Pacienty po částečné chirurgické rekonstrukci obličeje zachytil francouzský fotograf Cyril Crepin. Spolupracoval přitom s operatérem profesorem Bernardem Devauchelle, který jako vůbec první plastický chirurg provedl tento typ operace na světě v roce 2005.
Lidé zachycení na portrétech přišli o svou původní tvář následkem tragických nehod, ale také třeba při pokusech o sebevraždu. I když je jejich vizáž nenávratně poškozena, jsou vděční za to, že mohou žít alespoň částečně důstojně.
Tato série fotografií nevznikla ze senzacechtivosti, ale aby nabořila předsudky těch, kteří vnímají tyto poznamenané bytosti jako netvory. Cyril Crepin se pokusil pomocí svých fotografií poukázat na to, že i jejich tváře mohou být svým způsobem, byť velmi nekonvenčně, krásné. Protože se za nimi skrývá lidská duše. "Je potřeba akceptovat rozdíly, nechovat se stádně a tupě nevnímat krásu tak, jak nám ji servírují hromadné sdělovací prostředky. Tito lidé existují a mají pocity. Když je potkáte, neodvracejte tvář. Usmějte se na ně," říká fotograf.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12. Dallas Wiens
V této souvislosti je potřeba zmínit fenomenální úspěch českého lékaře Bohdana Pomahače, který v březnu roku 2011 provedl první kompletní transplantaci obličeje v USA (celkově třetí na světě, první proběhla o rok dříve ve Španělsku, druhá ve Francii). Pacient Dallas Wiens přišel o obličej následkem zranění způsobených dráty vysokého napětí. Pomahačův tým mu transplantoval celou tvář včetně nosu, rtů, kůže, nervů a svalů. Totožnost dárce nebyla zveřejněna. "Pacient utrpěl zranění, která mu zničila celý obličej – místo něj měl jen obnažené kosti. Snažili jsme se posunout hranice chirurgie - obnovili jsme jeho lidský vzhled a funkčnost obličeje," řekl tehdy České televizi Bohdan Pomahač.
A TADY se podívejte na 12 fotek opravdového doktora Dolitlla.