fb pixel 117 fotek, které mají reprezentovat lidstvo: pochopí mimozemšťané, co jim chceme říct? – G.cz
Vyhledávání

117 fotek, které mají reprezentovat lidstvo: pochopí mimozemšťané, co jim chceme říct?

+ DALŠÍCH 112 FOTEK + DALŠÍCH 113 FOTEK

Před čtyřiceti lety tyhle snímky pečlivě vybral americký NASA a vložil je nahrané na Zlaté desce do útrob sondy, kterou vypustil do propasti vesmíru.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 14.12.2017, 07:30

Letos 5. září to bylo přesně 40 let, co z mysu Canaveral na Floridě odstartovala na raketě Titan IIIE Centaur vesmírná sonda Voyager 1 (česky: Cestovatel). Její ‚dvojče‘ Voyager 2 byl sice vypuštěn šestnáct dní před ní, protože na jedničce se muselo na poslední chvíli něco opravit, takže se její první plánovaný start odložil, ale jelikož Voyager 1 cestoval po kratší dráze, předběhl Voyager 2 ještě předtím, než dosáhli Jupitera a Saturna.

V roce 2012 ‚doplul‘ Voyager 1 k hranicím Sluneční soustavy a po dalších dvou letech se ocitl v mezihvězdném prostoru. Teď je od Země vzdálen přes 20 miliard kilometrů a letí pořád dál a dál. Za 40 tisíc let by měl proletět kolem hvězdy AC+79 3888 v souhvězdí Žirafy (přes exotický název je tohle ‚souhvězdíčko‘ vidět i u nás, konkrétně mezi souhvězdími souhvězdími Draka, Malého vozu, Cefea, Kasiopeje, Persea, Vozky, Rysa a Velké medvědice). A pak bude postupně navštěvovat a opouštět další solární systémy, než za několik desítek milionů let opustí i naši ‚domovskou‘ galaxii, Mléčnou dráhu.

Na Zlaté desce, kterou na své palubě nese, jsou nahrány různé zvuky, přírodní i umělé včetně pozdravu v 55 jazycích (i v pěti vymřelých) a hudby (The Beatles tam chtěli mít svou píseň Here Comes the Sun, ale hudební vydavatel jim to nepovolil). A je zde taky hodinový záznam mozkových vln Ann Druyan(ové), která se později vdala za Carla Sagana. Tento veleznámý americký astronom, fyzik a popularizátor vědy byl ostatně předsedou komise, která vybírala, co bude na Voyagerově Zlaté desce nahráno.

Vesmírná sonda bude objevena a obsah desky přehrán, jen pokud jsou někde ve vesmíru dostatečně vyvinuté civilizace schopné cest do vesmíru,“ prohlásil Carl Sagan. „Ale vypuštění této ‚lahve‘ do kosmického oceánu říká cosi velmi nadějného o životě na této planetě.

Vedle již zmiňovaného audioobsahu jsou ale na desce nahrány také schémata, nákresy a fotografie, celkem 116 plus jedna tzv. kalibrační. Na video shrnující obrazový i zvukový doprovod Zlaté desky se můžete podívat zde:

A úplně všechny obrázky s vysvětlivkami najdete v následující galerii.

První téměř tři desítky jsou sice zajímavé, ale přeci jen strohé nákresy, schémata a rovnice, pak se ovšem dostanou na řadu (od obrázku č. 28) zajímavé fotografické snímky. Nás samých a všeho kolem nás. Vystihuje to náš svět? Seřazené za sebou tak, jak jsou na desce nahrány, jako by vyprávěly napínavý příběh volných asociací...

Ale nejsou to jenom obrazy a zvuky, zde máte jiných 8 divných věcí, co jsme kdy poslali do vesmíru.

Podobné články

Doporučujeme

Další články