnou pro vás bude dokonale utahané a spokojené dítě, které zpod stromečku odnesete rovnou do postele...

A TADY se dozvíte, jestli s nimi máte hrát hru Ježíška nebo Santu Clause!

Podobné články

Doporučujeme

Další články