11 pravidel na šťastný život dle Jeanne Louise Calment. A že tato nejstarší osoba na světě uměla žít! – G.cz
Vyhledávání

11 pravidel na šťastný život dle Jeanne Louise Calment. A že tato nejstarší osoba na světě uměla žít!

Jeanne Louise Calment (1875 – 1997) je považována za nejdéle žijícího člověka na světě, jehož věk byl opravdu ověřen. Tato dáma se dožila neuvěřitelných 122 let, 5 měsíců a 14 dnů. Inspiruje se jejími bonmoty a neztrácejte úsměv na tváři. Život je přeci krásný!

Petra Švejstilová
Petra Švejstilová 12.4.2016, 15:29

Jeanne většinu života prožila v Arles. Její otec, stavitel lodí, se dožil krásných sta let. Matka se dožila 86 let. V roce 1896 se žena provdala za bratrance Fernanda Nicolase Calmenta. Ten byl poměrně zámožný, což umožnilo Jeanne Calment vést klidný život: nikdy nebyla nucena pracovat. A tak měla dostatek času na své záliby, ke kterým patřily tenis, cyklistika, plavání, ale i opera či hra na piano.

Ale ani život Jeanne nebyl pouze procházkou růžovou zahradou. V poměrně mladém věku ji zemřela jediná dcera, po které zbyl syn. A tak se Jeanne ujala výchovy vnuka sama. Přežila i své milované muže: manžela přežila o 55 let, vnuka o 34 let.

Svět se o ní dozvěděl v roce 1988, kdy se při příležitosti sta let od návštěvy Vincenta van Gogha v Arles setkala s novináři a promluvila o setkání se slavným malířem. S ním se jako třináctiletá opravdu v roce 1888 osobně setkala, když Gogh navštívil obchod jejího strýce.

Ve svých 114 letech si Jeanne zlomila stehenní kost, následně musela podstoupit operaci. Po ní se již pohybovala pouze na kolečkovém křesle. 21. února 1997, kdy se dožila 122 let, bylo oznámeno, že se nebude dále prezentovat na veřejnosti z důvodu zhoršeného zdravotního stavu. Zemřela 4. srpna téhož roku. Jeanne Louise Calment, která ráda pila portské, jedla čokoládu a nevyhýbala se ani cigaretám, život milovala. Zde si můžete přečíst její slavné citáty. Opravdu pohladí po duši:

1. „Nebojím se ničeho."

2. „V každém věku na vás čeká štěstí, ale i problémy.“

3. „V životě jsem se těšila z maličkostí. Jednala jsem vždy upřímně a morálně. Řadím se k opravdu ke šťastným lidem."

4. „Mládí je stav mysli, nikoli těla. Já jsem v podstatě pořád mladá holka, jen tak už 70 let nevypadám.“

5. „Mám pouze jednu vrásku a to tu, na které sedím.“

6. „Myslím, že umřu na záchvat smíchu.“

7. „Pokud nemůžete něco změnit nebo ovlivnit, netrapte se tím.“

8. „Miluju víno a strašně ráda jím, hlavně sladkosti.“

9. „Nenosím řasenku, protože neustále slzím smíchy.“

10. „Blbě vidím, blbě slyším, blbě se mám, ale nestěžuji si.“

11. „Věčný úsměv na tváři, to je to, co mě drží při životě.“

Usmáli jste se? Věřím, že ano. A ZDE se můžete podívat na proměny úsměvů za posledních sto let: mladí lidé na maturitních tablech se zubí stále veseleji.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu