fb pixel 10 zvířat v Čechách, která vás mohou zabít – G.cz
Vyhledávání

10 zvířat v Čechách, která vás mohou zabít

Dominik Landsman
Dominik Landsman 12.8.2015, 14:50

Možná si myslíte, že krajina v České republice je naprosto neškodná. Těch pár koloušků s bílými zadky, kteří pijí vodu ze studánky, ti vás nemůžou ohrozit, proto si bezstarostně kráčíte lesem a riziko úmrtí si neuvědomujete. I když je pravděpodobnější, že v tom lese vás spíš zabije ožralý myslivec několika střelami z kulovnice do hlavy, není na škodu se mít občas na pozoru.

1. Zmije obecná

Náš jediný jedovatý had. Její uštknutí není pro dospělého jedince smrtelné, neboť smrtelná dávka jedu je asi 15 ml, přičemž zmije při uštknutí vpraví do své oběti jedu sotva jednu čtvrtinu. Nicméně takové uštknutí zmije může být smrtelné pro malé děti, staré jedince nad hrobem, anebo může vyvolat alergickou reakci.

Zmije je velice plachý had, takže pokud vás ve svém okolí zaslechne, tak prostě zdrhne. Jestliže narazíte někde na hada s klikatou čárou na hřbetu, není doporučeno tohoto hada brát do ruky, pusinkovat ho a ani si ho strkat do kalhot. Prostě nechte hada hadem a jděte pryč.

2. Prase divoké

Ačkoliv ho v lese jen tak nespatříme, je potřeba napsat, že prasata jsou velmi rozšířená a lokálně i přemnožená. Jsou to však zvířata plachá, takže ve městě na náměstí prase divoké nepotkáme. V pozdním létě na ně můžeme narazit uprostřed kukuřičných polí, kam se vydávají z blízkého remízku za potravou. Některé kusy mohou přesáhnout i 100 kg, takže zde není nasnadě si s nimi něco začínat.

Nejčastěji zaútočí bachyně, která brání selata. Když tedy uvidíte někde na lesní cestě takové to malé roztomilé pruhované selátko, v žádném případě se ho nesnažte chytit, navlékat mu roztomilé oblečky a cpát si ho do batohu, že ho ukážete dětem. Okamžitě pomalu a diskrétně změňte trasu a doufejte, že bachyni za útok nestojíte.

Samozřejmě, že větší legraci si užijete se samci (nejtěžší ulovené divoké prase dosahovalo váhy kolem 300 kg). Tam ten zápas bude zajímavější. Jestliže se rozhodnete, že prase vyprovokujete, protože proč ne, tak pamatujte, že mu nezdrhnete. Buď vylezte na strom, anebo se nechte rozsápat. Ještě můžete hrdinně zaútočit klackem nebo šiškou, ale to si moc nepomůžete.

3. Klíště

Říkáte si klíště? Takový malý chcípák? Toho bych přepral i s jednou rukou za zády. Máte pravdu, přeprat klíště je velmi jednoduché. Nicméně klíště se s vámi nechce prát. Ono se chce přisát a sát vám krev, dokud vás nevysaje.

Přisáté klíště dokáže sát krev jeden až dva týdny. Taktéž dokáže přežít bez potravy bezmála celý rok, tedy být klíště je celkem pohoda. Jednou za rok se na čtrnáct dní přisajete a pak si můžete dát na rok pauzu.

Problémem je, že klíšťata mohou být přenašeči lymské boreliózy, encefalitidy a herlichiózy, což jsou choroby, které mohou vést k trvalému poškození zdraví, případně rovnou k smrti.

4. Zápřednice jedovatá

Mysleli jste si, že nemáme na našem území žádné kloudné pavouky? Žádné jedovaté zmetky, před kterými je třeba mít se na pozoru? Tak to jste se zmýlili. Náš původní pavouk jednu dobu na našem území takřka vymizel, avšak v poslední době se do naší přírody opět vrací.

Tohoto jedovatého cukrouše můžete objevit převážně na Litoměřicku, ale začíná expandovat i do dalších míst.

