1. Sannakji
Korejská pochoutka z chobotniček. Ty se nakrájí ještě zaživa, a pak se vám kroutí na talíři. Při konzumaci se občas stane, že se vám přísavkou přisaje v krku a můžete se zadusit. Dobrou chuť!
2. Hadí vodka
Další korejskou dobrůtkou je hadí vodka. Ta se vyrábí tak, že se dají živí hadi do sklenice a zalijí lihem. Poté, co se hadi udusí, získá vodka to správné ‚aroma‘.
3. Zvířecí penisy
Je libo ochutnat penis osla, býka, psa, tuleně, jelena, berana nebo třeba hada? Není problém. Stačí zajet na dovolenou do Číny. Tomio Okamura by mohl vyprávět, fakt že jo.
4. Balut
Balut je oplodněné kachní vejce i s polovyvinutým embryem, které se prostě uvaří a sní. V Asii běžné jídlo, narazíte tu na něj v mnoha pouličních fastfoodech.
5. Panda čaj
Panda je národní poklad Číny. A tak se nemůžeme divit, že se tu vyrábí čaj hnojený výhradně jejími výtrusy, tzv. Panda čaj. Je v kvalitě ‚bio‘ (ať už to znamená cokoli) a 1 kg se prodává v přepočtu za 65 tisíc korun.
6. Vzduch v plechovce
Další asijskou specialitou je čerstvý a neznečištěný tibetský vzduch, zakonzervovaný v plechovce. Nápad prodávat čistý vzduch dostal Číňan jménem Čchen Kuang-piao. Chtěl prý hlavně upozornit na fakt, že v Číně už je vzduch na mnoha místech znečištěný tak, že lidé nemohou vycházet ven bez roušek. Jednu plechovku pořídíte v přepočtu za cca 15 korun.
7. Varlata
Po zvířecích penisech jsou další delikatesou jejich varlata. Nejchutnější jsou prý koňská, pštrosí a býčí – ta posledně jmenovaná ostatně seženete běžně i u nás.
8. Červi, brouci, sarančata, kobylky, cvrčci
Tyto potvůrky se jemně povaří a poté se servírují smažení, se zeleninou nebo i samotní. Jsou plní proteinů, žádný tuk. Lze je připravit na slano například s chilli, ale i na sladko – do moučníků. Podle vědců je to jediná dnes známá šance, jak v budoucnu vyřešit problém nedostatku potravin.
9. Casu marzu
Je kontroverzní pokrm ze Sardinie. Evropská Unie ho rovnou zakázala, jelikož tento ovčí sýr vzniká tak, že moucha jménem sýrohlodka drobná do něj naklade vajíčka, z kterých se následně vylíhnou larvy. Ty pak sýr začnou okamžitě pojídat a to, co z nich vychází ‚druhým koncem‘, pomáhá sýru správně ‚uzrát‘ a dát mu jeho jedinečnou chuť.
10. Oko tuňáka
Lze ho nalézt v japonských obchodech cca za 1 dolar. Podává se vařené a chutná prý trochu jako chobotnice.
11. Sušení ještěři
Sušení ještěři se používají k vaření polévek a někdy jsou naplněni alkoholem, který má po extrakci léčivé vlastnosti. Tento proces však trvá roky.
12. Živá zvířata
V případě tohoto ‚jídla‘ bijí ochránci zvířat na poplach, jsou rudí vzteky a tak podobně. A nejen oni. No řekněte sami, konzumovali byste nějaké zvířátko zaživa?