fb pixel 13 Reasons Why míří do finále: Kdy uvidíme závěr kontroverzního teenage seriálu? A o čem bude? – G.cz
Vyhledávání

13 Reasons Why míří do finále: Kdy uvidíme závěr kontroverzního teenage seriálu? A o čem bude?

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Seriál 13 Reasons Why vedle Stranger Things před několika lety dal světu jasně znát, že Netflix umí dobře točit pořady pro všechny věkové kategorie. Příběh náctileté Hannah, která spáchá sebevraždu a zanechá po sobě vysvětlení nahrané na třinácti kazetách, se dočkal světové popularity a vyvolal i několik kontroverzí. Ačkoliv je dílo původně adaptací útlé knížky, popularita seriálu Netflix donutila natočit další dvě série. Nyní se dokončují práce na čtvrté a poslední řadě. Jak to celé dopadne?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 12.5.2020, 12:49

13 Reason Why počtvrté a naposledy

Liberty High vypadá jako každá jiná americká střední škola. Jsou tu mačo frajírci, nafoukané roztleskávačky, problémoví outsideři, zakomplexovaní šprti... A mezi tím vším se objeví Hannah (Katherine Langford). Nová holka od vedle, která se jen snaží zapadnout. Série neblahých událostí ji ale dovede k sebevraždě. Jenomže - jakých událostí? Rodiče jsou zničení, spolužáci šokovaní. A nejvíc Clay (Dylan Minnette), který byl do Hannah zamilovaný. Jednoho večera najde Clay přede dveřmi svého domu krabici plnou kazet. Pustí si první z nich... A ke svému překvapení zaslechne Hannah. Hlas mrtvé kamarádky mu rychle vysvětlí, oč jde - poslechni si všech třináct kazet a dozvíš se nejen, proč jsem se zabila, ale také, kdo na tom nese vinu...

Seriál 13 Reason Why se v roce 2017 stal absolutním hitem z produkce Netflixu, a i když konec první řady byl jasně uzavřený, následovaly další dvě série, jedna v roce 2018, druhá v roce 2019. Jednotliví (přeživší) hrdinové dostali své vlastní příběhy, které navazovaly nebo samostatně rozvíjely témata z řady úvodní. Z fiktivní Liberty High se tak stalo svébytné semeniště toho nejhoršího, co američtí středoškoláci prožívají. A nyní se celý kruh uzavírá...

Netflix vypustil poměrně dojemné video, v němž se představitelé ústředních rolí loučí se seriálovými lokacemi, seriálem jako takovým i mezi sebou. Poslední epizody čtvrté a závěrečné řady 13 Reason Why jsou dotočeny. Na co se mohou fanoušci těšit? O ději toho mnoho nevíme, ale je jasné, že naši hrdinové se pomalu chystají skončit střední a defintivně se rozejít. A ačkoliv řada lží a intrik dřímajících pod povrchem jejich na oko normálního života už byla vyřešena, ještě zbývá pár věcí, které je potřeba vyjasnit.

Některé zdroje uvádějí, že čtvrtá série bude mít deset, jiné, že standardně třináct hodinových dílů. Stoprocentně jistá je premiéra dílu prvního - na Netflixu bude finále 13 Reasons Why k vidění od 5. června.

Teenage seriál 13 Reason Why znamenal v roce 2017 pro Netflix skoro až nečekaný mezinárodní úspěch. Původně adpatace relativně útlé novely Jaye Ashera upoutala nejen zpřeházenou chronologií vyprávění, ale také tíživostí a závažností témat, která řeší. Sebevražda, znásilnění, (kyber)šikana, nejasná sexualita, poruchy příjmu potravy... Je to v podstatě taková encyklopedie všeho, čím dnešní mladá generace trpí. Na rozdíl od jiných seriálů tohoto typu se 13 Reasons Why nesnažily montovat do toho humor nebo telenovelu a striktně se držely vážného znění.

Tvůrci seriál od začátku prezentovali jako jakýsi výstražný příklad, varovný prst - i proto pak vzbudila kontroverzi snad až příliš realistická a detailní scéna sebevraždy Hannah. Její kritci poukazovali na to, že pořad z velké části jistě sledují teenageři s podobnými trápeními jako má hlavní postava, takže dávat jim v závěru tak grafický návod, jak se zabít, je poněkud kontraproduktivní. Vadilo to veřejnosti i odborníkům a Netflix se posléze ke spokojenosti všech rozhodl scénu ze seriálu odstranit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články