fb pixel 11 bizarních žalob + bonus: extrémní msta až za hrob – G.cz
Vyhledávání

11 bizarních žalob + bonus: extrémní msta až za hrob

Právo a spravedlnost. To první je dáno zákony, to druhé jejich výkladem a použitím. V obojím se v podstatné míře a leckdy dosti protichůdně uplatňuje lidský faktor. Ten někdy velmi halasně přichází ke slovu také ve třetím vrcholu svaté trojice právního státu – tím je jeho občan. Jako například následující tucet lidí, kteří u soudu řešili absurdní křivdy, vlastní vinou spáchané nehody nebo vinili jiné za svůj zpackaný život.

Jindra Bučan
Jindra Bučan 2.10.2017, 11:00

1. Všichni vědí, že Batman je z Turecka

batman-turkey

„Na světě je jenom jeden Batman!“ Tak zněla slova Huseyina Kalkana, starosty tureckého města Batman. Ten se před několika lety rozhodl zažalovat společnost Warner Bros, protože bez jeho svolení použila název jeho města ve svém filmu Temný rytíř. K tomu všemu ještě přidal, že jeho občané trpí tím, že jim nikdo nechce uvěřit, že takové město existuje. Ale neřekl, proč se nikdo neozval dlouhých 70 let, kdy první Batman vznikl. Snad se občané Batmanu někdy smíří se svým těžkým osudem.

2. Léčila únavu násilím

sleepingstudentsKdyž byl americký student Vinicius Robacher v prvním ročníku na střední škole, jeho rodiče podali žalobu na učitelku, která ho vzbudila během výuky. Vinicius totiž údajně utrpěl částečnou ztrátu sluchu, když ho jeho učitelka probrala bouchnutím do lavice. Soud pro něj dopadl úspěšně, ale jeho spolužáci si z něj od té doby nepřestali utahovat.

3. Sebežaloba

lee-brock-mugV téhle zvláštní kauze šlo o to, že se v roce 1993 Robert Lee Brock, který právě seděl za mřížemi, rozhodl podat žalobu sám na sebe. Množství vypitého alkoholu ho podle něj svedlo z cesty a prováděl věci, které by jinak neudělal. Proto sám po sobě požadoval 5 milionu dolarů, které mu ale měl vyplatit stát, protože on ve vězení neměl žádný příjem. Žaloba byla soudem okamžitě zamítnuta.

4. A nečekaná přeháňka přinesla peníze

taft-price-weather-dong

V Izraeli jedna žena žalovala televizní stanici a dostala odškodné 1000 dolarů. Jak to? Protože předpověd hlásila, že má být slunečno, a tak se podle toho taky oblékla. Předpověď nevyšla, jak měla, žena nastydla, byla týden doma s chřipkou a nemohla do práce.

5. Někdo jí měl říct, že se spálí

drink-coffee-do-stupid-things-fasterPijte kávu. Dělejte hlouposti rychleji s větší energií.

Jeden z nejslavnějších případů. V roce 1992 devětasedmdesátiletá Stella Liebeck vysoudila téměř 3 miliony dolarů od McDonaldu, když si v autě vylila jejich kafe do klína. Soud jí dal za pravdu, protože nikde na kelímku nebylo varování, že káva je tak horká, že by se mohla opařit.

6. Plyšová kosatka taky kouše?

apqbp75_700bMořská panda? Asi ne...

Dvacetisedmiletý Daniel Dukes z Floridy dlouho toužil zaplavat si s kosatkou. Proto se ukryl v zábavním parku Sea World, počkal do zavíračky a skočil za kosatkou Tillikum do její vodní nádrže. Ta ho okamžitě sežrala. Rodina podala na zábavní park žalobu, kterou odůvodnila tím, že nikde nejsou varovná značení, že by kosatka mohla být nebezpečná. Zároveň ji chybně vyobrazují jako milou a neškodnou, když prodávají její plyšové hračky dětem. Pro ty, kdo neví, v angličtině se kosatce říká killer whale (velryba zabiják).

