fb pixel
Vyhledávání

15 případů nádherné sebevraždy

Umřít musíme všichni, ale jen někteří z nás umí umírat tak krásně teatrálně. Klobouk dolů.

Gement
Gement 21.6.2015, 15:30

1. K. O. KODAK

George Eastman, vynálezce papírového svitkového filmu, zakladatel společnosti Kodak a popularizátor laciného všelidového focení, měl peněz na rozdávání. A taky je rozdával - daroval velké sumy mj. různým zdravotnickým organizacím. Jeho vlastní zdraví ale nikdo zachránit nedokázal.

V posledních letech života ho čím dál víc trápily strašné bolesti zad, způsobené stenózou (zúžením) páteřního kanálu. Ruku v ruce s nimi šla deprese přiživená faktem, že Eastman si pamatoval, jak táž choroba dovedla jeho matku na vozíček a posléze do hrobu; 14. března 1932 se zabil jediným výstřelem do srdce. Rozloučil se krátkým, jasně srozumitelným vzkazem: „Přátelům: Má práce je hotova. Proč čekat?"

2. SKOKAN ROKU

V lednu 2010 byla slavnostně otevřena nejvyšší budova světa, dubajský mrakodrap Burdž Chalífa. Na první sebevraždu se ale chvíli čekalo. Jak oznámila policie, ani ne třicetiletý zaměstnanec nejmenované společnosti tu vyskočil z okna poté, co mu nadřízený zamítl žádost o dovolenou. Stavba je vysoká 828 metrů a má 162 pater, sebevrahovi ale stačilo mnohem méně: skočil ze 147. patra a zabil se už o plošinu v patře číslo 108. Není to sice tak efektní, jako kdyby dolétl až dolů, na druhou stranu je to ale ohleduplnější k lidem dole na chodníku.

3. SOPEČNÉ ŘEŠENÍ

Kiyoko Macumoto, studentka dívčí univerzity v Tokiu, se roku 1933 svěřila spolužačce, že je „zmatená a rozrušená složitostmi dospívání v ženu". Ta jí navrhla, ať skočí do sopky Mihara-yama.

Znělo to jako dobrý nápad, a tak si holky udělaly výlet, ze kterého už se Kiyoko nevrátila. Mihara, kde je možné vrhnout se rovnou do lávy, byla oblíbeným cílem sebevrahů už dříve - tento případ, jemuž se v Japonsku dostalo velké publicity, ale spustil opravdovou módní vlnu. Jen během následujících dvou letech zemřelo v jícnu sopky 350 převážně mladých lidí, dalších téměř 1400 se tu o sebevraždu alespoň pokusilo. Obzvlášť se prý jednalo o hit mezi dívkami, které se neuměly vyrovnat se svými lesbickými sklony. Ještě populárnější je ovšem v Japonsku Les sebevrahů Aokigahara na úpatí hory Fudži, kam se dodnes vydává zemřít několik desítek až stovek zoufalců ročně.

4. BONUS V DOPADIŠTI

V Hongkongu skočí z okna průměrně tři úspěšní sebevrazi denně. Bohužel se ale sebevražda často smísí s vraždou - před dvěma lety místní žena, která se rozhodla rozšířit řady sebevrahů, s sebou dokázala vzít ještě cizí pomocnici v domácnosti - tak, že na ni neplánovaně dopadla. Kombinace populárních skoků z oken se zalidněnými ulicemi už se v Hongkongu nešťastně projevila poněkolikáté: o dva roky dříve smetl sebevrah postaršího chodce, pár měsíců nato zase přistála sebevražedná stařena na policistovi; z posledně jmenovaného páru ale kupodivu oba přežili.

5. HLAD JE NEJLEPŠÍ KAT

Osmapadesátiletý Němec z Hannoveru se rozvedl, rozhádal s dcerou, přišel o práci a později také o nárok na sociální dávky. Vzal kolo, dojel do lesů u dolnosaské vesnice Schlarpe v pohoří Solling, vyhlédl si posed a vylezl na něj. A čekal. S sebou si vzal jenom karimatku a deník, do kterého si vedl záznamy o tom, jak probíhá jeho sebevražda. Vybral si totiž jeden z nejnepříjemnějších možných způsobů: smrt vyhladověním. Na posedu vydržel s minimálním přísunem tekutin a s narůstajícími bolestmi 24 dnů na přelomu listopadu a prosince 2007.

