1. Není zpěvu bez lapání
Jak se změní počet vzájemných postů na FB mezi dvěma lidmi poté, co z fáze single přejdou do fáze ve vztahu. Svislá osa značí počet postů na tajmlajně, vodorovná pak počet dnů před/po započetí(m) vztahu. Zkrátka – když je ptáček lapen, není už třeba tolik virtuálně vyzpěvovat.
2. Proč je výnosnější být právnická než fyzická osoba
Ačkoli tahle statistika pochází z USA, lze podobný vývoj dle dostupných údajů sledovat i v našich končinách. Svislá osa znázorňuje výši daní z příjmu, vodorovnou netřeba vysvětlovat, modré jsou fyzické osoby (občané, OSVČ atd.), červené osoby právnické (firmy, společnosti, korporace).
3. Výhody pěší chůze ve velkoměstech
Výhoda je ve skutečnosti jen jediná – v aglomeracích s geometricky uspořádanou sítí komunikací se pěšky dostanete dál než v ‚přirozeně narostlých‘ sídlech.
4. Učení zdražuje
Opět americká statistika a opět věrně kopíruje i českou skutečnost (a nebude to v tomhle přehledu naposledy). Zde porovnání vývoje běžných spotřebitelských cen s cenami učebnic a dalších odborných výukových knih od sedmdesátých let po současnost.
5. Druzí nejvysokorychlostnější Slováci
Žlutá jsou megabity za sekundu, modrá pak výše měsíčního tarifu v dolarech přepočítaná podle parity kupní síly (tedy co si vlastně za svůj plat můžete koupit ve srovnání s jinými zeměmi).
6. Aktivita různých center CML
Centrální mozek lidstva aka internet a jeho nejaktivnější oblasti podle počtu přístrojů, které jsou k němu připojeny a komunikují s ním nebo jeho prostřednictvím.
7. Hasíme, co nás nepálí
Na co přispíváme vs. na co nejčastěji umíráme. Asi nikoho nepřekvapí, že v drtivé většině jde o nepřímou úměru (tedy čím více statisticky přispíváme na léčbu nějaké choroby, tím méně nás ve skutečnosti statisticky ohrožuje, a naopak). Chybí tam sice českou smrtkou oblíbená rakovina tlustého střeva, ale ta by byla umístěna na přibližně stejné pozici jako srdeční choroby (heart diease).
8. Jediná jistota je smrt, ale její příčiny se mění
Sice zase USA, ale jak na začátku 20. století, tak i dnes byly na tom v otázce nemocí obě země přibližně stejně.
9. A nejvíce ‚smrtonosný‘ tvor na světě? Ne, člověk to není.
10. Demografie virtuálních drbáren
Na jaké stránky, blogy a sociální sítě chodí mladí a na jaké staří? V USA stejně jako u nás vrány k vranám sedají.
11. Vývoj tržeb jednotlivých hudebních žánrů
Dubstep je out, ať žije deep house!
A pokud náhodou nemáte ještě dost, tak zde máte dalších je 20 úderných statistik, které ukazují v pravém světle naše každodenní problémy.