14 nejzajímavějších fontán planety – G.cz
Vyhledávání

14 nejzajímavějších fontán planety

V parném létě je jakákoliv fontána pomníkem spásy. Zvlášť, když opravdu funguje, není zasypaná eurocenty a teče z ní čistá voda. Architekti fontán z našeho žebříčku se ale s cákající vodou nespokojili. Chtěli dát světu víc.

Václav Rybář
Václav Rybář 28.7.2014, 19:00

     

1. Zvracející muž, Londýn

puke Angličané jsou opilci, kteří se kolem desáté potácejí po ulicích a blijou v alejích. Zvracející muž, originální fontána z dílny progresivního Klause Webera, byla umístěna na Southbanku u Jubilee Bridge a ukazuje muže s tělem z lávy a žaludkem na vodě. Zároveň jde o produkt ekologický a recyklovatelný, protože voda se znovu a znovu (z)vrací. Zvracející muž měl ještě další sošné kolegy, kteří představovali další tělesné funkce: pocení, čurání a jednomu nebožákovi teklo z nosu.    

2. Plivající fontána, Chicago

Crown_Fountain_spouting Fontána Crown v parku Millenium v Chicagu oživila místní veřejný prostor v roce 2004. Má ji na svědomí katalánský umělec Jaume Plensa a z plakátu plivá muž nebo žena podle aktuální instalace na kolemjdoucí.    

3. Mořská víla-dojnice, Bologna

tres Tahle mořská víla neplave, nekojí, ale sama sebe dojí. Místo mléka jí z bradavek stříká voda, která v horkém boloňském létu osvěžuje turisty.    

4. Magický kohoutek, Cádiz

kohout Tuhle podivuhodnou fontánu najdete ve Španělsku, konkrétně v aquaparku v Cádizu. Není v tom ale žádná temná magie: do fontány (kohoutku) vede skrytá trubka, která přivádí vodu nahoru, a jak pak ta voda teče napěněným proudem zase zpátky dolů, dokonale zakrývá přívodní trubku.    

5. Chrlící obluda Swarovski, Wattens

swarovski Swarovski Welt, křišťálové království v rakouském městečku Wattens, vás přivítá zelenou obludou, která zlověstně chrlí vodu a slouží jako vstup do světa krystalů. Ještě mnohem nebezpečnější je však východ z expozice, tradiční turistická past "exit through the giftshop".    

6. Čurající fontány, Brusel-Praha

curajic Ve velkých městech chybí veřejné toalety, a tak není divu, že čurající fontány jsou už vcelku banální součást metropolí, ať už jde o pražská díla Davida Černého, známé bruselské vyčurané rodinky – chlapečka Maneken Pis, čurající holčičky a čurajícího pejska, nebo americké souputníky.    

7. Prsatá fontána, Treviso

treviso Italští umělci jsou ženskými ňadry posedlí odnepaměti. Důkazem je i fontána (původní verze ze 16. století) v Trevisu.    

8. Krvavá fontána, Swansea

krevo Velšané jsou krutý národ, proto nepřekvapí lehce morbidní fontána ve Swansea, na níž je umístěno i decentní upozornění, že červená barva barví.    

9. Fontána Charybdis, Seaham Hall

joy_circle Anglická kráska z dílny umělce Williama Pye představuje sirénu Charybdis, která se bortí sama do sebe a vytváří při tom zvláštní vír.    

10. Autofontána, Řím

caar Jeden malý červený hatchback, konkrétně Seat Ibiza, hektolitry vody pod ním a španělský umělec Juan Galdeano, který chtěl instalací upozornit na nebezpečí globálního oteplování.    

11. Záchodová fontána, Fo-šan, Čína

hajzly Ani v samotném středu Říše středu nechybí zajímavá fontána: její autor Shy Jong ji vytvořil v parku města Fo-šan z přibližně 10 000 záchodových mís, po nichž kaskádovitě stéká voda.    

12. Jedlík dětí, Bern

zrout Na první pohled nevinná švýcarská fontána z 16. století znázorňuje hladového obra, který právě obědvá malé nahé dítě a v zásobě má již připravenou další dětskou potravu. Bon appétite.    

13. Strom života, Canberra

sydmeyy Australské hlavní město Canberra se sice nemůže pyšnit Operou, jako má Sydney, ale mají tu jednu z nejzajímavějších fontán – představuje obrovský strom života, přes který neustále přetéká závoj vody. Tahle fontána se jmenuje Canberra Times Fountain a postavil ji v roce 1979 architekt Robert Woodward.    

14. Vodní piano, Atlanta

piano Tohle není nákladné dílo světoznámého sochaře ani architekta, ale originální nápad zaměstnance prodejny s hudebními nástroji PianoWorks, kterému se zželelo starého piana. Zasadil do něho květiny, přivedl vodu a vytvořil tak za pár dolarů jednu z nejoriginálnějších fontán v Americe.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články