Ve středu v noci se utopil tříletý kurdský chlapeček jménem Ajlan. Zahynula i jeho matka a bratr. Mrtvé tělo omývané mořem leželo na pláži poblíž tureckého města Bodrum. Snímek nafotila fotografka Nilüfer Demir. Bizarně něžná fotografie zdánlivě spícího chlapce se včera objevila na titulních stranách všech světových významných deníků. Možná to bude právě tato fotka, která změní pohled mnoha lidí na současnou uprchlickou krizi.
Během několika hodin se na sociálních sítích objevily kresby karikaturistů, reagujících na událost. Vybrali jsme dvanáct z nich. Záměrně jsou bez komentáře.
1.
Nekometujeme je proto, že Facebook zaplavily soucitné, ale také cynické věty. Lidé neznající pozadí s pomocí klávesnice vyřvávali soudy o tom, že za smrt dítěte můžou nezodpovědní rodiče. Nemá cenu přesvědčovat některé zdánlivě lidské bytosti, že jejich tvrzení nemusí být pravdivé.
2.
Malé info pro ty, kteří nejsou lhostejní k lidskému utrpení. Rodina chlapce pocházela z Kobani, téměř zničeného syrského města, o nějž byl sveden boj mezi Islámským státem a jeho odpůrci a proto uprchli do Turecka.
3.
Server Idnes.cz situaci rodiny popsal takto: V kanadském Vancouveru žije Abdalláhova sestra Teema, která emigrovala do Kanady před 20 lety. Kanadskému listu National Post řekla, že rodina prchla do Turecka a snažila se dostat do Kanady prostřednictvím soukromého sponzora. Požádala o azyl, ale kanadské úřady žádost v červnu zamítly s tím, že vyřizování z Turecka je příliš komplikované. „Chtěla jsem je sponzorovat a přátelé a sousedi mi pomáhali s bankovním účtem. Nedokázali jsme je ale dostat sem, proto se ocitli na tom člunu. Platila jsem jim nájem bytu v Turecku, ale se Syřany tam jednají strašně,“ sdělila příbuzná. Podle National Post se Kanada a Turecko delší dobu přou kvůli uprchlíkům, kteří se pokoušejí dostat z Turecka do Kanady. Syrští Kurdové často nemají pasy, protože syrská vláda jim je nevydává. Mají proto problém s registrací jako uprchlíci OSN a zároveň jim turecká vláda jako nezaregistrovaným uprchlíkům bez pasu odmítá vydat výjezdní víza.
4.
Jak směšně působí názory (zdá se, že většiny) Čechů, že rodina byla v Turecku v bezpečí a že se nezodpovědně vydala přes moře jenom proto, že toužila po štědrých sociálních dávkách v Německu, jak jsem měl možnost si přečíst např. na webu Neviditelný pes.
5.
A ze všeho nejsmutnější byly některé přízemní komenty našich spoluobčanů, že Ajlan a jeho taktéž mrtvý starší bratr neměli záchrané vesty. Podle tureckých novinářů je měli, ale v nočním bouřlivém moři z nich vyklouzli a utopili se. Nakonec se tedy ukázalo, že je podle všeho neměli, jenže byla to jejich "chyba"? Jednání s pašeráky není jako zařizování jednodenního výletu po moři s cestovkou. U ní si můžete vymoci a zkontrolovat, zda při tom bude dodržovat veškeré bezpečnostní předpisy a má na plavidle dostatek záchranných vest, ale pašeráci vám zaručí pouze to, že si od vás za převoz vezmou peníze předem.
Nebudu dále tuto nešťastnou kauzu rozebírat, jen si prohlédněte další reakce kreslířů z celého světa.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
Náš předchozí článek na téma fotografie malého Ajlana naleznete zde.