Jeho kousnutí způsobuje velkou bolest, vysoké horečky a chvilkové ochrnutí místa kousnutí. Pro zdravého jedince je kousnutí sice nepříjemné, ale nepředstavuje nějaké vyšší zdravotní riziko. Neduživý chcípáček, který je rád, že je rád, může mít po kousnutí zdravotní problémy a v extrémních případech může hrozit i smrt. To ale opravdu v extrémních případech.

Jestliže narazíte na zápřednici jedovatou, odborníci nedoporučují brát ji do ruky anebo převalovat v puse na patře.

5. Vosa obecná

Aktuální téma číslo jedna, pokud jste například na chalupě nebo u vody, jsou vosy. Jsou všude a jsou agresivní. Bzučí, létají, bodají a otravují. Pozitivní je, že dospělý člověk potřebuje hodně přes sto vosích bodnutí, aby byl ohrožen na životě. Tedy, pokud jste právě dostali během dne na koupališti sté vosí žihadlo, raději to venku zabalte a jděte domů.

Vosí bodnutí může být smrtelné, pokud u vás vyvolá alergickou reakci anebo pokud dostanete žihadlo do oblasti dýchacích cest. Tím pádem vosy nejezte ani nepijte.

6. Sršeň obecná

Sršeň budí velký respekt, a to díky své velikosti. Královny mohou dosahovat až 35 mm. Obecně se traduje, že sršní jed je děsný utahovák, ale ve skutečnosti bývá často slabší než u vosy. Akorát to víc bolí.

Sršni nejsou oproti vosám vůbec agresivní. Jen si tak poletují a hledí si svého. Jestliže bude mírumilovně kroužit kolem vás a vy budete prudce máchat rukama, vyhodnotí to jako ohrožení a může zaútočit. Tím pádem, jestliže kolem vás proletí sršeň, ani se nehněte a jen se usmívejte.

Instinktivně brání své hnízdo, takže se k němu raději nepřibližujte. Selfíčko si můžete udělat s něčím jiným.

Stejně jako u vosy, je potřeba kolem stovky sršních žihadel, abyste zemřeli. Jestliže máte alergickou reakci, stačí žihadlo jedno.

Sršeň taktéž dokáže vystřikovat jed na vzdálenost 40 cm, takže si kryjte oči. Bývá to velmi bolestivé.

7. Včela medonosná

Je to takové milé zvířátko, která umí dělat med. Obecně je přítomnost včely mnohem přijatelnějjší než výskyt vosy (o sršni ani nemluvě), nicméně z těchto tří má včela nejúčinnější jed. Pro zdravého člověka může být smrtelná dávka jedu kolem 70 bodnutí. Záleží však na váze dotyčného. Obecně se má za to, že smrtelná dávka je 3 mg jedu na 1 kg člověka, přičemž včela do vás může vpustit až 2,8 mg jedu jedním bodnutím.

8. Vlk obecný

Nechat se zabít vlkem obecným na našem území, to chce mít už opravdu fištróna, neboť u nás je vlk ohrožený druh a pár jedinců se vyskytuje kolem hranic se Slovenskem. Navíc je to šelma velmi plachá, takže aby vás mohl zabít, tak ho musíte najít, začít do něho mlátit klackem (popřípadě kopat do jeho štěňat) a ve finále se pořezat nožem a lehnout si před něj na zem.

9. Medvěd hnědý

Svého času u nás šelma vyhynulá. Nicméně v nedávné době se začaly objevovat zprávy o jednotlivých kusech kdesi v Javorníkách či Beskydech, kam se občas zatoulá ze Slovenska. Nechat se u nás zabít medvědem je ještě větší kumšt, než se nechat zabít vlkem. V celých Čechách jsou stále zhruba dva medvědi, takže to by byla opravdu velká smůla.

10. Hroch obojživelný

Traduje se, že je to jedno z nejnebezpečnějších zvířat pro člověka, a to hlavně pro svou obří váhu a náladovost. Nejedna pramice byla převrácena a nebohý rybář překousnut vejpůl. U nás v republice vás hroch obojživelný může zabít v Zoo Ostrava či v Zoo Praha, pokud mu vlezete do výběhu.

A TADY se můžete podívat na místa, kde zvířata vládnou lidem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články