fb pixel 12 zásadních filmů Michaela Cainea: Bude obávaný Žižka nejhorším kouskem jeho kariéry? – G.cz
Vyhledávání

12 zásadních filmů Michaela Cainea: Bude obávaný Žižka nejhorším kouskem jeho kariéry?

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Víc než půl století v showbyznysu, tři Zlaté glóby, dva Oscaři a obličej, který nezapomenete. Michael Caine dnes sice slaví už 86. narozeniny, ale do starého železa nepatří. Dokázal to přijetím role v akčním historickém velkofilmu Petra Jákla Jan Žižka. Nezbývá než doufat, že tímhle krokem předčasně nezabije jinak skvostnou kariéru...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 14.3.2019, 10:58

Archetyp gangstera

Michael Caine patří k idolům staré generace, ale na kontě má tolik skvělých zářezů, že si obdiv zalouží i od současných filmových fanoušků. Koneckonců, ztvárněním komorníka Alfreda v Nolanových Batmanech k sobě právem přitáhl pozornost mladé generace. Britský sir a herecká hvězda 14. března slaví 86. narozeniny, a tak jsme dali dohromady 12 Caineových filmů, které mají buď zásadní význam pro kinematografii jako takovou, nebo je prostě máme rádi. Protože proč by ne?!

V naší galerii tak nechybí klasické kriminálky Italian Job (1966) a Chyťte Cartera (1971), snímky, díky nimž Caine definoval archetypální postavu britského gangstera. Pokud nejste zrovna skalními fanoušky tohoto úctyhodného pána, možná nevíte, že právě on je "původní zlatíčko Alfie", vypočítavý Casanova, kterého posléze na stříbrném plátně ztvárnili ještě třeba Jude Law nebo Robert Pattinson. Tahle role kdysi z Cainea přes noc udělala sexysymbol stříbrného plátna. Herec později v jednom rozhovoru uznal, že vlastně sám byl tak trochu Alfie, stejně jako každý úspěšný mladý herec - atraktivní, bohatý, ten, který chce to nejlepší a chce to hned.

Nejnovějším projektem Michaela Cainea je vyděšeně očekávaný megafilm Petra Jákla Jan Žižka. Nejdražší projekt v historii české kinematografie prvními fotkami moc nepřesvědčil a právě hvězdné obsazení zatím vypadá jako hlavní a dost možná jediné lákadlo tohoto počinu. Doufejme, že to nebude tak zlé, aby ze špatných recenzí a případného propadu u diváků Cainea netrefil šlak. V jeho věku...

No. Tak si projeďte galerii a zjistěte, na co byste se na oslavu hercových narozenin rozhodně měli podívat:

A tady dávka separé zajímavostí o jednom z Caineových filmů, který v našem výběru pochopitelně nechybí - o Pravidlech mošťárny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články