11 drzých čínských kopírek na čtyřech kolech

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
01.04.2015, 08:00

Kdo se nejvíc těší na nadcházející newyorský autosalon? Samozřejmě designéři čínských automobilek. Zase bude od koho opisovat.

V předvečer newyorského autosalonu sice hýbe světem spíše spojenecká aféra - totiž že americký Lincoln Continental vypadá až příliš jako britský Bentley Continental (Flying Spur), ale to je jen takové přátelské pošťuchování, které začne a skončí na Facebooku. Čínským opisovačům ovšem americké a evropské automobilky vyhrožují žalobami. Co na to druhá strana? Ta se jenom směje, protože moc dobře ví, že se jí to vyplatí. Čínští zákazníci jsou posedlí západním životním stylem, a pokud za napodobeninu dají čtvrtinu peněz, rádi si ji pořídí. Zvlášť když na originál nejsou peníze.

1. Landwind X7

Jedna z těch aktuálních afér, které ovšem dokazují, že čínské automobilky kráčí kupředu mílovými kroky. Landwind X7 už by si totiž opravdu někdo mohl splést s Range Roverem. Britové se proti existenci modelu důrazně ohradili, ale asi jim to bude málo platné. U prémiovějších vozů už Čína umí auto postavit slušně. Není divu, když přetahuje talentované inženýry a designéry z Evropy. Pod kapotou Landwindu je motor od Mitsubishi s výkonem 190 koní.

2. Huangai Plutus

Kopie amerického dělníka od Chevroletu. Plutus připomíná Silverado, ale v detailech je mnohem syrovější a vypadá levněji. I pod kapotou se uhnízdilo podstatně méně koní. Američanům tohle opisování přirozeně nevadí, šance, že by se Plutus objevil na trhu, kde by mohl Silveradu konkurovat, je totiž nulová.

3. Longer Yuenlang

V případě elektrických vozítek si Čína vůbec nebere servítky a s klidem krade cizí designy. Nedávno obšlehla BMW i3, které ovšem bylo spíše okapotovanou motorkou (vůz byl extrémně uzoučký a vysoký). Longer Yuenlang je elektrickým městským mini, které je velmi podobné Range Roveru. Tedy vlastně není. Snaží se vypadat jako slavné SUV, ale při zachování rozměrů Toyoty Aygo. To samozřejmě musí vypadat zdeformovaně a komicky. Zábavná je i kopie nápisu Range na kapotě, kterou čínská automobilka vysvětluje elektrickým pohonem (Range = Dojezd).

4. Cherry QQ

Daewoo Matiz? Proč kopírovat zrovna tohle auto? Buď se čínští designéři ukliknuli, nebo si vzali inspiraci u starých Asiatek, které bydlí v Evropě. Předělávat zrovna tohle auto je ale možná chytrým tahem, kopie totiž už nemůže být o moc horší.

5. Lifan 320

Tohle auto mělo vypadat jako MINI Cooper, jenže autorovi designu zjevně nikdo skutečné MINI neukázal ani na obrázku. Možná mu ho jenom slovně popsal a tohle bylo to nejlepší, s čím mohla omezená fantazie vrchního črtače přijít. Tak či onak je to hodně smutný výsledek.

6. Shuanguan CEO

Chceme auto hodné názvu CEO. A proto vezmeme to největší BMW, které najdeme, protože BMW = CEO. Chudák BMW X5 zmasakrovaná ve jménu čínských manažerů, kteří si nevydělali na bavoráka, a tak musí jezdit v imitaci, která váží dvě tuny a má pod kapotou atmosférických 123 koní. Hodně štěstí, až přijde první mírný kopeček.

7. DFSK Loadhopper

Charakteristické ledvinky od BMW vylepší každý vůz. Dokonce i levnou dodávku pro začínající podnikatele. Jeden designový prvek a hned si můžete říct o pár tisíc víc, ne? Komu záleží na tom, že to má motor ze skútru a začne se to dusit, když do toho naložíte víc než dvě přepravky s ovocem.

8. BAIC B80VK

Jeep má sedm průduchů, my jich máme pět, takže je všechno v pořádku. A zbytek auta stejně vypadá spíš jako Mercedes-Benz třídy G. Původně vojenské a později i civilní offroadové vozidlo je inspirací nejlepších západních teréňáků. Vzhledem k armádnímu původu lze dokonce očekávat, že to auto něco vydrží a bude použitelné mimo silnici.

9. Dongfeng Crazy Soldier

Názvu si nevšímejte, nelze ho brát doslova. Alespoň ne tak doslova, jako vzal Dongfeng tuhle státní zakázku pro armádu. Aneb postavte nám něco jako je Hummer. Firma kývla a udělala přesně to. Koupit Hummera, rozebrat, postavit kopii za poloviční cenu a poplácat se po zádech. Zakázka je splněna.

10. Geely GE

Když už opisujete, je úplně nejlepší začít u těch nejlepších. Potřebujete limuzínu? Pak chcete jedině Rollse. Čínská automobilka Geely, která mimochodem aktuálně vlastní Volvo, se v roce 2009 rozhodla uvést očividný klon Rolls Royce Phantom. Čínští zákazníci tleskali, zbytek světa se posmíval, takže po pár letech Geely model předesignovala a uvedla ho pod hlavičkou své luxusní divize Emgrand. Pod kapotou je mimochodem čtyřválec. To jen abyste si nedělali zbytečné naděje.

11. Yema F16

Až pojedete do Pekingu nebo Šanghaje, možná potkáte na letišti elektrické taxíky, co vypadají úplně jako Audi A4. Ne, Tic Tac nedorazil až do Číny, to se jen místní automobilka Yema přiživuje na náskoku díky technice. Kopie německých sedanů je na první pohled jen obtížně rozeznatelná, ale samozřejmě jí chybí čtyři kroužky. Tak bacha.

A TADY máte 21 detailů vojenského konvoje, když se usídlil v pražské Ruzyni.


Komentáře

Doporučeno pro vás