fb pixel
Vyhledávání

11 důkazů, že evoluce rozhodně není jen posunem kupředu

Přidejme do kroku ve znamení pokroku! A nebo se radši na chvíli zastavme...

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 11.2.2018, 16:13

Zastáváte názor, že nové věci musí být automaticky dobré věci, nebo jste zarytí staromilové?

Tyhle satirické ilustrace vám zajisté pomohou s přirozeným výběrem.

1. Návrat ztraceného syna

Hlavními motory evoluce by měly být dva prvky: mutabilita, tedy náhodné mutace v nové populaci, a přirozený výběr. Do dalších generací se tedy dostává jen genetická informace od těch nejschopnějších jedinců, čímž dochází k jakémusi vývoji. Opravdu?

2. Koloběh života

Točíme se v kruhu.

3. Čím méně, tím více

4. Evoluce čárkového kódu

Významný skotský vědec, anatom a antropolog Sir Arthur Keith jednou řekl: „Evoluce je nedokázaná a nedokazatelná, věříme jí proto, že jediná druhá možnost je stvoření, a to je nemyslitelné. “ Něco na tom možná bude...

5. Cesta náboženství

6. Přirozený výběr

7. Životní cyklus

Profesor Conklin, biolog z americké Pricetonské university tvrdí, že „pravděpodobnost, že život vznikl náhodou, je srovnatelná s pravděpodobností, že dokonalý slovník je výsledkem exploze v tiskárně.

8. Psací potřeby

9. Cesta k dokonalosti

Darwin ve svém nejznámějším díle O vzniku druhů přírodním výběrem, neboli uchováním prospěšných plemen v boji o život studoval několik pěnkav na Galapágách. Jeho výzkum spočíval ve sledování tvarů zobáčků těchto ptáků v různých prostředích tak, jak se přizpůsobily druhu jejich potravy. No nazdar!

10. Rudá (r)evoluce

11. Přežijeme!

Předměty denní potřeby.

Ono je to samozřejmě celé daleko složitější, ale přitom zároveň zábavnější, než si laik dokáže představit. Chcete-li se dozvědět víc, doporučujeme články předního českého (a rozsahem svých výzkumů a znalostí světového) evolučního biologa Jaroslava Flegra (Prof. RNDr. Csc.), například jeho hutnou, ale místy i vtipnou knihu Zamrzlá evoluce.

A když už jsme se zmínili o tomhle našem slavném panu profesorovi, který se zabývá také výzkumem kočičího parazita, jenž dokáže měnit lidské chování i vzhled (za což dostal IG nobelovku – ten profesor, ne toxoplasma), přečtěte si ještě, proč byste si měli do postele pořídit společníka z říše zvířat, pokud špatně spíte.

Podobné články

Doporučujeme

Další články