7. Bůh vs. člověk

image3271332x

Komu dát za vinu přírodní pohromy, nemoci, války a terorismus? Americký senátor Ernie Chambers našel odpověď. V roce 2007 ze všech těchto věcí obvinil Boha a podal na něj žalobu. Doufal, že se mu podaří získat soudní příkaz, který by mu nařídil přestat škodit lidem. Nemusel si lámat hlavu, zda se Bůh dostaví do soudní síně, protože je přeci všudypřítomný. Když ale neodpovídal na jeho výzvy a dotazy, požadoval okamžité vydání rozsudku bez jednání. Nakonec se z toho ale Bůh dostal.

8. Nechali ho znásilňovat

1391554135722

V roce 2002 jistý Edward Brewer zažaloval nemocnici. Nemocnice a doktory žaluje kdekdo. Tohle ale nebyla klasická žaloba za to, že doktor zpackal léčbu nebo operaci. Edward Brewer ve zmíněné nemocnici zneužil jednu z pacientek a rozhodl se, že nemocnici zažaluje, protože personál nedokázal zajistit dostatečnou ochranu, a tak se Brewer mohl volně pohybovat po nemocnici a znásilňovat. Soud žalobu hned smetl ze stolu a jeho poslal na 10 let do vězení.

9. Rekordní částka

7820fccb26fb96ef140fcda2ac0fe44c2a77d21e6d818d848100a59e2d40908aNejde o peníze, ale o to vyslat signál

Dalton Chiscolm žaloval Bank of America o rekordní částku 1,7 septilionu dolarů. Septilion je jednička s 24 nulami a je to přibližně třicetinásobek světového HDP. A to všechno jen proto, že mu na pobočce kvůli náhlému problému odmítli vyplatit šek. Samozřejmě požadovanou částku nikdy nespatřil.

10. Kim a Kayne členové Al-Káidy

y1kim-onestopnaija

Kanye West a Kim Kardashian se dostali na seznam Jonathana Lee Richese, když je zažaloval za jejich údajné členství v teroristické skupině Al-Káida. Prý je viděl v jednom z teroristických kempů na území Ameriky, jak se účastní cvičení. Tento muž je držitelem světového rekordu v podaných žalobách – přes 2600. Zažaloval taky Lincolnův památník, Hitlerovu nacistickou stranu, knihu Mein Kampf, Římské impérium, Svatý grál atd. Seznam je opravdu dlouhý.

11. Red Bull mu nedal křídla

6c64eaea-4878-4645-b28c-96f2cbb1462e

Benjamin Careathers dlouhých deset let čekal, kdy mu konečně vyrostou na zádech křídla, jak mu po celou tu dobu tvrdily reklamy na Red Bull. Nakonec ztratil trpělivost a vytvořil tak jeden z nejnovějších bizarních soudních sporů. Soud totiž uznal jeho žalobu, že Red Bull používá klamavou reklamu, aby prodal svůj produkt. Kdokoliv v Americe, kdo prokáže, že si v posledních deseti letech koupil Red Bull, má právo na 10dolarové odškodnění. Přitom by stačilo, kdyby lidi k plechovce Red Bullu dostali zdarma KFC křídla, a bylo by po problému.

Bonus: papež Štěpán se mstí mrtvole

Jean_Paul_Laurens_Le_Pape_Formose_et_Etienne_VII_1870

V tomto případě nejde o soudní spor, jak je známe dnes. V roce 897 nechal papež Štěpán VI. svolat tzv. Synodu mrtvých. Synoda je sněm biskupů, který usiluje o nápravu záležitostí týkajících se církve. Došlo k tomu, že Štěpán nechal vykopat devět měsíců starou mrtvolu svého nenáviděného předchůdce Formose. Posadil ho ve slavnostním papežském oděvu na papežský trůn a začal soud. Jeho administrativní rozhodnutí i svěcení označil za neplatná a jako trest mu odsekl prsty, jimiž žehnal. Mrtvola pak byla vlečena ulicemi a vhozena do Tibery. Štěpánovi odpůrci ji ale vylovili, samotného Štěpána dopadli a uškrtili. Ustanovení ze synody mrtvých byla nakonec prohlášena za neplatná.

A na závěr se ještě podívejte, kam až můžou všechny tyhle žaloby a soudy dojít – Tragédie při natáčení Soudkyně Barbary. Obžalovaný myslel, že je to doopravdy. Vystřílel soudní síň.

Podobné články

Doporučujeme

Další články