1. Zvracející muž, Londýn

Angličané jsou opilci, kteří se kolem desáté potácejí po ulicích a blijou v alejích. Zvracející muž, originální fontána z dílny progresivního Klause Webera, byla umístěna na Southbanku u Jubilee Bridge a ukazuje muže s tělem z lávy a žaludkem na vodě.
Zároveň jde o produkt ekologický a recyklovatelný, protože voda se znovu a znovu (z)vrací. Zvracející muž měl ještě další sošné kolegy, kteří představovali další tělesné funkce: pocení, čurání a jednomu nebožákovi teklo z nosu.
2. Plivající fontána, Chicago

Fontána Crown v parku Millenium v Chicagu oživila místní veřejný prostor v roce 2004. Má ji na svědomí katalánský umělec Jaume Plensa a z plakátu plivá muž nebo žena podle aktuální instalace na kolemjdoucí.
3. Mořská víla-dojnice, Bologna

Tahle mořská víla neplave, nekojí, ale sama sebe dojí. Místo mléka jí z bradavek stříká voda, která v horkém boloňském létu osvěžuje turisty.
4. Magický kohoutek, Cádiz

Tuhle podivuhodnou fontánu najdete ve Španělsku, konkrétně v aquaparku v Cádizu. Není v tom ale žádná temná magie: do fontány (kohoutku) vede skrytá trubka, která přivádí vodu nahoru, a jak pak ta voda teče napěněným proudem zase zpátky dolů, dokonale zakrývá přívodní trubku.
5. Chrlící obluda Swarovski, Wattens

Swarovski Welt, křišťálové království v rakouském městečku Wattens, vás přivítá zelenou obludou, která zlověstně chrlí vodu a slouží jako vstup do světa krystalů. Ještě mnohem nebezpečnější je však východ z expozice, tradiční turistická past "exit through the giftshop".
6. Čurající fontány, Brusel-Praha

Ve velkých městech chybí veřejné toalety, a tak není divu, že čurající fontány jsou už vcelku banální součást metropolí, ať už jde o pražská díla Davida Černého, známé bruselské vyčurané rodinky – chlapečka Maneken Pis, čurající holčičky a čurajícího pejska, nebo americké souputníky.
7. Prsatá fontána, Treviso

Italští umělci jsou ženskými ňadry posedlí odnepaměti. Důkazem je i fontána (původní verze ze 16. století) v Trevisu.
8. Krvavá fontána, Swansea

Velšané jsou krutý národ, proto nepřekvapí lehce morbidní fontána ve Swansea, na níž je umístěno i decentní upozornění, že červená barva barví.
9. Fontána Charybdis, Seaham Hall

Anglická kráska z dílny umělce Williama Pye představuje sirénu Charybdis, která se bortí sama do sebe a vytváří při tom zvláštní vír.
10. Autofontána, Řím

Jeden malý červený hatchback, konkrétně Seat Ibiza, hektolitry vody pod ním a španělský umělec Juan Galdeano, který chtěl instalací upozornit na nebezpečí globálního oteplování.
11. Záchodová fontána, Fo-šan, Čína

Ani v samotném středu Říše středu nechybí zajímavá fontána: její autor Shy Jong ji vytvořil v parku města Fo-šan z přibližně 10 000 záchodových mís, po nichž kaskádovitě stéká voda.
12. Jedlík dětí, Bern

Na první pohled nevinná švýcarská fontána z 16. století znázorňuje hladového obra, který právě obědvá malé nahé dítě a v zásobě má již připravenou další dětskou potravu. Bon appétite.
13. Strom života, Canberra

Australské hlavní město Canberra se sice nemůže pyšnit Operou, jako má Sydney, ale mají tu jednu z nejzajímavějších fontán – představuje obrovský strom života, přes který neustále přetéká závoj vody. Tahle fontána se jmenuje Canberra Times Fountain a postavil ji v roce 1979 architekt Robert Woodward.
14. Vodní piano, Atlanta

Tohle není nákladné dílo světoznámého sochaře ani architekta, ale originální nápad zaměstnance prodejny s hudebními nástroji PianoWorks, kterému se zželelo starého piana. Zasadil do něho květiny, přivedl vodu a vytvořil tak za pár dolarů jednu z nejoriginálnějších fontán v Americe.