1. Myšičkovice
Když se v Číně a Koreji narodí malé myšičky, některé z nich ještě ani nestačí otevřít oči a utopí se v chlastu.
Doslova – lidi je prostě seberou jejich milujícím myším maminkám a zaživa je nahážou do flašek s kořalkou. Myšátka se tam nechají pár měsíců fermentovat, čímž vznikne asijská obdoba mescalu. ‚Opilá myšátka‘ se ale na rozdíl od červů nejedí.
2. Pivo s příchutí čokoládových koblih
Neděláme si legraci – říkají mu „Chocolate Donut Stout“ a vaří ho ve městě Alexandria v americké Virginii. Je v něm pravá čokoláda a koblihová esence a asi nepřekvapí, že je hodně sladké. Že to musí být hnus? Pro někoho možná ano, ale copak si nepamatujete doby, kdy v Česku byla k dostání jen spodně kvašená piva? A cokoli je lepší než pivní nuda.
Více: www.shenandoahbrewing.com.
3. Alláhova vodka
Palírna Geom v kazašském městě Aktobe před lety uvedla na trh vodku, propagovanou nápisem „Alláh má dost síly pro všechny!“ v arabštině. Jenže islám konzumaci alkoholu přísně zakazuje.
Kazašské muslimy to naštvalo a vyšli do ulic. Palírna musela reklamu stáhnout, ale nepomohlo to. Tři muslimští mladíci se ji chystali vyhodit do povětří, jenže plány teroristického útoku se provalily a ‚mstitelé‘ skončili ve vězení. Tam už si asi panáka nedají. Více: www.eurasianet.org/node/66576.
4. Komsomolčiny slzy
Recept na tento nápoj z bývalého SSSR se různí. Podle jedné verze obsahuje 15 ml levandule, 15 ml Verbeny, 30 ml kolínské Lesní vánek, 2 ml laku na nehty, 150 ml ústní vody a 150 ml oblíbené limonády. Směs je třeba dvacet minut míchat větvičkou zimozelu (pozor, ani v nejkrajnějším případě není možné zimozel zaměnit kokoticí!) Podle druhé verze se však nápoj míchá z voňavky Bílý šeřík (0,5 dl), prostředku proti pocení nohou (0,5 dl), Žigulovského piva (2 dl) a lihového laku (1,5 dl).
5. Hadovice a stonožkovice
V severním Laosu se nechá vykvasit vařená rýže, vypálí se z ní samohonka a do lahví se naloží nejrůznější pralesní žoužel – nejčastěji hadi a stonožky. Výsledný nápoj prý uzdraví všechny nemoci. Na vlastní kůži jsme si ale vyzkoušeli, že je po něm šílená kocovina. A pokud si ho povezete domů, riskujete, že vás v Ruzyni obviní z pašování kriticky ohrožených druhů zvířat, která jsou na seznamu CITES.
6. Vodka s příchutí slaniny
Její tvůrci dva roky špekulovali, jak dostat ze skutečné uzené slaniny chuť do lahve s chlastem. Testovali maceraci při různých teplotách a časech, snažili se odfiltrovat usazený tuk… Až na to přišli, a dneska se chlubí, že pro Krvavou Mary neexistuje lepší alkoholová alternativa. Je to trochu divná vodka, ale pořád míň divná, než kdyby v ní místo slaniny byl metanol. Více: www.bakonvodka.com.
7. Pizzapivo
Vaří se jednoduše: připravíte slad a necháte ho kvasit. Mezitím si upečete klasickou pizzu margherita (rajčata, oregáno, mozarella, bazalka, olivový olej). Když vychladne, nalámete ji na kousky, zabalíte do plátěného sáčku a necháte macerovat ve sladu. Uvolní se do něj chuť a získáte pivo, po kterém už nebudete mít chuť na pizzu. Přesně takhle vaří pivo Tom a Athena Seefurthovi z Camptonu v Illinois.
8. Kumys
Kobylí mléko obsahuje skoro dvakrát víc laktózy než kravské. A laktóza, jak jistě víte ze školy, je cukr, který může kvasit. Výsledkem je obdoba burčáku, obsahující asi 0,7–2,5 % alkoholu. Mongolové kumys milují, ale mezi námi, je to hnus. Zkoušeli jsme to v Ulánbátaru.
9. Chicha – drink s plivanci
V kukuřici není mnoho cukru, ale zato obsahuje škrob. Jak ho převést do kvasitelné podoby? Potřebujete enzym amylázu (ptyalin), která je obsažena v lidských slinách. A to je celé tajemství nápoje chicha (čti: čiča), který se připravuje v Latinské Americe. Indiánské ženy rozemletou kukuřici žvýkají, aby se smísila se slinami, a kaši pak plivou do velkých nádob. Pak už jen stačí přidat teplou vodu a počkat, až to vykvasí. Nápoj se nakonec převaří, takže sterilní, ale přece jen… No prostě to už měl někdo v hubě. Více:
10. Koktejl z omrzlého prstu
V kanadském Dawson City stojí hotel Downtown, kde v soli uchovávají palec jakéhosi zlatokopa. Kdysi mu omrznul, zčernal a odpadnul. Když pořádně zaplatíte, namíchají libovolný drink podle vaší chuti a palec do něj hodí. Říkají tomu Sourtoe Cocktail („Koktejl z kyselého prstu u nohy“). Proč byste proboha měli takový hnus pít? No přece abyste se dostali do „Klubu kyselého prstu“ a mohli se chlubit, že jste ten hnus vypili. Samotný palec polykat nejen nemusíte, ale dokonce nesmíte (nový by se jim špatně sháněl). Podle pravidel se ho ale musíte dotknout rty. Tradice existuje už od roku 1973.
Více: www.sourtoecocktailclub.com.
11. Bilk – pivo s mlékem
Umíme si představit pivo se zelenou, rumem, vodkou… Ale s mlékem? To dokážou pozřít jenom Japonci, kteří jsou fakt divní (viz třeba Okamura). Pivovar Abashiri z Hokkaida do piva přidává 30 % mléka, snad proto, aby bylo zdravější i pro děti.
12. Penisovice
Ty penisy musejí být ze tří druhů: z lachtana, z jelena a ze psa. Číňani jim je ufiknou a nechají macerovat v rýžovém víně. Výsledný nápoj se jmenuje Tezhi Sanbian Jiu, tedy „Třípenisový likér“. Prý zvedá potenci, pokud vám ovšem dřív nezvedne žaludek. A možná se z toho dá namíchat i nějaký zajímavý koktejl (z anglického „cock–tail“, tedy doslova „kohoutí vocas“).
13. Víno z Moravy
Nemyslíme skutečné víno z Moravy, ale to „víno z Moravy“, co se v Praze prodává jako víno z Moravy, ačkoli to není žádné víno z Moravy, ale směska přivezená v cisterně z Balkánu. A nebo je to víno z Moravy, ale pak budeme snad raději chlastat šváby prohnané džusovačem.
A když už jsme u těch podivností, tak tady máte ještě 10 nejbizarnějších hotelů světa.