fb pixel 12 pohledů z blízka ukazuje hrozivé žraloky jako ušlechtilé tvory – G.cz
Vyhledávání

12 pohledů z blízka ukazuje hrozivé žraloky jako ušlechtilé tvory

Jsou sice krásní, ale jen z bezpečné vzdálenosti. Pokud se přiblížíte, žraloci vycítí váš zvýšený stres pomocí bioelektrických vzruchů, a rozeznají tak, kdy je nejlepší zaútočit. Tenhle jejich šestý smysl je ovšem zároveň i jejich největší slabinou.

Václav Rybář
Václav Rybář 20.2.2017, 08:00

Babičky nám vždycky tvrdily, že ze psů nemáme být vyklepaní. Poznají prý náš strach a mnohem spíš nás kousnou. A fungovalo to? Jak komu. Šéfredaktora Pavla Vondráčka třeba nikdy žádný pes nekousl, kdežto po Radku Kovandovi jdou jak husy po flusu.

Vědci nám už dávno prozradili, že pes nemá žádné třetí oko nebo jiný zázračný orgán, kterým by vaše připosrání vyčenichal. Prostě se orientuje podle aktuální nálady a dřívějších zkušeností. Jak je to ale s vlčákem všech moří a oceánů - žralokem bílým?

Čím rychlejší tep, tím více vzruchů, takže při setkání se žralokem je nejdůležitější se hodit do klidu. Což se snadno říká, ale hůř provozuje.

V tomhle případě věřte babičkám nebo radši žraločímu veteránovi Mikeu Rutzenovi. Ten se s lidožrouty běžně koupe a kolikrát s nimi na otevřeném moři stráví i noc. Moc dobře přitom ví, že pomocí Lorenziniho ampulí, což jsou ty dvě hluboké díry na žralokově rypci, umí tenhle tvordetekovat i velmi jemné elektrické vzruchy, které produkuje lidské srdce a vůbec veškeré kontrakce našich svalů.

Mike ale tvrdí, že právě ampule ve žralokově čumáku jsou vaší poslední záchranou, když se blíží neodvratný střet a zařazení do jídelníčku. Prudkým úderem (my víme, že se pod vodou špatně napřahuje, ale zkuste to) do ampulí totiž zvíře na čas rozhodíte, a máte tak šanci uplavat.

V reálu bychom to ale nezkoušeli, takže bereme zavděk druhou Mikeovou radou - potápět se v železné košili. Nejenže se hůř prokusuje a žralokům obecně nechutná, takže vás po prvním rafnutí nechají být, ale její kovové kroužky vytvoří kolem těla Faradayovu klec, která vysílání elektrických vzruchů úspěšně blokuje. Což samozřejmě neznamená, že máte vyhráno. Nemusíte žralokovi zrovna vonět, občas stačí, že má prostě a jednoduše žravou…

1. Žralok tygří (starý jedinec)

2. Žralok tygří (mladý jedinec)

3. Žralok bílý I.

4. Žralok bílý II.

5. Žralok bílý III.

6. Žralok bílý IV.

7. Žralok vouskatý neboli netečný

8. Žralok obrovský neboli velrybí

9. Žralok modrý

10. Kladivouni (Gordon Banks, Mexiko)

11. Žraloci tygří (West End, Bahamy)

12. Žraloci obrovští neboli velrybí (Okinawa Acquarium)

Anketa

Bojíte se žraloků?

Anketa se načítá...

A TADY je svědectví surfaře, kterého žralok překousl vejpůl.

Podobné články

Doporučujeme

Další články