11 zásadních vojenských zkratek – G.cz
Vyhledávání

11 zásadních vojenských zkratek

Některé slýcháte ve filmech, jiné čtete v knížkách, ale mnohé jsou jen doménou uniformovaných borců.

Václav Rybář
Václav Rybář 14.5.2014, 18:49

1. FUBAR

boom_ Fucked-Up Beyond Recognition alias rozmetáno na sračky, pokud použijeme ostřejší slang. Daná věc (tank, budova, člověk) je zničena natolik, že není ani poznat, čím původně byla. Často se to používá u obětí, které granát rozmetal do všech světových stran.

2. SNAFU

Situation Normal, All Fucked Up. Tenhle termín vzniknul už za druhé světové: situace je normální, všechno je v prdeli. Je to výraz obvyklé situace, která nastane, když velící důstojník vůbec nemá ponětí o tom, co se v první linii doopravdy děje a rozdává zmatečná rozhodnutí. Obecně vzato jde o jakoukoliv minelu či renonc (tyto termíny snad vysvětlovat nemusíme).

3. HALO

High Altitude, Low Opening – označení speciálního seskoku z velké výšky (High Altitude), kdy se padák otevírá až těsně nad zemí (Low Opening), aby nepřítel atakující jednotky nezpozoroval. Na tento druh seskoku je potřeba zvláštní trénink.

4. KIA

yaj Killed in Action. Zabit v akci. Jedna z nejznámějších vojenských zkratek.

5. MIA

Missing in Action. Ztracen či zajat v akci. Další z relativně profláknutých akronymů.

6. BGB

Big Gray Boat alias velká šedivá loď. Zkrácená informace o křižníku, letadlové lodi či jiném armádním plavidlu. Odráží samozřejmě velikost a charakteristický šedý odstín nátěru.

7. KP

omgrun Kitchen Police je laskavou přezdívkou nebožáků, kteří mají zrovna službu v kuchyni. Občas se to překládá jako Keep Peeling (nepřestávejte loupat) jako narážka na loupání brambor, ale vzhledem k přísným hygienickým předpisům už vojáci pár let smějí v kuchyni jen pomáhat a nikoliv přímo zpracovávat potraviny určené ke konzumaci.

8. LBFM

Little Brown Fucking Machines. Hanlivé označení afrických prostitutek (malé hnědé šuk*cí stroje). Varianta pro filipínské prostituky je LBFMPBR (malé hnědé šuk*cí stroje, poháněné rýží (Powered By Rice)).

9. MRE

Meal Ready to Eat aneb jídlo, které nevyžaduje další přípravu (ohřev, rozmrazení) a může se jíst rovnou z konzervy či obalu. Vojáky překřtěno na Meals Rejected by Ethiopians = jídlo, které by nežrali ani v Etiopii.

10. POW

amazin Prisoner of War aneb válečný zajatec je další z hojně užívaných zkratek. Tak hojně, že už se v literatuře či filmu její význam ani nikdo neobtěžuje vysvětlovat.

11. R2D2

Označení kopilota stíhačky, tedy toho, co se vlastně jen veze a netahá za knipl. Inspirováno Hvězdnými válkami a robůtkem R2D2, který byl údržbářem na každé druhé rebelské stíhačce.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články