Jeho mrtvolu a vzkaz „předejte tento sešit mé dceři" našli myslivci při únorové kontrole posedů. Mnohem déle se vydržel "schovávat' důchodce z bavorského Landshutu, který v létě roku 1980 vyšplhal do koruny stromu, v jedenáctimetrové výšce se přivázal a zastřelil. Kostru objevil až mladý turista o 29 let později.

6. BEZHLAVÁ POMSTA

Britský podnikatel Gerald Mellin si v roce 2008 sedl do svého vozu Aston Martin DB7 a na krk si pověsil oprátku. Druhý konec provazu už byl uvázaný kolem stromu. Pak dupl na plyn a vyjel přímo na rušnou hlavní silnici ve městě Swansea na pobřeží jižního Walesu. Ostatním řidičům se tak naskytl pohled na sebevraždu, při níž provaz doslova odřízl hlavu od těla. Šlo o fikanou pomstu čtyřiapadesátiletého Mellina jeho o 21 let mladší manželce, bývalé kosmetičce zaměstnané v jeho fitness centru. Podnikatel se s ní právě rozváděl a soud jí den před dekapitací přiřkl dalších sto liber týdně na výživném. Žena si chtěla z rozvodového řízení odnést ještě mnohem víc, místo toho ale zdědila jen manželovy dluhy; Mellin si navíc před sebevraždou schválně nechal zrušit životní pojistku.

7. SEN V PROVAZIŠTI

Režisér Petr Lébl rozeslal 11. prosince 1999 na dvě stovky dopisů na rozloučenou. O den později ho našli mrtvého v provazišti Divadla Na Zábradlí, jehož byl úspěšným uměleckým šéfem. Naplánoval si to skvěle: jeho sebevražda si získala podobnou proslulost jako jeho divadelní inscenace (mj. Čechovův Ivanov, jehož děj náhle končí tím, že se hlavní hrdina zastřelí...).

Tvrdí se například, že kulisák, který Lébla v provazišti našel při přestavbě scény, ho nejprve považoval za pouhou zapomenutou figurínu. A že předtím na jevišti pod mrtvým Léblem stačili herci odehrát celé jedno představení. Prvotřídní režie!

8. SKLADBA, KTERÁ VRAŽDÍ

V roce 1933 se maďarský pianista Rezsó Seress snažil prorazit v Paříži jako skladatel, a skutečně se mu to povedlo. Ale jinak, než si představoval. Jeho jediným velkým hitem se stala skladba Szomorú vasárnap, k níž dodal text básník László Javor, který se zrovna zotavoval z rozchodu. Česky je to Ponurá neděle, anglicky Gloomy Sunday a song je to věru neveselý.

Zprávy o tom, že je smutný až vražedně, se rozkřikly brzy po jeho uvedení v Maďarsku. Městské legendy plné lidí, kteří se pod vlivem Seressovy skladby rozhodli skoncovat se životem (nebo dokonce skočili do Dunaje s jejím notovým záznamem v ruce), kolují v různých přikrášlených obměnách dodnes. Z anglických verzí zůstává nejslavnější ta od Billie Holiday z roku 1941, kterou BBC zakázalo zařazovat do playlistů kvůli 'škodlivému účinku na morálku'. Radost nedělala ani samotnému Rezsóvi Seressovi, kterého trýznilo vědomí, že 'Neděli' už nikdy nepřekoná. Skladatel židovského původu, který za války přežil nacistický pracovní tábor na Ukrajině, se nakonec také odhodlal k sebevraždě. V lednu 1968 skočil v Budapešti z okna. Přežil, ale v nemocnici dílo dokonal drátem kolem krku.

9. TŘINECKÝ ŽEH

Před deseti lety byly Třinecké železárny svědkem sebevraždy na pracovišti. Obětí se stal jeřábník, který strojem vytahoval z hlubinné pece bloky žhavého železa pro válcování. Tentokrát ale do výhně naopak přiložil. Sebe. Smrt přímo před očima pracovníků dispečinku byla okamžitá, tělo zuhelnatělo a ostatky bylo možné vyjmout až o dva dny později, kdy výheň vychladla.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články