100 let od první světové války. Jak se (ne)změnila Evropa – G.cz
Vyhledávání

100 let od první světové války. Jak se (ne)změnila Evropa

Přesně před sto lety vypukla první světová válka. Zasáhla téměř celý svět a zahynulo v ní přibližně deset milionů vojáků a 8,5 milionu civilistů.

Uwe Filtr
Uwe Filtr 28.7.2014, 10:59

Londýnský fotograf Peter Macdiarmid u příležitosti tohoto výročí vytvořil unikátní sérii více či méně vypiplaných kompozicí. Jejich sdělení je poměrně překvapující – zub času někdy hlodá pomaleji, než by jeden očekával.  

1. Horse Guards Parade

Remembering_World__2988018k Původně šlo o kolbiště, kde se v době Jindřicha VIII. konaly rytířské turnaje.     Foto: Peter Macdiarmid/Getty Images Britští vojáci prozkoumávají zajaté německé letadlo v prostranství Horse Guards Road British ve Whitehallu.  

2. Blenheimský palác

Remembering_World__2988015k Blenheim, rodiště a původní domov Winstona Churchilla.     Foto: Peter Macdiarmid/Getty Images Ranění vojáci hrají fotbal před Blenheimským palácem, anglickým venkovským sídlem, umístěným v městečku Woodstock, v hrabství Oxfordshire. Blenheim je také rodištěm a původním domovem sira Winstona Churchilla.  

3. Sloane Street, Londýn

3 Foto: Peter Macdiarmid/Getty Images Americké jednotky pochodující po Sloane Street v západním Londýně.  

4. Royal Pavilion

5 Foto: Peter Macdiarmid/Getty Images Zranění indičtí vojáci v Brighton pavilonu, toho času vojenské nemocnici.  

5. Notre Dame

rhemes Foto: Peter Macdiarmid/Getty Images Paříž zahalena oblakem kouře při bombardování německým letectvem v roce 1917.  

6. Arras

Arras Středověké chodby pod městem Arras byly během války rozšířeny a pomohly britským silám udržet město. Náměstí severofrancouzského města Arras s radnicí, která byla 21. října 1914 vybombardována. Zničeno bylo téměř celé město a poválečná obnova trvala až do roku 1925.  

7. Scotland Yard, Londýn

crowd Foto: Peter Macdiarmid/Getty Images Ministerstvo války povolalo všechny ženaté muže mezi 36 a 40 lety, aby se zapojili do muniční výroby. Na snímku dav lidí před londýnským Scotland Yardem reagující právě na tuto výzvu.  

8. Ypres

ypres Foto: Peter Macdiarmid/Getty Images Impozantní gotická tržnice sukna byla zpustošena bombardováním v roce 1915.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články